Кламер БГ - Новини: Антоанета Костадинова се размина с втори медал, Йосиф Миладинов - финалист

Антоанета Костадинова се размина с втори медал, Йосиф Миладинов - финалист

Спорт

|
Пет, 30 Юли 2021г. 14:14ч.
Антоанета Костадинова се размина с втори медал, Йосиф Миладинов - финалист

Антоанета Костадинова се размина с втори медал, Йосиф Миладинов - финалист

Смесени чувства донесе българското участие в поредния ден на олимпиадата в Токио. Продължи силното представяне на Антоанета Костиданова в стрелбата, но тя се размина за съвсем малко с втори медал. Йосиф Миладинов бе блестящ в полуфинала на 100 метра делфин и влиза в утрешния финал с четвърто време. Това ще е първият олимпийски финал за България в мъжкото плуване. Неуспешен бе стартът на българите в започналия днес лекоатлетически турнир.

Антоанета Костадинова завърши на четвърто място на 25 метра пистолет. Костадинова, която спечели сребро на 10 метра пистолет преди пет дни в японската столица, постигна 28 точки във финала и се размина с второ отличие в Токио.

Рано сутринта Антоанета Костадинова завърши с първи резултат квалификациите. Тя записа 590 точки, като остави зад себе си Сяо Цзяжуйсюан (Китай) - 587 и Виталина Бацарашкина (Русия) - 586. По-късно на финала обаче тя започна колебливо и не успя да свали нито една от петте мишени в първата серия от пет опита. После успя да навакса с по четири точни изстрела в следващите три серии и делеше третото място на старта на директните елиминации с 12 точки.

Три пропуска в седмата серия и 23 точки доведоха до престрелка, но Костадинова продължи напред. В следваща серия Костадинова и китайката Сяо Цзяжуйсюан свалиха по пет мишени и в решителна престрелка трябваше да определят третото място. В нея българката направи три пропуска срещу един на азиатката и остана четвърта.

Престрелка реши и титлата, след като Миндун Ким (Република Корея) и Виталина Бацарашкина (Русия) завършиха с олимпийски рекорд от по 38 точки. Шампионка стана Бацарашкина с 4 свалени мишени срещу само 1 на азиатката. Това е втора олимпийска титла на рускинята в Токио след триумфа й на 10 метра пистолет и общо трето отличие в японската столица след среброто в смесената отборна надпревара на 10 метра пистолет.

Цзяжуйсюан взе бронза с 29 точки.

Антоанета Костадинова беше доволна от представянето си. "Самото класиране за финала, това беше целта. В квалификацията се получи и влязох с първи резултат. В тази първа серия във финала грешката беше, че след пробните не се бях наместила както трябва, не бях заела правилната позиция и петте изстрела с изключение на един бяха в дясно по ръбчето на центъра от 10.2 навътре. Бяха близки, но не влизат. Затова казвам, че просто това си е финал на късмета. След това успях да се събера, изненадващо и за мен дори, защото обикновено, когато започнеш с първа серия с нула малко е трудно после да продължиш. Случвало ми се е първа серия да е 1 или 2 но нямам спомен да съм имала 0, но ето, че и това стана. Все пак съм безкрайно щастлива, че оттам нататък дадох всичко от себе си и направих страхотни серии. Единствено една от предпоследните петички, в които свалих 2, пак имаше 10.0 и 10.1, но... късмет. Нека и другите да вземат. Аз съм доволна от това, което взех, да има медали за всички", коментира Костадинова пред БТА.

Финал в плуването

Йосиф Миладинов се класира за финала на 100 метра бътерфлай на олимпийския турнир по плуване в Токио. 18-годишният българин преодоля полуфиналите с четвърто време от 51.06 секунди, като се доближи само на 13 стотни от личния си и национален рекорд.

Той беше изпреварен само от Кейлъб Дресел (САЩ), който направи олимпийски рекорд с 49.71 секунди, от олимпийския шампион на 200 метра бътерфлай Крищоф Милак (Унгарея) с 50.31 секунди и от швейцареца Ное Понти с 50.716 секунди.

Миладинов стана първият български представител при мъжете на плувен финал на Олимпиада. За последно преди 33 години в Сеул 1988 пък Таня Богомилова спечели злато на 100 метра бруст, а Антоанета Френкева добави сребро на 100 метра бруст и бронз на 200 метра бруст.

Финалът е утре рано сутринта в 4.30 българско време.

Йосиф Миладинов заяви, че е много щастлив от класирането си за финала.

"Надявах се да сляза под 51 секунди, но пак съм доволен. Следващата ми мечта...ще се радвам да направя нещо за България, нещо, което ще се запомни. Ако не стане, имам още много Олимпиади пред мен, така че няма да съм разочарован. Надявам се утре да съм си отпочинал по-добре и да мога да си подобря времето. Не мисля за конкуренцията. Чувствам се страхотно", заяви той.

Стартът в леката атлетика

Тихомир Иванов не успя да преодолее квалификациите на скок височина на олимпийския турнир по лека атлетика в Токио. 27-годишният българин постигна скромните 2.17 метра и остана на 26-о място в крайното подреждане.

Никой не успя да преодолее квалификационната норма от 2.30 метра, като за финала се класираха 13 състезатели с по 2.28 метра.

Иванов записа второ участие на Олимпиада, като преди пет години на Игрите в Рио де Жанейро се нареди десети с 2.29 метра.

Тихомир Иванов обясни, че е имал физически проблеми в последните три седмици преди Олимпиадата и това е оказало влияние върху представянето му.

"Имах причини, поради които не скачам. Не бих казал, че съм разочарован толкова, колкото си мислят всички. Не искам да коментирам все още състезанието, първо трябва да говоря с треньора. Последните 20 дни бяха много тежки. Радвам се, че участвах, но това са височини, които съм преодолявал, скачал съм ги през сезона и затова ми е тъжно, защото просто така се случи на края, когато никой не искаше. Това, че нямахме лагер тук няма нищо общо. Причините са здравословни, но не знам точно какво е. Затова не искам да го коментирам и да навлизам в подробности", каза Иванов.

Габриела Петрова не успя да преодолее квалификациите в тройния скок.

Европейската вицешампионка в зала от Прага 2015 Петрова направи само един успешен от трите си опита и с 13.79 метра остана далеч от квалификационната норма от 14.40 метра.

Така тя не успя да се справи с пресявките на втора поредна Олимпиада.

Петрова имаше личен резултат от 14.42 метра от Балканиадата в Стара Загора на 19 юни, когато покри норматив за участие на Игрите в Токио.

Инна Ефтимова отпадна в сериите на 100 метра. Българката зае шесто място в серията си с 11.46 секунди. Най-бърза беше световната шампионка от Доха 2019 и двукратна олимпийска шампионка (Пекин 2008 и Лондон 2012) Шели-Ан Фрейзър-Прайс (Ямайка) с 10.84 секунди.

Това е трета олимпиада за Инна Ефтимова след Пекин 2008 и Лондон 2012. Личният рекорд на българката на 100 метра е 11.20 секунди от Пловдив 2011 г. През този сезон тя има 11.34 секунди от Балканиадата в Белград, където спечели сребърни медали на 100 и 200 метра. В Токио тя ще участва и на 200 метра.

mediapool.bg