Фейсбук започва тестове на система, следяща за фалшиви профили, представящи конкретни хора, и ще предупреждава потенциалните жертви на кражба на самоличност. Функцията ще действа автоматично и ще сравнява най-вече имената и снимките, съобщава онлайн изданието Mashable.
В случай, че системата засече профил, който се представя за даден потребител, човекът ще получава предупреждение. В него ще бъде помолен да прегледа съмнителния профил и да потвърди дали наистина става дума за кражба на самоличност. От социалната мрежа съзнават, че има хора с еднакви имена, а разпознаването на снимките понякога може да не бъде съвсем точно.
Активните профили в социалната мрежа към края на 2015 г. са 1.6 млрд. Изчислено е, че между 5.5 и 11.2 % от тях са фалшиви или се представят за друг човек.
Именно затова е оставено първо потребителят да потвърди, че според него става дума за кражба на данни. След това потвърдените сигнали ще се изпращат до служители на Фейсбук, които ще ги проверяват на ръка и ще взимат окончателно решение дали да закрият съмнителния профил.
Функцията се тества от ноември миналата година, но с малък брой потребители. Сега започват по-мащабните тестове и постепенното пускане на услугата за всички. От компанията посочват, че кражбите на самоличност не са особено голям проблем в социалната мрежа, но предпочитат да направят превантивна система. Освен това много правозащитни организации са посочили липсата на такава като повод за притеснение.
Инструментът за проверка и разпознаване на идентични персонификации е активен към момента в Индия и някои страни от Латинска Америка, Африка и югоизточна Азия. В ход са разяснителни кампании сред местни потребители за това как да използват новите функционалности, които са на път да станат стандартна функция към сигурността във Фейсбук.
Бъдещият закрилник на идентичности ще работи на сходен принцип със сегашния инструмент за проверка на сигурността.
Фейсбук тества и две други системи, които да помагат при идентифицирането и премахването на снимки с неподходящо съдържание или кадри, които са публикувани без разрешението и съгласието на хората в тях. Идеята е да се намали риска от публикуване на компрометиращи снимки като отмъщение, изнудване или друга форма на тормоз.
mediapool.bg