Започнало като технология, запълваща определена пазарна ниша, 3D-принтирането съществува отдавна. Отдавна се говори също, до голяма степен теоретично, как технологията може да промени строителния сектор. Сега обаче, благодарение на младите предприемачи Крис Келси и Фернандо де лос Риос, можем да очакваме да видим 3D-принтиращи роботи вместо стотици зидари по строителните площадки в Дубай и по целия свят.
Двамата предриемачи, чиято централа е в Силициевата долина, обединяват сили с дубайското правителство, което определи целта до 2030 година 25 % от сградите в страната да бъдат издигнати чрез 3D принтиране.
"Сега е невероятно вълнуващо време да се занимаваш с тази технология, тъй като тя е многообещаваща от гледна точка на ефективност и възможности", казва Келси, който е главен изпълнителен директор и съосновател на Cazza - технология за строителство чрез 3D-принтиране, представена през 2016 година.
Стартъп компанията планира да развие мащабно строителство в Дубай, използвайки 3D-принтиращи роботи - огромни, подвижни съоръжения, приличащи на кранове.
"Нашата технология ще промени строителния сектор, тъй като можем значително да намалим разходите за труд и материали, както и времето (за строителството - бел. прев.)", посочва предприемачът.
Cazza посочва, че нейните 3D-принтиращи роботи вече могат да строят ниски сгради, а технологията за изграждане на небостъргачи все още се тества.
"Серийният" предприемач Келси, който е израснал в Калифорния, започва сериозно да се вглежда в пазара за 3D принтиране в строителството в началото на миналата година. Той използва печалбите, натрупани от продажбата на предишна негова компания за разработване на мобилни приложения и сайтове, известна като Appsitude, която основава едва 17-годишен.
Келси разказва за случилото се, след като продава фирмата си.
"Планирах да инвестирам в строителна компания, разработваща технология в областта на 3D-принтирането, но не можах да намеря такава, която да отговаря на това, което търся", спомня си той.
Тогава Келси и съдружникът му Де лос Риос решават да създадат собствена фирма. През декември миналата година те се включват в програмата Dubai Future Accelerators, при която стартъп компании от целия свят си партнират с дубайското правителство за построяване, тестване и пускане в действие на решения за предизвикателствата на 21 век.
"Имаме голямо присъствие в Дубай, тъй като правителството ни покани да си съдействаме с него по бъдещи проекти. Сега прехвърлихме част от екипа си тук", разказва Келси.
Миналата година 20-годишният Келси и 26-годишният Де лос Риос бяха включени в класацията за млади глобални лидери "30 под 30" на списание "Форбс".
Развитието на стартъп компания, която да създава подобни роботи, е значително по-скъпо от софтуерен бизнес. След като инвестира "най-малкото милиони" за изследователска и развойна дейност на технологията, Cazza в крайна сметка започва с първоначални инвестиции на стойност 25 милиона долара.
"Скоро ще открием нашата "серия А" и до края на годината очакваме приходи от около 35 милиона долара", казва той.
Този месец 3D-принтиращите строителни роботи на Cazza ще бъдат пуснати в продажба.
"Страни от целия свят, включително Италия, Сингапур, Южна Африка, Малдивите и Великобритания показват интерес към нашата технология", посочва Келси.
Според него този интерес не е изненадващ.
"Това е и най-устойчивият подход към строителството, който позволява да бъдат използвани екологични материали, като същевременно намалява строителните отпадъци", допълва той.
Cazza иска да автоматизира възможно най-голяма част от строителния процес - от полагането на основите и носещите страни до разработване на собствени строителни материали.
"Имаме обекти в САЩ и Европа за производство на различните ни технологии", казва Келси.
Други компании също заявяват, че строят къщи с 3D принтери като китайската Winsun, която строи по десет 3D-принтирани къщи дневно. Това, което прави технологията на Cazza уникална обаче, е нейната мобилност.
"Оборудването може лесно да бъде използвано и местено на строителната площадка. Ние освен това сме единствената компания, която е разработила 3D-принтиращи строителни технологии за голяма височина", посочва предприемачът.
В по-широк план постижението на Cazza е поредният признак за бързия напредък на 3D-принтирането, известно още като адитивно производство (additive manufacturing). Първоначално използвана като начин за бързо създаване на миниатюрни версии на модели за определени продукти, технологията вече е достигнала етап, при който големи принтери могат да правят функционални изделия в реален размер за броени дни.
"Пазарът продължава постоянно да се отваря, като технологията се развива все повече. До пет години ще станем свидетели как тази технология се утвърждава като нещо обичайно в повечето развити страни", уверен е предприемачът.
По БТА.
mediapool.bg