БНТ възражда телевизионния театър и започва няколко нови предавания, включително разследващо на мястото на сваленото "Открито". Освен това ще прави "академия" за стажанти. Всичко това идва на фона на тежкото финансово състояние на медията и започналите дебати за решаване на проблема.
В ефира на обществената телевизия генералният й директор Емил Кошлуков обяви, че е готов да обсъжда различни варианти за финансирането на медията, но държи да се знае "какви пари ще вземем догодина" и "те да са повече от сегашните". Той очаквал да се постигне консенсус с политическите сили по темата.
"И една стажантка ще дойде"
По думите на Кошлуков можело да се направи и нещо много повече от телевизионен театър. Идеята му била да се направи документална поредица. "Аз искам да направим сътрудничество с културните институции - трябва да направим разказ за театъра, един сериал от 10 епизода за историята на Народния театър. Същото трябва да стане и с Операта, балета, ами за музей защо да не направим?", обясни генералният директор идеята си.
На въпрос на водещата колко би струвало това, особено на фона на тежкото финансово състояние на БНТ, и Кошлуков, и директорът на Народния театър Мариус Донкин обявиха, че е "скъпичко". "Вижте, бюджетът е малък – и нашият, и на театъра. Но като вземем и тези на Операта, на балета – стават 7 бюджета. И една стажантка ще дойде. Ако оптимизираме нещата, ако направим публично-частно партньорство и започнем да търсим пари – ще го сглобим", каза Кошлуков.
Генералният директор на БНТ коментира и подготвяните промени в медийния закон, свързани с финансирането на обществената телевизия.
"Какво като нямаш пари? Ще съкратиш от другаде и ще остане това"
"Да се надяваме, че ще оправим това прословуто финансиране в закона. Но какво като нямаш пари? Пак трябва да ги снимаш тия работи, по добре да съкратиш от другаде, за да стане това. И горе-долу това мислим да правим", каза Кошлуков.
Малко след това той заговори и за експертната група, която беше създадена към парламентарната комисия по култура с цел да предложи решение за проблемите на БНТ.
"За мен най-важното е финансирането. Искаме много ясно да се знае субсидията как се определя, за да знаем ние какви пари ще вземем догодина, да не да е колкото ни дадат. Процент ли ще е от бюджета, по някакви ясни критерии ли ще е? Различни варианти сме готови да обсъдим. Но трябва БНТ да знае догодина какви пари има и те трябва да са повече от това, което имаме сега. Вярвам, че този път ще имаме разбиране. Депутатите са склонни да подкрепят един добър закон", каза генералният директор.
По информация на Mediapool управляващите обмислят именно вариант за промени в закона, с които да се определят ясни критерии, с които да се определя субсидията на обществената телевизия. Възможно е той да бъде разграфен и на отделни проценти по различни пера.
Освен експертната група към парламентарната комисия, бе създадена такава и към Министерството на културата, а целите на двете се припокриват. До това се стигна, след като в началото на декември парламентът възложи на правителството да изготви план за развитието на медийната среда в България, както и да предложи модел за финансиране на обществените медии, гарантиращ финансовата и редакционната им независимост. Очакванията се крайният законопроект да бъде предложен именно от културното министерство. Това обаче поставя въпросът дали ще продължи да работи другата експертна група.
В четвъртък отново подчерта, че иска да свали БНТ2 и БНТ3 от цифровия ефир, "защото горят огромни милиони".
Най-сетне намериха заместник на Ахчиева
След два конкурса, един от които провален заради липса на желаещи, БНТ най-сетне е намерила заместник на разследващия журналист Валя Ахчиева и в ефира ще тръгне ново разследващо предаване. На 15 януари започва новото разследващо предаване "Следите остават" с Богдана Лазарова.
До търсенето на нов разследващ журналист се стигна, след като през януари миналата година стана ясно, че БНТ сваля предаването "Открито", което беше единственото такова в ефира на медията.
Ахчиева се раздели с обществената телевизия след скандал. За спирането на предаването ѝ се разбра именно от обявения конкурс на БНТ . Тогава бе съобщено, че докато тече конкурсът, "съществуващият тв формат ще бъде временно спрян". Не беше посочено изрично кой е съществуващият тв формат, но единствено "Открито" беше представено като предаване за разследваща журналистика.
Няколко дни по-късно самата Ахчиева обяви, че тогавашният шеф на телевизията Константин Каменаров ѝ е забранил да пише, говори и прави разследвания за други медии.
Преди обявяването на конкурса за нов разследващ тв формат едно от предаванията ѝ беше спряно, а тя уведомила ръководството, че ще продължи да работи без договор за други медии извън работно време.
Спряно беше излъчването на разследването за бетонов възел в село Ябланово (край Сливен), а журналистката е получила "последно предупреждение за уволнение".
През март се разбра, че една от причините за спирането на "Открито" е непредвидена фактура за 960 лв., с която Ахчиева платила на лаборатория за изследване на качеството на бетона от въпросния възел в Ябланово.
Нови предавания
"Следите остават" не е единственото ново предаване, което тръгва в ефира на БНТ от началото на годината в ефира на БНТ.
От 11 и 12 януари започва и новата рубрика "След новините". Идеята му е да се правят разширени репортажи по актуални теми. Рубриката ще се излъчва след централната емисия "По света и у нас", а първото й издание ще е за водната криза в Перник.
Друго ново предаване е музикалното "Моят плейлист", което ще се излъчва всеки вторник от 22 ч, а негов водещ е Васил Върбанов.
Скоро в ефира на БНТ ще има и ново развлекателно шоу с водещ музиканта и продуцент Добрин Векилов – Дони. То ще се казва "Събота вечер с Дони", но по думите на Кошлуков имало "още някои неща, които трябва да се доизкусурят".
БНТ търси стажанти за "академия"
Обществената телевизия започва и стажантска програма "БНТ Академия", която ще даде възможност за обучение и развитие на млади кадри от НАТФИЗ, Софийския университет, УНСС, НБУ.
"Искам да го направим, да го разпишем като учебна програма. Проведохме разговори и с Европейския съвет за радио и телевизия - EBU, искаме да дойдат и техни обучители", каза той.
И кореспонденти
Миналата година БНТ обяви и обявява конкурс за кореспонденти в 21 областни града. Документи се приемат до края на януари.
Нещатни сътрудници се търсят за Бургас, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Хасково, Шумен, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен, Разград, Силистра, Сливен, Смолян, Стара Загора, Търговище и Ямбол.
mediapool.bg