Народният театър е национална институция и неговото здраве е симптом за здравето на обществото, коментира проф. Георги Каприев, специалист по средновековна, византийска и антична философия, изследовател на съвременния български театър. Говорейки пред БНР за актуалния казус с уволнението на главния режисьор на театъра Александър Морфов заради острата му реакция срещу назначението на пиара на Ахмед Доган Велислава Кръстева, проф. Каприев обобщи: "Не виждам случай "Морфов". Виждам случай "Народен театър" и случай "Българска култура".
"Не искам да говоря за жертви, за конкретните лица. Всичко това са симптоми. Основното е, че се разрушава националната институция Народен театър. Като се обърне колата, пътища много. Аз съм песимист, че казусът ще има бързо решение. Ще се затъва, докато водата мине над шията."
Морфов беше катализаторът на това, което неизбежно щеше да стане, заяви проф. Каприев:
"Василев вече се търкаля надолу и за него директорската игра завършва. (…) Той няма правилен ход оттук нататък."
В четвъртък Василев даде пресконференция, на която обясни, че длъжностите на Александър Морфов и Велислава Кръстева са били закрити, за да се запази Народният театър. По същото време пред театъра се провеждаше безпрецедентен протест с искане за оставката на директора му.
Конфликтът избухна заради непримиримата реакция на Морфов срещу назначената от Василев за пиар на театъра Велислава Кръстева, която е дългогодишен политик от ДПС и личен пиар на почетния му председател Ахмед Доган. Морфов надраска вратата на кабинета ѝ с надписи "ДПС", "Връзки с обществеността на Ахмед Доган", "Изчезвай".
Василев твърди, че това е акт на саботаж срещу новото ръководство на театъра с цел неговото отстраняване.
За да разреши конфликта, директорът уволни дисциплинарно Морфов, а Кръстева подаде оставка.
Георги Каприев коментира, че Морфов е реагирал спрямо Велислава Кръстева по "екстремен начин, може би не безкрайно адекватен". Личната му позиция обаче е преминала в "общокултурен дебат, или сблъсък".
Става дума за "сблъсък, в който се поставя под въпрос смисълът, характерът и начинът на съществуване на културата, в частност на театралната", смята Георги Каприев.
По думите му уволненият режисьор "има чудеса зад гърба си в българския театър".
Проф. Каприев напомни, че Александър Морфов има огромна "вина" за това Васил Василев да спечели конкурса за директор на Народния театър: "Той дойде с неговото име, развято като байрак, за да го уволни дисциплинарно."
По думите му "сред нашата интелигенция има твърде малко интелектуалци". Според него са налице "тактически действия без стратегия".
"Няма разбиране в българското общество. Българското общество по силата на множество фактори, и политически, се връща в състоянието си на индивидуално оцеляване, което е отвратително, защото е за сметка на всички останали."
Каприев призова да се спре сриването на Народния театър, за да не се стигне до положение "в следващите 10-15 години да се опитва да възстановява физиономията си".
Васил Василев да оттегли заповедта за дисциплинарно уволнение на Александър Морфов, призова пред БНР Диана Андреева от Обсерваторията по икономика на културата.
"Може да се отправи забележка, която е по-ниското ниво на наказание. Не бива да се справяме така с нашите авторитети. Не остана човек, който да не е обруган. Да излезем всички, без значение дали сме от театралния сектор, трябва да се справим със страха. Това е голяма рана. Заличаваме си авторитетите и това влияе на цялото общество. Едно административно уволнение означава, че той не може да работи и в други театри".
Ролята на директора е да наложи диалог, така че да върви творческия процес, изтъкна още тя.
"Ръководството е просто една административна рамка на творческия процес. На челно място са актьорите и главния режисьор".
Ярките политически лица, когато пристъпват прага на културата, трябва да си дадат сметката, че вредят, смята Андреева.
Ако директорът на Народния театър не си оттегли заповедта, ще трябва да даде обяснение как ще си изпълни концепцията, която е основана на фигурата на Александър Морфов.
Проф. Маргарита Младенова, режисьор и директор на театрална работилница "Сфумато", също определи дисциплинарното уволнение на Морфов като неприемливо.
"Тази ситуация на конфликт в Народния театър потиска всичко останало в българския театър. Не знам дали да се мълчи е вярна позиция", коментира тя.
Не може в един театър да има политически активни фигури, подчерта проф. Младенова, според която грешката на артистите е, че се разцепиха на две – едните подкрепиха директора, а другите – Сашо Морфов.
"Това е нелепо. Един театър не може да се разцепи на творчески и административни фигури. Как е възможно да съществува национален театър без пряк диалог по отношение на стратегиите между голямата творческа и голямата административна фигура. Главният режисьор отговаря за физиономията на театъра".
Изходът е още някой да си отиде от театъра и всичко да започне отначало, смята проф. Младенова.
"Директорът трябва да си поеме отговорността. Не може министърът да го уволни".
Много театрални и кино дейци се събраха с призив за оставка на директора на Народния театър.
mediapool.bg