Кламер БГ - Новини: ПП: Правителство трябва да има, диалогът с ГЕРБ трябва да продължи, разумът да надделее

ПП: Правителство трябва да има, диалогът с ГЕРБ трябва да продължи, разумът да надделее

България

|
Нед, 28 Май 2023г. 22:21ч.
ПП: Правителство трябва да има, диалогът с ГЕРБ трябва да продължи, разумът да надделее

Николай Денков и Мария Габриел

Опитите да се използват неразрешени записи на частни политически срещи за провокиране на институционален хаос няма да успеят. Това посочи съпредседателят на "Продължаваме промяната " Кирил Петков в неделя в своя профил в туитър. Според него България се нуждае от стабилно проевропейско правителство, което да работи за Шенген, присъединяване към еврозоната и истинска съдебна реформа, за да се противопостави на проруската намеса.

Ден, след като вчера от ГЕРБ обявиха, че “замразяват“ преговорите с “Продължаваме промяната – Демократична България“ с мотива, че от разпространения запис от заседанието на ПП станало ясно, че “не се спазват фундаментални принципи на демократичната република“, от представители на ПП-ДБ засега идват по-скоро помирителни сигнали с явното желание преговорите да продължат и да завършат успешно. Не е ясно доколко партията има готовност в името на тази цел за някои компромиси и отстъпки.

Нормално е когато са замразени едни преговори, да се размразят от същата ситуация, в която са били замразени. Трябва да започнем отново да си говорим, с Мария Габриел не сме спирали да говорим, дори имам нейното разрешение да кажа, че днес сме си говорили по телефона. Казахме си, че е важно да се успокоят емоциите, които изригнаха след тези записи. Често те се преразказват неправилно, в тях има елементи, които трябва да се коментират, и затова е важно да се успокои емоцията, и да се влезе в разговор. Това каза излъченият от коалицията ПП-ДБ кандидат за ротационен премиер акад. Николай Денко пред бТВ. Той води и преговорите с ГЕРБ.

Николай Денков и Мария Габриел излязоха със съвместно изявление преди седмица, в което съобщиха, че се предлага двамата да са премиери на ротация с втория мандат. Президентът Румен Радев ще връчи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство на ПП-ДБ утре.

Денков допусна персоналният състав на кабинета "още да се деполитизира", както иска ГЕРБ, но и напомни, че повечето от хората в "Продължаваме промяната" са сами по себе си експерти, влезли впоследствие в политиката, и двете функции трудно могат да се разграничат.

Мария Габриел постави пред мен въпрос за принципите - как ще се управлява, как ще се сменят кадри. Всъщност аз съм напълно съгласен с нея. След този запис в частта му със смяната на кадри аз веднага се обадих и казах, че аз съм на другия край на спектъра - че всичко трябва да се прави спокойно и законно, със съответните наредби за конкурси, каза Денков.

Според него темата за промени в службите е била интерпретирана по напълно превратен начин. „Смисълът на това, което се казва и то следва от закона. Смисълът на това законово изискване е ръководителите на служби да имат достъп до квалифицирана и секретна информация, която се дава от чуждите служби“

Денков посочи, че това е стандартна процедура, която винаги се е правила и пак ще се прави, и означава, че номинираният за позицията, за да може да си свърши работата, трябва да има достъп до съответните нива на секретност в партньорските служби.

Той припомни, че става дума за заседание, започнало в 22 ч. през нощта. Причината това заседание да се провежда през нощта е, че ние искахме да помогнем на Мария Габриел и на ГЕРБ при връщането на мандата да не са в ситуация "всичко приключи", а да дадем позитивен знак - че първият мандат приключва с надежда, че ние можем да реализираме втория. И тъй като трябваше да се реагира бързо, направихме заседание на Националния съвет на партията в първия възможен момент вечерта, за да имаме крайно решение на другия ден. Затова направихме това заседание през нощите. Беше емоционално и напрегнато, всеки разбираше какъв е залогът. Крайният резултат също беше на кантар, и оттам моят призив към слушателите (на записа) е да бъдат по-толерантни, каза Денков.

Асен Василев: Цялата мелодрама е, за да се извади предимство в преговорите

Цялата мелодрама, която в момента се опитва да се развие около това нещо (записа от заседанието на НС на ПП – бел.ред.), може би е, за да се извади някакво предимство около преговорния процес, заяви съпредседатеят на "Продължаваме промяната" (ПП) Асен Василев в ефира на Нова ТВ.

На този запис няма нито една дума, зад която аз не бих застанал, каза той и призова гражданите да го изслушат, за да се уверят, че "няма коалиция, няма договорки", а едно тежко решение да бъде приет човек от ГЕРБ в правителството, за да тръгне страната напред.

След като депутатът от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Радостин Василев пусна запис, в който се казва, че има договорка шефовете на службите (Държавна агенция "Национална сигурност", Националната служба за охрана и др.) в страната да бъдат сменени и "имената са синхронизирани с посолството", преговорите за правителство с втория мандат между Мария Габриел и академик Денков бяха замразени.

Властта не е самоцел, коментира Василев днес. Ако изслушате записа, ще видите, че това е основното нещо, което се обсъжда в него – властта е, за да могат да бъдат свършени основни неща за страната – еврозоната, Шенген, очистване на правосъдната система.

Видях, че от записа са отрязани определени части от мои изказвания, като това за съгласуването на службите или това, че трябва да се направят промени в държавната администрация. Заставам зад тези си думи, заяви Василев. Той се аргументира като се позова на закона, "той какво казва – всичките ни служби трябва да работят с партньорските служби в ЕС и НАТО. Те трябва да имат достъп до тази информация, да имат доверието на тези партньорски служби, ако въобще искаме да бъдем членове на тези съюзи." Според Василев голямата разлика е, че "никой не е одобрявал, а имената са съгласувани - това означава, че тези хора могат да получат достъп и доверие, за да могат да си свършат работата, ние да бъдем в еврозоната и Шенген, и да имаме реално работещи служби, те трябва да имат доверие", каза той.

На въпрос имената в кои служби биха искали да сменят той отговори: Абсолютно всички служби в държавата.

Ние виждаме в момента как се провежда политика на отдалечаване на България от ЕС и НАТО, каза Василев и добави, че все още има дълбоко проникване на руски интереси в нашата система за сигурност и това проникване трябва да бъде преборено.

Във връзка с евентуални компромиси, които да позволят преговорите за правителство да продължат, съпредседателят беше категоричен, че "ако отстъпките са, за да се отмразят някакви преговори, такива не трябва да има. Ако отстъпките са, за да се направи нещо полезно за страната и те не престъпват това, което ние сме обещали на нашите избиратели, това е в ръцете на академик Денков".

Според Василев „академик Денков е оторизиран да води тези преговори заедно с, от другата страна, госпожа Габриел, така че те двамата ще продължат, когато могат.“

Никола Минчев: Надяваме се разумът да надделее

"Надявам се, че ГЕРБ не прекратява преговорите. Разчитаме, че разумът ще надделее, ще продължат разговорите и ще се стигне до реализация на втория мандат. Възприемам думите от записа, че трябва да се извърши реформа в държавната администрация. Може би изказът не беше най-подходящият. Не мисля, че на ниво ценности имаме особен проблем", заяви Никола Минчев, заместник-председател на Народното събрание и депутат от ПГ на ПП-ДБ пред БНТ.

По думите му от ПП-ДБ все още не са се събрали, за да обсъдят конкретни стъпки след обявеното вчера от ГЕРБ-СДС замразяване на преговорите.

"Мария Габриел да вземе втория мандат е доста тежко решение и трябва да мине през всички органи на партията, не е повдигнат все още този въпрос дали може да се направи ротация в ротацията. Това е сериозно решение, което трябва да се обмисли внимателно", допълни Никола Минчев.

"Резултатите от гледна точка на развитието на държавата са на първо място пред някакво политическо дълголетие. Изобщо не може да става въпрос за сравнение. Има нужда от редовно правителство. Тази политическа нестабилност струва страшно много на България", каза Минчев по-рано в неделя пред БНР.

Според него по-задълбочената интеграция на страната в ЕС е достатъчно голяма цел, която да обоснове политическите действия на неговата формация.

"Ще се съберем и ще преценим как да постъпим оттук нататък. Все пак разчитаме на реализацията на втория мандат. Ще видим кое е най-доброто. Мнозинството във всеки един от органите ще реши как да подходим."

Преговорите се замразяват, но не се прекратяват, посочи той и изрази надежда, че колкото и малък да е процепът, ще успеят да реализират "този прозорец, който е оставен". Според Минчев това е "въпрос на разговори между повече хора вътре в рамките на ПП и с ДБ".

Запитан защо от ПП държат на политически състав на правителството, а не приемат експертен, за какъвто настояват от ДБ и ГЕРБ, Никола Минчев каза, че в проектокабинета, обявен преди връчването на първия мандат, на който гледат като на основа за реализирането на втория мандат, влизат и лица без политическа окраска и в по-експертно качество. Той обаче не изключи като възможен вариант и изцяло експертна формула с кратък мандат при променената обстановка в момента.

Конституционната реформа ще даде дълготраен ефект, тя ще промени механизма, по който работи съдебната власт, изтъкна той. По думите му партиите си дават сметка за обществените очаквания в тази посока и "моментът изглежда назрял за нова крачка в конституционните промени".

Много по-добре ще бъде следващият главен прокурор да бъде избран от нов Висш съдебен съвет, ще има много по-голяма легитимност, заяви Минчев.

Сменянето на едни партийни кадри с други партийни кадри не е механизмът, който си представяме, декларира той относно репликите за "наши хора" в записа от Националния съвет на ПП, оповестен от доскорошния депутат от ПП Радостин Василев.

"Различни планове дали ще има? План Б ще бъде, ако конкретните стъпки не се изпълняват, както сме се разбрали – ако реформите, които сме заложили, не се приемат в Народното събрание, план Б би бил да напуснем тази колаборация", коментира заместник-председателят на парламента.

Никола Минчев нарече "доста сериозна промяна" и "доста сериозно решение" предложението на ГЕРБ Мария Габриел да е първият ротационен премиер.

mediapool.bg