Да се изготви правен, финансов и икономически анализ на всички договори и споразумения, подписани от българската страна по проекта за изграждането на газопровода "Южен поток". Това е наредил премиерът Бойко Борисов на министрите на енергетиката и икономиката Теменужка Петкова и Божидар Лукарски, съобщи правителствената информационна служба в петък.
По-рано през деня от стенограмата на редовното заседание на кабинета в сряда стана ясно, че по повод обявеното от руския президент Владимир Путин спиране на "Южен поток" Борисов е поискал да му се предостави всичко за "Южен поток, спазвайки изискванията за класифицирана информацията, и да се запознае с документите, "за да не клепам с уши като Орешарски".
От Министерския съвет привечер последва съобщение, че на Борисов са били предоставени от Петкова документите по проекта от "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) и от дружеството "Южен поток България“, в което БЕХ и руската "Газпром" държат равни акции.
"Сред документите не фигурира и не е подписан дългосрочен газотранспортен договор. Към момента няма и завършен финансов модел по проекта. Двата документа са пряко свързани с изясняване на ползите за страната ни от изграждане на газопровода на българска територия", пише в съобщението на правителството.
За останалите документи било наредено да им се извърши правния, финансов и бизнес анализ, който да се представен от България на редовното заседание на Съвета на ЕС "Транспорт, телекомуникации и енергетика”, част "Енергетика”, който ще се проведе на 9 декември в Брюксел. В рамките на тази среща еврокомисарят по енергийните въпроси Марош Шефчович ще обсъди ситуацията със спирането на "Южен поток" с енергийните министри на осемте страни, през чиито територии трябваше да минава руският газопровод.
"До петък искам да имаме всички договори, споразумения по "Южен поток", да се спази всичко, което касае класифицирана информация, всичко, което има, но искам от "А" до "Я" вие да сте запозната и да ми се направи резюме, за да мога да отговарям в парламента като ме питат, а не да "клепам с уши" като Орешарски и да викам "не съм го чел" или "не ми го дават", което не ми отива. Но това беше истината и нямаше как да лъжа – ами не съм го поискал още. Петък, живот и здраве… Цялата информация ме интересува", заявява премиерът Борисов в сряда, който два дни по-късно получава исканото.
Междувременно се оказва, че единственият официално информиран да спре работата си по "Южен поток" е италианската фирма "Сайпем", която бе наета за полагането на тръбите за подводното трасе на газопровода и която се очакваше в средата на декември да започне дейност от руския бряг към българския.
В България все още няма официално уведомление от руската страна за спиране на проекта "Южен поток", съобщи вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев в петък в ранния следобед.
Австрия също не е била информирана предварително за прекратяването на проекта, обявено на 1 декември от руския президент Владимир Путин в Анкара и потвърдено като окончателно от руския енергиен министър Александър Новак в четвъртък. От "О Ем Ви" (OMV) заявиха, че продължават консултациите с "Газпром" за "Южен поток", а Европейската комисия събира "за обсъждане на ситуацията" на 9 декември в Брюксел енергийните министри на осемте държави от Европейския съюз, през чиито територии се планираше да минава "Южен поток".
"Сайпем", която е част от италианския концерн ЕНИ, акционер в морското трасе на "Южен поток", вече е получила от възложителя – компанията "Южен поток Транспорт" официално уведомление за спиране на работата по изграждането на съоръжението, съобщи агенция Интерфакс. По информация на Mediapool спира се работата на плавателния съд "Касторо сей", а за по-нататъшните действия на "Южен поток Транспорт" се чака събиране на четиримата акционери в компанията, за да решат какво следва. Половината от капитала е на руската фирма "Газпром", 20 процента на ЕНИ, а останалите си поделят немската "Винтерсхал" и френската "Е де Еф" .
Италианската компания засега не може да оцени икономическите последици от това решение за бизнеса й, тъй като остават неизвестни както срокът, за който се спира строителството, така и окончателното решение по проекта.
Преди време обаче главният управляващ на "Сайпем" Умберто Верджин коментира , че при спиране на "Южен поток" компанията ще се лиши през 2015 г. от поръчки за 1.25 млрд. евро, пише "Ведомости". Изданието допълва, че от материали на "Южен поток Транспрот" става ясно, че при спиране на газопровода преките загуби за европейските компании ще са 2.5 млрд. евро.
Темата с прекратяването на проекта продължава да събира отзвуци, като в петък и вицепрезидентът Маргарита Попова коментира: "Нека има "Южен поток", ако той защитава неотклонно и неотменно специфичния български и национален интерес. За мен никак не е достатъчен коментарът "искам европейски правила". Ами ние сме част от ЕС. Какво значи европейски правила? Европейските правила означават да бъде защитен специфичният, националният, българският интерес. За мен отговорът на въпроса да строим, или да не строим "Южен поток", съобразно с европейските правила, на този етап, към днешна дата, не означава нищо", каза Попова.
Зам.-председателят на АБВ Румен Петков пък посочи пред журналисти, че ако имаме съдебна система, прокуратурата трябва да потърси сметка от Пламен Орешарски за едноличното му решение за спиране на "Южен поток".
С "Южен поток" Турция и Русия се пребориха за своя интерес, а правителството на Орешарски затри интереса на България, каза Петков. Според него Михаил Миков е прав да казва, че основната вина и отговорност в случая е на Пламен Орешарски, защото той взима еднолично решението за спиране на "Южен поток".
Нареждането на Орешарски дойде след неколкократни искания от Брюксел да бъдат спрени вяскакви действия по реализацията на "Южен поток", докато той не отговори на изискванията на Третия енергиен пакет.
Прокуратурата трябва да потърси сметка на какво основание е взел това решение Орешарски - това е злоупотреба с власт, такава, каквато Тодор Живков не си е позволявал, коментира Петков. И ако има прокуратура, да го приберат, да го разпитват и да се види злоупотребата с власт, както и да се оценят щетите от това негово решение за България, продължи Петков.
Според вече полезният ход за "Южен поток" е премиерът да свика спешно разговори с останалите страни-членки на ЕС, с ЕК, с ръководството на "Газпром", ръководството на Руската федерация, но това, което правителството на Орешарски пропиля, не може да бъде върнато, посочи Петков.
mediapool.bg