Снимка, която показва как съветник на премиера Реджеп Тайип Ердоган рита протестиращ в град Сома, предизвика възмущение в Турция и опетни имиджа на турския лидер преди очакваното обявяване на кандидатурата му за президентските избори, предаде Асошиейтед прес.
Турски вестници публикуваха днес снимки, показващи съветника Юсуф Йеркел да рита протестиращ, който е паднал на земята и е държан от полицаи от специалните части. Инцидентът станал по време на вчерашното посещение на премиера Ердоган в мината в град Сома, където загинаха най-малко 282 миньори след експлозия и пожар. 142 миньори все още са в неизвестност.
Кабинетът на премиера се дистанцира от инцидента, като служител от кабинета каза, че въпросът е "от лично естество".
Турският премиер бе посрещнат вчера в мината в Сома с освирквания и призиви за оставка.
Според свидетели на инцидента със съветника, специалните части разпитвали протестиращия, който ритнал кола от официалната колона на премиера. Йеркел. Съветникът видял това, докато се готвел да се качи в предвидения за него автомобил, изтичал към протестиращия и го ритнал три или четири пъти.
Постъпката на съветника предизвика ярост в социалните медии, като снимката на инцидента масово се разпространи и разпали протестите в сряда вечерта, отбелязва "Хюриет дейли нюз".
Съветникът Юсуф Йеркел е потвърдил, че на снимката е той, и е обявил, че скоро ще направи публично изявление по случая.
Визитата на премиера Ердоган в Сома бе особено напрегната, като се наложи той и бодигардовете му да се скрият в един супермаркет, докато скърбящи хора наобиколиха официалната колона минути след като той направи публично изявление, в което посочи, че инцидентите в мини са нещо обичайно и се позова на подобни злополуки във Великобритания, но през 19-ти век.
Местни жители нападнаха след това в гнева си квартален клон на управляващата Партия на справедливостта и развитието, съобщава "Хюриет дейли нюз".
Нови протести и стачка в четвъртък
След сблъсъците в Сома, Анкара и Истанбул в сряда, днес до ексцесии се стигна и в Измир. Турската полиция е използвала сълзотворен газ и водни струи, за да разпръсне около 20 хиляди демонстранти в града.
На демонстрацията в Измир са присъствали работници, синдикални членове и представители на различни граждански сдружения, отзовали се на призива за стачка.
В отговор на полицейската намеса демонстрантите замеряли органите на реда с камъни.
"Правителство оставка" и "Ще бъде потърсена сметка за Сома" са скандирали протестиращите, преди пътят на шествието им да бъде препречен от полицията.
Водещите турски синдикати обявиха в четвъртък стачка в знак на протест срещу трагедията.
По думите на Арзу Черкезоглу, главен секретар на единия от синдикатите - Конфедерация на революционните профсъюзи в Турция, трудовите злополуки в страната са се увеличили след приватизацията на минния сектор. Тя настоя за обществен отговор на трагедията и призова хората да прекъснат работа днес, да носят черно и да се включат в шествие до министерството на труда.
"Като се вземат предвид работниците, загубили живота си в тежки и нерегулирани условия на труд, загубата на човешки живот не може да бъде разглеждана нито като небрежност, нито като инцидент", посочи Ахмет Фарук Юнсал, лидерът на друг синдикат, известен в Турция със съкращението Мазлумдер.
Спасители продължават да издирват миньорите в град Сома, Западна Турция, където под земята се смята, че има блокирани още 100-тина души. Надеждата за намиране на оцелели обаче угасва. През последните 12 часа няма изваден жив миньор от мината, съобщи по-рано днес турският министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз.
Той обяви, че ще подаде оставка, ако бъдат доказани твърденията, че в мината в град Сома са работели непълнолетни, предаде турската частна телевизия НТВ, цитирана от БТА.
Турските медии разпространиха вчера новината, че 15-годишно момче може да е работело в мината. Това твърдение се основаваше на думите на роднина на момчето, който очакваше пред мината новини за него.
В четвъртък обаче родителите на Джемал Йълдъз, за когото се твърдеше, че е на 15 години, са посочили, че синът им е бил 19-годишен, съобщава в."Хюриет дейли нюз". Родителите са показали пред телевизия Канал Д личните документи на своя син, сочещи че той е бил 19-годишен. Те обяснили, че първоначално вуйчото на момчето е посочил погрешно, че то е на 15 години, защото синът им изглеждал малък.
Миналия месец опозиционният политик Йозгюр Йозел беше с миньорска каска в парламента, искайки разследване заради многобройните инциденти в мини в западния турски град Сома.
Неговият призив бе отхвърлен от депутатите от управляващата Партия на справедливостта и развитието на министър-председателя Реджеп Тайип Ердоган, чието голямо парламентарно мнозинство им дава възможност да блокират почти всяко предложение на опозицията, припомня Ройтерс.
Кадри на покрити със сажди спасители и скърбящи семейства обиколиха света, а трагедията насочи вниманието към лошите условия на труд в Турция и по думите на критиците на
управляващите - преднамерено лошата регулация. "Нашето предложение имаше за цел да предотврати инциденти като този", каза Йозел, депутат от основната опозиционна Народнорепубликанска партия.
Той обвини договорите, въведени от партията на Ердоган през изминалото десетилетие, които позволиха на частни фирми да управляват някога държавни мини, за това, че са съсипали стандартите за безопасност.
Президентът Гюл: Трябва да преразгледаме всички наши правила
Спасителната операция на мястото на трагедията във въгледобивната мина в Сома /окръг Маниса/ продължава без прекъсване, властите провеждат разследване за злополуката, заяви турският президент Абдуллах Гюл по време на посещение днес в Сома.
Ние ще направим всичко, за да не се повтарят никога такива трагедии в бъдеще. Това ще бъде направено. Така както развитите страни са свели до минимум тези беди, и ние трябва да преразгледаме всички наши правила, трябва да вземем отново всички необходими мерки, заяви президентът Гюл, цитиран от турският телевизионен канал НТВ.
mediapool.bg