Върховни съдии подозират, че изборът на председател на Върховния касационен съд (ВКС) ще бъде саботиран от Висшия съдебен съвет. Захарова бе издигната единодушно от съдиите във Върховния касационен съд за техен председател. Те се позовваха на безупречната й съдийска и лична репутация. Накрая Захарова остана единствената номинация за поста, след като нито членовете на ВСС, нито правосъдният министър издигнаха кандидатури.
Върховните магистрати съвсем открито говорят, че имат опасения и усещат "подмолни движения и подмолни договорки, които вървят по повърхността, които не се обозначават, които не се озвучават, но които най-вероятно ще рефлектират при гласуването", съобщава "Сега".
По неофициална информация на Mediapool кръгът около главния прокурор във ВСС се е опитал да намери конкурент на Захарова, но това се е оказало безуспешно усилие. За да стане председател на съда, успешният кандидат трябва да получи 17 гласа в своя подкрепа от членовете на Висшия съдебен съвет, а след това президентът да издаде указ.
ВСС има по закон 25-ма членове, но три от местата са вакантни. Т.нар. лоби на главния прокурор във ВСС се състои от 18-19 души.
Сигналът, че ВСС може и да не избере Галина Захарова, бе даден от представляващия член на съвета Боян Магдалинчев
"За поста има само един кандидат. Надявахме се да има поне още един, това би било добре за вътрешната конкуренция. Ако беше предложен такъв от ВСС, щеше да има сериозни критики. Министърът на правосъдието също се въздържа да предложи човек. Не е задължително обаче да бъде одобрен този кандидат. Важно е да бъдат оценени неговите професионални качества. Ако един административен ръководител не може да взема решения във важните моменти, не виждам смисъл от такъв ръководител. Той трябва да умее да отстоява независимостта на съдебната власт и на съда", каза Магдалинчев пред Нова тв преди седмица.
Иван Гешев също беше единствен кандидат за член на ВСС, но бе избран за главен прокурор с апломб от мнозинството в съдебния съвет.
Пред "Сега" Магдалинчев казва, че не знае какъв ще е резултатът от гласуването в петък, но нужните 17 гласа са сериозно мнозинство и напомни, че в момента съветът е в непълен състав. Той допълни, че чува само добри неща за Захарова, но не гарантира, че ще бъде избрана, тъй като съветът не е длъжен да се съобрази с волята на върховните съдии.
"Дай Боже да бъде избрана", все пак каза Магдалинчев, добавяйки, че не е добре върховният съд да остане без титулярен председател. Той твърди, че няма "подмолност и схеми", но не отговори дали ще гласува за Захарова.
Има сценарий Захарова да не получи нужните 17 гласа, в момента в съдийската колегия на съвета текат договорки да не бъде подкрепена, казаха пред "Сега" източници от съвета. Според тях решението на мнозинството е прокурорската колегия, начело с главния прокурор Иван Гешев, да подкрепи Захарова. Така ще докаже, че не се бърка в съдийското управление и че и единствен кандидат (какъвто беше и Гешев) е добър вариант.
Проблемите за Захарова обаче ще дойдат от съдийската колегия на съвета - тя ще бъде атакувана с това, че е част от екипа на Лозан Панов, твърдят източните на "Сега".
След като Захарова бъде бламирана, ще трябва да се открие нова процедура, в която да участват настоящ член на съвета и председател на едно от апелативните съдилища в страната.
В подкрепа на Захарова със становище излезе Съюзът на съдиите в България. Подкрепа дойде и от Висшия адвокатски съвет. В лицето на съдия Галина Захарова Върховният касационен съд ще има един достоен и авторитетен председател, заявява адвокатурата.
mediapool.bg