Кламер БГ - Новини: Министърът на земеделието: Нямаме данни българските рибари да са направили каквото и да било нарушение

Министърът на земеделието: Нямаме данни българските рибари да са направили каквото и да било нарушение

България

|
Нед, 26 Март 2023г. 20:58ч.
Министърът на земеделието: Нямаме данни българските рибари да са направили каквото и да било нарушение

Сн. БНР

Нямаме данни българските рибари да са направили каквото и да било нарушение. Това каза пред bTV служебният министър на земеделието Явор Гечев. Той коментира случая със задържаните преди дни три български кораба на военното пристанище в Констанца, Румъния, и моряците на тях.

Българските рибари са задържани не в териториалните води на Румъния, а в международни такива, посочи министър Гечев.

По думите му уловът на акула е разрешен в България. Няма забрани по отношение на Европейския съюз, има частична забрана, която са си наложили самите румънци по отношение на румънските рибари и територии, добави той.

Това, което констатираме в момента е, че българските рибари не са нарушили закона, посочи министър Гечев. България ще пази икономическите си интереси и интересите на собствените си граждани, категоричен бе министър Гечев.

Той съобщи, че утре ще има среща в Министерството на земеделието със сдружението на рибарите. По думите му рибарите ще получат и правна помощ от Министерството на земеделието от адвокат, специалист по морско право.

Според нас не е имало защо да бъдат съпровождани до Констанца. Подписан е протокол на румънски, който са отказали да ни предоставят на нашата страна все още. Чакаме протокола да дойде, коментира министър Гечев. Чакаме законовото основание за задържането на корабите, каза още той.

Капитаните на задържаните кораби поискаха оставката на шефа на ИАРА

Капитаните на задържаните в Румъния рибарски кораби се завърнаха в България. Те поискаха оставката на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури доц. Ваня Стаматова. Обвиниха я в некомпетентност и уронване на престижа им, след като в национален ефир нарича българските рибари - бракониери, предаде БНТ.

Завърналите се капитани са изключително разочаровани от действията на ресорната агенция. По думите им, би следвало тя да ги защити в тази ситуация. Те обвиниха директорът на ИАРА доц. Ваня Стаматова в некомпетентност и непознаване на европейското законодателство и затова поискаха нейната оставка. По-късно днес Стаматова ще даде официално изявление пред медиите.

Българските рибари припомниха, че спазват изцяло разпоредбите на ЕК за риболов и че имат право да ловят риба в общите европейски морски зони, както и че няма забрана за улов на черноморска акула. По думите им, ако има такава издадена заповед от румънските власти, то би следвало тази заповед да важи само и единствено за румънските риболовни кораби.

"Искаме оставката на директора на ИАРА, който се изказва некомпетентно по медиите и щом е толкова некомпетентна, тя няма работа там. Некомпетентно е изказването, че сме бракониери и сме риболували в румънски води. Ние имаме становище и те имат становище от ЕК, че това са общоевропейски води", каза кап. Красимир Петров.

По информация на посолството на България в Румъния, всички 10 български моряци от трите риболовни кораба, които бяха задържани от румънските власти, са освободени. Шестима от членовете на екипажите още на 25 март около полунощ се завърнаха в България. Това съобщиха от МВнР.

Останалите четирима, сред които тримата капитани и един моряк, са присъствали тази сутрин на запечатването на трите морски съда и след това също отпътуват за България.

С прокурорско постановление трите плавателни съда остават задържани в Порт 1 - военното пристанище на Констанца.

Трите кораба са проверени на 23 март в 23:30 ч. на 50 мили източно от Констанца при съвместна операция на изпълнителните агенции по рибарство и аквакултури на България и на Румъния. Трите съда са ескортирани до Констанца и от около 5:00 ч. сутринта на 24 март корабите с общо 10 души екипаж са задържани.

"Голямата борба сега ще бъде освобождаването на корабите. На всеки е ясно, че от тези кораби зависи прехраната на 10 семейства и в момента те остават на улицата и остават без прехрана. Борбата от тук нататък ще бъде освобождаването на корабите. Очакваме съдействие от нашите власти. Тук е моментът да ни покажат къде са европейските ценности, в което ни убеждават 17 години - да ни ги покажат сега. Щом спазваме европейски правила и принципи, нека ни покажат къде са европейските закони", заяви Емил Милев - председател на рибарско сдружение "Черноморски изгрев".

Рибарите разказаха още, че преди няколко месеца е имало конфликтни ситуации между български риболовни кораби и катерите на "Гранична полиция" в Румъния, които с агресивни маневри са избутвали нашите плавателни съдове, за да се върнат в българската зона. Разпитите на рибарите са продължили през цялата нощ, имало е и обстойно претърсване на корабите. Единствената подкрепа, която са получили българските рибари е била само от дипломатическата ни мисия в Румъния.

България не е получила официални документи от румънските власти за задържаните наши рибари в Черно море за предполагаем незаконен улов на акула. Това съобщи директорът на ИАРА доц. д-р Ваня Стаматова пред БГНЕС.

"Явно някои мои думи са интерпретирани неправилно. Никога не съм наричала рибарите, които са били заловени, бракониери. Дали са такива може да каже единствено съдът. Досега се въздържахме от по-конкретни изявления, тъй като от румънска страна няма постъпило нищо официално за това какво точно се е случило. Имам информация, че българските инспектори, които са участвали в тази съвместна проверка, са оказали съдействие на нашите рибари и са помолили румънските власти корабите да не бъдат съпровождани до Констанца. Това е информацията, която имам към момента. Ще помогнем с каквото можем в рамките на нашите правомощия", каза Стаматова.

Тя не потвърди, че българските рибари са задържани в европейски териториални води, а не в румънски. Причината – румънските власти все още не са предоставили официален доклад по случая.

"Официално сме поискали въпросната забрана от румънските власти, на базата на която е направено задържането. До момента не сме получили такава. Тази забрана важи за румънски води, но пак казвам не мога да кажа къде точно са заловени нашите рибари – дали в румънски или европейски. По време на проверката са задържани по основание, че са извършвали незаконен улов. Проверката е била съвместна, заедно с гранична полиция на Румъния", обясни още директорът на ИАРА.

Относно поисканата ѝ оставка тя допълни: „Към момента не мисля, че има необходимост да подавам оставка. Ако съм била разбрана неправилно отново се извинявам на рибарите и пак казвам – ИАРА ще им окаже пълно съдействие, според правомощията, които има." Тя разясни, че всяка държава членка на ЕС определя сама забраните за улов, които въвежда в свои териториални води.

mediapool.bg