Кламер БГ - Новини: "Бъдещето зависи от това дали ще следваме примера на будителите, или примера на Бай Ганьо и Андрешко"

"Бъдещето зависи от това дали ще следваме примера на будителите, или примера на Бай Ганьо и Андрешко"

България

|
Ср, 01 Ноем 2023г. 12:58ч.
"Бъдещето зависи от това дали ще следваме примера на будителите, или примера на Бай Ганьо и Андрешко"

Сн. БГНЕС

През 1895 г. един друг будител - Алеко Константинов, написва, за съжаление своята все още актуална творба, "Бай Ганьо прави избори". Бъдещето на България зависи от това кой избор ще направим - дали ще следваме примера на нашите будители, или примера на Бай Ганьо и Андрешко. Много се надявам да направим правилния избор. Това заяви в началото на днешното правителствено заседание министър-председателят Николай Денков.

Той отправи поздравление за Деня на народните будители. Това е празник, който ни обединява чрез имената на Иван Рилски, Кирил и Методий, Патриарх Евтимий, нашите герои от Възраждането и Освобождението, каза Денков.

По думите му това е ден, който обединява всички българи и трябва да преклоним глава пред тези хора. Това, което сме ние българите, до голяма степен се дължи на техните дела, заяви министър-председателят.

"Трябва да благодарим и на един министър на просвещението, който преди 101 години е видял колко е важна ролята на тези символи, примери, които ние трябва да носим в душите си - министърът на просвещението Стоян Омарчевски, който е предложил на Народното събрание това да стане официален национален празник на България", заяви министър-председателят.

Денят на народните будители е посветен на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал.

За първи път Денят на народните будители се чества през 1909 г. в Пловдив. През 1922 г. министърът на просвещението Стоян Омарчевски внася предложение за отбелязване на 1 ноември като празник на народните будители, прието от 19-то Обикновено народно събрание на 13 декември 1922 г. С указ от 3 февруари 1923 г. на цар Борис Трети 1 ноември е определен за празник в памет на заслужилите българи. През 1945 г. денят е забранен. Честването му се възстановява със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-ото Народно събрание на 28 октомври 1992 г., когато е обявен за официален празник Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.

"Светлият пример на най-достойните представители на нашия народ"

Повече от век 1 ноември ни припомня светлия пример на най-достойните представители на нашия народ. Това заяви президентът Румен Радев в приветствието си по случай Деня на народните будители. Възрожденци, просветители, книжовници и артисти, вградили своя дух в бъднините на България. Личности, които с думи, знание, талант и пример будят сърцата и душите на българите, добави държавният глава.

По-рано днес националният флаг беше издигнат пред сградата на президентската институция по случай Деня на народните будители. Президентът прие строя на Националната гвардейска част. Сред присъстващите на церемонията бяха председателят на Народното събрание Росен Желязков, премиерът акад. Николай Денков, кметът на София Йорданка Фандъкова, министри, военни, духовници и граждани.

Духовността, просветата и родолюбието са в основата на напредъка, единството, силата и самочувствието на българската нация, каза Радев. Голямата кауза, същността на будителството – тази изцяло българска духовна категория, остава неизменна – това са младите, бъдещите поколения на България.

Той припомни думите на Стоян Омарчевски, изречени през 1922 година: "Нашата младеж трябва да знае, че животът само тогава е ценен, когато е вдъхновен от идейност, от стремеж; само тогава животът е съдържателен и смислен, когато е обзет от идеализъм, когато душите и сърцата трептят за хубавото, националното, идеалното…“.

"Празненство на свободния и просветлен български дух"

"Празникът на народните будители е празненство на свободния и просветлен български дух. Неговото учредяване през далечната 1922 г. е израз на благодарност, признателност и дълбок поклон пред всички онези, които в мрачните столетия на двойна - политическа и църковна зависимост, вярно следвайки заветите на първостроителите на християнска България, са поддържали жив пламъка на просвещението и са възпитавали сред народа ни непримиримост с робската участ и с духа на пораженството. Такъв празник може да има само народ, който не познава примиренчеството, който съзнава важността на своята духовна, културна и държавна традиция, на своето собствено лице и своята идентичност сред многообразието от народи и култури в света, в който живеем", казва обръщението си за Деня на народните будители българският патриарх и Софийски митрополит Неофит.

mediapool.bg