Австрия не се ангажира със срок, за да промени позицията си срещу присъединяването на България и Румъния в Шенген, и поставя серия изисквания към страната ни и Европейската комисия (ЕК), за да го направи. Това стана ясно от думите на австрийския канцлер Карл Нехамер, който в понеделник, заедно с президента Румен Радев, инспектира по въздух границата между България и Турция.
Нехамер оцени усилията на България да пази външната граница на ЕС, но не потвърди, че е възможно Виена да вдигне ветото през октомври тази година, каквито са очакванията на двете балкански страни. Ако се приемат изискванията на Виена като официални, изпълнението им ще изисква значително време.
Нехамер, обаче, се ангажира с подкрепа пред ЕК за отпускането на помощ от 2 млрд. евро за България. Toва влиза в цялостна визия на Виена за реформа на Шенгенското пространство, което според Австрия е в сериозна криза.
Според Нехамер разширяването на Шенген ще се случи, след като се укрепи допълнително защита на границата, намалеят установените мигранти във вътрешността на зоната за свободно пътуване и се предприемат конкретни мерки от страна на ЕК по ускоряване на процедурите за политическо убежище и репатриране.
"Първо трябва да укрепим защитата на границата и да имаме реален резултат – да намалеят мигрантите, които за пръв път се регистрират. Трябва да има ясен сигнал на европейско ниво, че страните на първа линия не са изправни сами с процедурите за предоставяне на статут на бежанци. Това е правен въпрос, който трябва да бъде решен на европейско ниво", каза Нехамер на пресконференция в Елхово, където е разположен координационният център за видеонаблюдението на границата.
Пак технически проблеми по границата
По думите му "България все още се нуждае от технически способности, защото има участъци по границата, които трябва да бъдат по добре обхванати от системата за наблюдение".
Нехамер посочи, че с исканата от ЕК помощ България трябва да закупи по-усъвършенствана техника за наблюдение и контрол, хеликоптери, високопроходими машини, техника за нощно виждане, инфрастрктура и други.
България вложи десетки милиони за строителството на ограда по границата с Турция, но тя се оказа неефективна.
Лесно се прескача от мигрантите, а част от нея е компрометирана заради лошата поддръжка.
Радев няма да спре да поставя въпроса за Шенген
Президентът Румен Радев каза, че е оптимист, че двете страни ще намерят решение в обозримо бъдеще, и каза, че ще поставя въпроса за Шенген на всяка среща на лидерите на ЕС, на която присъства.
"Изправени сме пред мощна добре организирана мрежа за трафик на мигранти с центрове и клонове в различни държави от ЕС. Не малко от трафикантите, които залавяме у нас, са граждани на други държави-членки на ЕС", каза Радев.
Той се обърна на немски към австрийските журналисти, че "България прави най-доброто, което може".
"Шенген олицетворява една от най-значимите ценности на съюза – свободата на движение. И освен сигурност, има икономически и други измерения и аз мисля, че не е справедливо ние с Румъния да бъдем извън Шенген, защото от това губят и нашите икономики, губи и Австрия, защото Австрия е инвеститор номер едно в България и ние ценим силно това икономическо сътрудничество", отбеляза Радев.
"Шенген е в голяма криза"
Нехамер констатира още, че зоната за свободно пътуване в момента се намира в голяма криза.
"Системата на Шенген се намира в голяма криза. Ако тя функционираше, това би трябвало да означава, че вътре в това пространство не би трябвало да има граничен контрол. Но реалността е различна. От 2015 година Германия въведе отново граничен контрол на границите си с Австрия и Чехия. Чехия за първи път в историята си въведе контрол на границата си със Словакия. Австрия контролира с граничари от полицията и служители на армията границата със Словакия, Унгария и Словения. Това дефакто очертава този голям проблем, който може да решим само заедно", каза той.
Радев обаче не прие тези аргументи.
"Но и споря с него за следното – това, че Шенген не функционира пълноценно в централна Европа, че между държавите се въвежда граничен контрол, не означава, че България и Румъния трябва да стоят извън Шенген. Ние сме развили способности и доказваме ежедневно, че охраняваме външните граници на ЕС и то по-добре от редица Шенгенски държави", посочи българският държавен глава.
Радев припомни, че България сама е построила ограда по границата с Турция. По продължение на цялата граница са разположени различни стационарни и мобилни системи за наблюдение.
"В рамките на само четири месеца загубихме четирима полицаи, а десетки други са ранени. За справяне с тази трудна ситуация България предприе решителни мерки. На първо място това бяха срещите на най-високо дипломатическо ниво с Турция и Гърция", каза държавният глава.
Според него турския президент Реджеп Ердоган е поел ангажимент да охранява по-стриктно границата от турска страна.
По-късно в понеделник Нехамер се срещна и със служебния премиер Гълъб Донев.
"Считаме, че в наш общ интерес е да решаваме проблемите, свързани с увеличен миграционен натиск към Европейския съюз, както и да работим за укрепване на доверието и сигурността на Шенгенското пространство. Приемането на България в Шенген ще осигури по-силно икономическо сътрудничество, но също така и по-добра защита на външните граници. Това отново е в интерес както за България, така и за Австрия, така и за всички държави членки“, каза Гълъб Донев.
Нехемар каа от своя страна след срещата, че има голям проблем с нелегалната миграция.
"В една страна като Австрия, която се явява вътрешна за Шенгенското пространство, имаме над 100 хил. молби за предоставяне на убежище. От тях 75 хил. са подадени за първи път. Това означава, че тези мигранти, които са подали молба за убежище за първи път в Австрия, са минали през други държави. Ние имаме проблем, който може да бъде решен само с общи усилия. Тук става въпрос за организирана престъпност, за трафик на наркотици и на хора. Това е причината, поради която водим тази дискусия“, допълни той.
Какво още?
През декември Австрия гласува против присъединяването на България и Румъния към Шенген с мотива, че премахването на граничния контрол с двете страни ще увеличи мигрантския натиск. Срещу присъединяването на България резерви има и Нидерландия, за това на дневен ред излезе и възможността за разделянето на двете балкански страни по пътя им към зоната за свободно пътуване.
Освен тези изискванията на Австрия, България има и законодателни ангажименти, като трябва да приеме антикорупционния закон и закона за отговорността на главния прокурор.
България и Румъния се надяват на положително решение през октомври.
В Австрия партиите не са на едно мнение за недопускането на двете страни, а предстоят и избори, което според двете балкански страни може да доведе до промяна на позицията на Виена.
mediapool.bg