Кламер БГ - Новини: Говорителят на правителството Антон Кутев подаде оставка

Говорителят на правителството Антон Кутев подаде оставка

България

|
Ср, 17 Ноем 2021г. 18:42ч.
Говорителят на правителството Антон Кутев подаде оставка

Говорителят на правителството Антон Кутев подаде оставка

Антон Кутев подаде оставка като говорител на служебното правителство.

"Във връзка с преднамерено предизвикани предизборни спекулации и воден от нежеланието си да въвличам служебното правителство в излишно напрежение ви уведомявам, че днес депозирах оставката си като говорител на правителството пред премиера Стефан Янев", написа Кутев във фейсбук.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви вчера, че той е ангажирал кабинета, когато е поискал оставката ѝ заради слабите изборни резултати на социалистите.

"Предупредих Радев и за това нещо - нека докато Антон Кутев е говорител на служебното правителство, да не изразява публично партийни позиции. Да дойде (Кутев- бел.ред) и да каже на Национален съвет, да дойде при мен, ще си говорим по всички въпроси, но когато излезеш като говорител на служебния кабинет и кажеш: "Искам оставката на ръководството" – някак ангажира и служебния кабинет. Злепоставя президента така, загрижено го казах на Радев. Когато ми иска публично оставката, ангажира служебния кабинет", каза Нинова във вторник пред бТВ.

Самият Кутев отговори на този упрек отново с пост в социалната мрежа във вторник. Поясни, че искането за отстраняването на Корнелия Нинова го е направил в личната си фейсбук страница (която е различна от официалната) "и не обвързва правителството на България, което в нито един момент не се е занимавало с нейната особа. Още по-малко пък засяга президента на България, с когото искането ми не е било съгласувано".

Кутев уточнява, че е поискал оставката на Нинова от поста и на председател на БСП в качеството му на член на БСП от повече от две десетилетия, в това число над 15 години член на Националния съвет на партията, какъвто съм и сега.

"Съдбата на БСП е съдбовно важна за мен, защото в продължение на 9 години съм бил член на ИБ на НС на БСП, шест години - секретар на НС, бил съм председател на Областен съвет на партията, председател на комисии към НС и многократно член на районни и градски съвети на партията, както и на тяхните изпълнителни бюра. В продължение на три мандата бях народен представител от името на БСП", заяви още Кутев.

Подадената от Кутев оставка е и пореден знак за продължаващото напрежение в БСП. Нинова и хората около нея искат тя да представлява партията при преговорите с "Продължаваме промяната" (ПП) за съставяне на правителство, въпреки че е в оставка. Опонентите ѝ в партията настояват тя да не участва в тези разговори. Спорове има и колко време Нинова да продължава да ръководи партията, докато е в оставка. Стои и въпросът кога и как да бъде избран нов лидер на социалистите.

Очаква се в събота да се събере Националния съвет на партията, за да вземе решение по въпроса.

Преди ден, когато Нинова подаде оставка, тя обяви и как си представя да протече изборът на нов председател. Идеята ѝ е тя да остане на поста в оставка до януари, когато да се проведе конгрес, на който да бъде избран и.д шеф – един от сегашните зам.-председатели, а той да подготви нов пряк избор на редовен председател.

Преди ден Нинова обясни плана си като се позова на устава на партията, в който пише, че именно конгресът "констатира прекратяването на правомощията на председателя на БСП".

Отново на устава се позовават и хора от т.нар. "вътрешна опозиция". В случаите на предсрочно прекратяване на пълномощията на председателя неговите функции се изпълняват от заместник-председател, определен с решение на Националния съвет. Именно по тази причина в партията има настроения и.д. лидер да бъде избран в следващите дни, а не чак през януари.

Още във вторник се чуха и гласове, че Нинова трябва да се оттегли от преговорите с продължаваме промяната. Първа за това призова Елена Йончева, която не крие обтегнатите си отношения с лидера в оставка. Няма как един отиващ си лидер да обвърже партията с толкова важни решения за нейното бъдеще, каза тогава Йончева.

Засега обаче Нинова не дава знак, че смята да се оттегли от преговорите с ПП.

Фактът, че БСП ще се проведе конгрес дава възможност на т.нар. "вътрешна опозиция" да повдигне отново въпроса и за връщане на старите правила за избор на председател. През 2017 г. по предложение именно на Нинова, конгресът на БСП реши да направи промяна в устава, според която партийният председател се избира с гласовете на партийните членове. Допреди това лидерът на БСП се избираше от пленума на партията.

За пръв път пряк избор на председател на социалистите имаше миналата годна. Тогава Нинова бе преизбрана на поста си със 81% от гласовете и това не беше изненада, защото въпреки противоречията ѝ със знакови лица в партията, редовите членове я харесват. Сега, след като обяви, че подава оставка, Нинова не каза дали ще се кандидатира отново за поста. Ако го направи, то вероятно се надява отново да има убедителна подкрепа въпреки изборните загуби.

mediapool.bg