Алтернатива за българско възраждане (АБВ) отива сама на предстоящите парламентарни избори. Инфекционистът доц. Атанас Мангъров пък остава кандидат за депутат на формацията.
Това каза лидерът на АБВ Румен Петков на пресконференция във вторник. Предложението за самостоятелно явяване на партията все още не е взето официално, утвърждаването на кандидатите също предстои. Очаква се обаче двете решения да бъдат взети от Национален съвет на АБВ в края на тази седмица.
"Трудно е да партнираш с хора, които са предали или продали протеста", каза Петков по време на пресконференция по повод това, че АБВ ще е сама на изборите.
По думите му партията положила "огромни усилия за консолидация на лявото и лявоцентристкото пространство", но те не се увенчали с успех.
Първанов срещу Петков за Мангъров
Преди ден президентът (2002 – 2012 г.) Георги Първанов, който е основател и бивш председател на АБВ, обяви, че не приема идеята Мангъров да е кандидат за депутат от партията.
"Има такава номинация, която аз не приемам. Спорил съм задочно с доц. Мангъров и вече изразих своята подкрепа за действията на националния оперативен щаб. Което предполага, че не приемам действията и поведението на доц. Мангъров, които внасят допълнително объркване у хората. В АБВ знаят моята позиция, но те ще решат какво е добро за тях", каза Първанов пред "24 часа".
Наследникът на Първанов като председател на АБВ Румен Петков обаче явно е на друго мнение и не смята да се отказва от Мангъров.
"Не можем да говорим за оттегляне на доц. Мангъров от листата ни за народни представители. Резервите на г-н Първанов, са негови резерви. Той ги е заявявал неколкократно", каза във вторник настоящият лидер на АБВ.
Атанас Мангъров получил подкрепата на структурите на партията във Варна, Бургас, София, Ямбол и Стара Загора.
Доцeнтът доби широка популярност през последната година като критик на марките срещу коронавируса, приемани от оперативния щаб и правителството. Неговите позиции го превърнаха в поляризираща фигура – той има огромен брой заклети привърженици, наричащи се с гордост "мангъровисти", докато несъгласните с него са известни като "антимангъровисти". Това добре описва и поляризираното обществено мнение по отношение на епидемията и Covid-мерките.
Петков и Първанов имат различия и в оценката си за действията на националния оперативен щаб за борба с коронавируса, което не е изненада предвид отношението им към Мангъров. "Националният оперативен щаб е провал. Той няма едно писмено предложение до нито една институция. Няма анализ на ситуацията. Националният оперативен щаб са шайка безбъдници, които ако бъдат оставени да се доказват встрани от крилото от шайката негодници, които са в правителството, ще умрат от глад", каза Петков.
Той добави, че с бившия председател на партията нямали различия по стратегическите политически въпроси, като "катастрофата на България при правителството на Борисов, катастрофата в енергетиката и отношенията ни със Северна Македония".
Румен Петков няма да е кандидат за депутат
Самият Петков подчерта, че няма да е кандидат за народен представител. "Не съм кандидат за нищо, защото очакванията на обществото и гражданите са за радикална промяна. Мобилизацията на АБВ може да даде у обществото не само чувство за алтернатива, но и за почтеност", каза той.
До момента 35 души са номинирани за кандидати за народни представители на АБВ.
Освен Мангъров, с повече от една номинация са д-р Пламена Заячка, Любомира Ганчева, проф. Валери Стефанов, Христо Колев, Цветан Антов, Любомир Халачев, Антон Кожджабашев, д-р Емил Стоименов, Камелия Стаматова, Любомир Кючуков, Константин Проданов, Петър Първанов, ген. Михо Михов, Ивайло Калфин, проф. Иван Станков, Борис Гигов, Веселин Плачков.
"Имаме потенциал, качеството и самочувствието. Ние сме абсолютно конкурентоспособни на всяка една партия. Следващата парламентарна група на АБВ ще бъде много добре представена", каза председателят на столичната партийна организация Христо Колев.
Според последното социологическо проучване на "Галъп интернешънъл" подкрепата за АБВ е "близо до 1%", което значи, че партията е далеч от 4-процентната бариера за влизане в Народното събрание.
На евроизборите през 2019 година АБВ се яви в коалиция с други малки формации под името "Коалиция за България" – марка, използвана години наред от БСП и близка до сегашното наименование на коалицията около социалистите "БСП за България". Въпреки това обединението получи 0.86% или 16 759 гласа.
mediapool.bg