Най-малко 20 души са загиналите при тежките наводнения в Сърбия и Босна, съобщиха властите на двете страни, цитирани от АП. Ситуацията в двете държави остава бедствена. Повече от 90 000 домакинства остават без ток. България, Русия и Словения вече изпратиха на помощ свои спасителни екипи, а сръбските власти очакват подкрепа от Франция и Чехия. По поречието на река Сава спасителните операция продължиха цяла нощ.
В петък се скъса дигата около най-застрашения град в Сърбия Обреновац. Нивото на водата е спряло да се увеличава, но опасността не е отминала. Дигата е пробита в дължина от 100 метра.
В спасителните операции участват над 100 лодки, уточни той. "Става въпрос за хиляди хора, но не можахме да стигнем до всеки един от тях. Приоритет бяха тези на по-долните етажи, разбира се, децата, бременните жени и възрастните. По този начин ще работим и днес", каза ръководителят на сектора за спасителни операции в Сърбия Педраг Марич.
В момента протича евакуацията на около 1200 души, сред които има 500 жени и деца. До събота сутринта от града бяха евакуирани над 4000 души. Според властите няколкостотин души все още чакат да бъдат спасени.
Сръбският премиер Александър Вучич предупреди, че предстои втора вълна от наводнения в страната. Според него Сърбия има готовност да се справи с природното бедствие.
"Направихме всичко, което можахме, сега ни остана само да се молим на Бога, че дигите няма да бъдат пробити. Никой не знае какво ще се случи", каза Вучич. Той призна, че вече е започнало изкарването на първите тела в Обреновац и изрази тревогата си за това какво хората ще видят след изтеглянето на водата.
В засегнатите райони има огромен недостиг от лодки, храна и вода. Вътрешното министерство в Белград призова всички онези, които имат лодки да ги предадат в най-близкия щаб за извънредни ситуации. Министърът на здравеопазването Златибор Лончар призова за спешна доставка на мляко на прах за пострадалите в Обреновац.
mediapool.bg