Кламер БГ - Новини: Протест пред МВР иска контрол, съд и затвор за убийците на пътя (обновена)

Протест пред МВР иска контрол, съд и затвор за убийците на пътя (обновена)

България

|
Пон, 04 Септ 2023г. 22:22ч.
Протест пред МВР иска контрол, съд и затвор за убийците на пътя (обновена)

Гражданите отдадоха почит на загиналото дете. Снимка: БНР, Димитър Ганев

Гневни и недоволни граждани излязоха на протест пред централата на МВР в понеделник след убийството на дете на пешеходна пътека в центъра на София в събота вечерта. Хората настояват вътрешното министерство да вземе адекватни мерки срещу подобни трагични инциденти.

Жители в района на централмната улица "Гурко" твърдят, че се шофира с висока скорост всяка вечер, а сградата на МВР е на метри от кръстовището с ул. "Цар Иван Шишман", където в събота вечерта бе пометено 15-годишно дете.

Тестовете след катастрофата показаха, че шофьорът е с над 2 промила алкохол в кръвта. Прокуратурата му повдигна обвинение.

Преди ден близки и приятели на загиналото дете се събраха на бдение на мястото на произшествието - кръстовището на улиците "Гурко" и "Цар Иван Шишман".

Протестът в понеделник бе обявен във Фейсбук с призива: "Да спрем убийствата по пътищата. Искаме контрол, съд и затвор за убийците".

Организаторите настояват за постоянни проверки за алкохол и наркотични вещества на шофьорите, както и да се поставят камери и легнали полицаи на всички ключови места, а също и да се осигури нощен градски транспорт.

Много момичета и момчета на видима възраст 14-15 години се събраха около 18 ч. пред сградата на МВР, за да подкрепят акцията и да изразят почит към загиналия си връстник.

Пристигнаха и представители на "Пътна полиция", които имат за цел да се срещнат с протестиращите, за да чуят техните искания и дали МВР може да отговори на очакванията на хората, предаде БНР.

Протестиращите се насочиха и към мястото на трагедията от събота. Снимка: БГНЕС

Вътрешният министър: Убийство на пътя след прием на алкохол е умишлено

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов изказа съпричастност към близките на загиналото момче. Стоянов заяви, че убийство на пътя, причинено след употреба на алкохол или наркотици, е умишлено убийство.

Министърът призова гражданите да подават сигнали, когато станат свидетели на такъв тип нарушения. След промените в Наказателния кодекс имаме установен спад на шофьори, които сядат зад волана на превозното средство след употреба на алкохол и наркотици, посочи Стоянов.

На въпрос как ще се справи МВР с бавното излизане на резултатите от алкохолните проби, министър отговори, че това вече щеше да бъде решено, ако бяха закупени апарати, с които резултатите щяха да стават готови в рамките на седмица. Това, така или иначе, ще се случи най-късно в рамките на два месеца, посочи още Стоянов.

Един от присъстващите на протеста беше и зам.-главният секретар на МВР Живко Коцев. Той каза, че имат идея "да падне границата под 1.2 промила, да се преследват по административен ред нарушителите и под тази граница". По думите на Коцев трябва да има промяна в ценностната система, морала и възпитанието на хора, които са се качили зад волана след употребата на алкохол и наркотици. Секретарят на МВР обясни, че е на място, за да изрази съпричастност на близките на загиналото дете и призова гражданите да имат нетърпимост към този тип прояви, като подават сигнали.

Николай Денков: Трябват мерки, от които нарушителите да ги заболи

В Министерския съвет пък се проведе извънредна среща по проблемите на пътната безопасност с участието на представители на пряко ангажираните институции прокуратурата, на Националното сдружение на общините, на Столичната община, депутати, родители на загинали в катастрофи.

"Първото нещо, което трябва да се случи, е да се преборим чувството на безнаказаност да изчезне у тези, които управляват автомобилите", заяви премиерът Николай Денков на брифинг след срещата. "Трябва да се търсят мерки, от които нарушителите да ги заболи", каза акад. Денков.

Премиерът посочи, че част от промените са свързани със законови изменения. Всеобщо е мнението, че промените, свързани с отнемането на превозните средства, вече дават резултати, посочи още той. Николай Денков отбеляза, че на срещата е обсъдено и как да се ускори вземането на пробите, когато има тежки инциденти. Няма никаква причина тези проби да не минат с предимство и до десет дни резултатите да са ясни, допълни министър-председателят.

Обсъждахме как, заедно с МВР и КАТ, да работим с общините, за да могат в населените места да работят заедно с органите на МВР и да помогнат в този процес - да използваме техните камери, да помогнат за обработката и подготовката на глобите, обясни Денков. По думите му има какво да бъде направено и по обезопасяването на градската среда и съвместната работа на институциите - където са рисковите кръстовища, общините с КАТ и финансиране от държавата, максимално бързо да бъдат обезопасени, посочи Денков.

Тези мерки не могат да решат проблемите, ако не се обърнем към обществото, добави премиерът. "Разберете – това, че в нашата култура се смята за нормално да пиеш и да се качиш в автомобила, да качиш жена си и децата си и да ги поставиш под риск, е абсолютно неприемливо", коментира Николай Денков. Трябва да се излекуваме като общество, ние сме болни, че смятаме за нормално това, което поставя под риск живота на близките ни, каза още той.

Очевидно е, че алкохол, наркотици, неспазване на пешеходните пътеки, скорост, която е много по-висока от 50 км/ч - това са нарушения, които по никакъв начин не могат да бъдат възприети като неумишлени, каза още премиерът и добави, че те трябва да бъдат класифицирани като умишлени престъпления.

Трябва да е ясно, че наказанието е неизбежно, за да бъде сложен край на подобни инциденти, заяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев. Едно наказание е ефективно, когато нарушителите знаят, че е неизбежно, каза още той. По думите му институциите са длъжни да покажат нетърпимост към демонстрираното неуважение към закона.

mediapool.bg