Кламер БГ - Новини: САЩ са на световния връх на 100 м отново

САЩ са на световния връх на 100 м отново

Спорт

|
Ср, 23 Авг 2023г. 08:21ч.
САЩ са на световния връх на 100 м отново

Смесената щафета на САЩ на 4х400 м в състав Джъстин Робинсън, Роузи Ефионг, Матю Болинг и Алексис Холмс Сн. ЕПА/БГНЕС

Унгарската столица Будапеща е арена на световното първенство на царицата на спортовете от 19 до 27 август. Надпреварата започна в събота с гръм и трясък - началото беше отложено с час заради разразилата се гръмотевична буря, за да приключи първият ден с нов световен рекорд на смесената щафета 4х400 метра.

В трите състезателни дни досега атлетите показаха, че усилията им да са във върхова форма за първенството на планетата не са били напразни. Шоуто в Националния център по лека атлетика, разположен на брега на тихия, син Дунав, предлага вълнуващи емоции, драматични обрати и изненади. Подобрени бяха няколко рекорда на световните шампионати, редица национални рекорди, а десетки атлети постигнаха най-добрите си постижения.

Дали България ще успее да спечели медал в спорт, в който някога имаше своите шампиони предстои да видим. Страната ни е представена от трима атлети, като Божидар Саръбоюков получи персонална покана за участие в първенството след отличното си представяне в дългия скок на европейското първенство до 20 г. В Йерусалим той спечели сребърен медал на дълъг скок с 8.22 метра и остана на един сантиметър след шампиона Матия Фурлани от Италия.

Засега безславно приключи участието на Тихомир Иванов в скока на височина. Той не успя да премине квалификациите и направи само два успешни опита на 2.14 м и 2.18 м. Представянето му беше разочароващо и за самия него.

"Разочарован съм, че не можах да вляза във финала. Не знам на какво се дължи това представяне. Убеден съм, че направих всичко възможно, за да мога да дойда и да се представя добре тук. Чувствах се перфектно, но явно има нещо, което не съм обработил", каза Иванов след пресявките пред българските медии.

Той замина за унгарската столица с резултат от 2.25 м през сезона, до които не успя дори да се доближи, но заканите му бяха да скочи над 2.30 м. Това беше квалификационната норма за попадане на финала, която нито един състезател не успя да я преодолее в квалификациите. За това пък 13 атлети скочиха 2.28 м и ще спорят за разпределението на медалите.

Третият наш състезател е Милица Мирчева, която ще участва в маратона. Това е второ поредно световно първенство след като преди година беше единствената ни представителка на шампионата в Орегон, САЩ.

Нов световен рекорд на 4 по 400 в смесена щафета

Първият световен рекорд на първенството падна в първия ден на шампионата в събота в смесената щафета на 4x400 м. Състезанието направи своя дебют на световното първенство в Доха през 2019 г., когато беше спечелено от отбора на САЩ със световен рекорд от 3:09.34.

На първенството в Орегон през 2022 г. американският квартет остана обаче трети след успеха на Доминиканската република и Холандия.

Така в Будапеща целта на отбора на САЩ бе да си върнат титлата и те го направиха по изключителен начин. Квартетът - Джъстин Робинсън, Роузи Ефионг, Матю Болинг и Алексис Холмс финишираха за 3:08.80 минути - нов световен рекорд.

Фемке Бол пада на крачки от финала и Нидерландия остана без медал Сн. ЕПА/БГНЕС

Ключов момент за победата на американците се оказа спринта на Алексис Холмс на последния пост. Американката преследваше Фемке Бол плътно, но на крачки от финала световната рекордьорка на закрито на 400 метра падна и изпусна палката, която пресече финалната линия, но без състезателката.

Така сребърното отличие отиде за Великобритания с нов национален рекорд от 3:11.06 минути, а Чехия взе бронз също с рекорд на страната от 3:11.98 минути.

Седем атлетки слязоха под 11 секунди на 100 м жени

С невероятен финал на 100 метра жени завърши третият ден на световното първенство в понеделник вечерта. Седем атлетки слязоха под гросмайсторската граница от 11 секунди, а изненадващо от коридора за аутсайдери 23-годишната Ша'Кари Ричардсън взе титлата с 10.65 секунди - рекорд на шампионатите и пето място във вечната ранглиста. Световният рекорд продължава да се държи от Флорънс Грифит-Джойнер - 10.49 секунди от олимпиадата в Сеул през 1988 г.

Екстравагантното миньонче Ричардсън, висока е само 155 см, замалко можеше и да не попадне сред финалистките. Тя влезе във финалното бягане с първото най-добро време, след като не успя да се класира по право, завършвайки на трета позиция в полуфинала с 10.84 секунди.

Това беше причината Ша'Кари Ричардсън да бяга в неудобния, краен девети коридор и едва ли някой е очаквал да грабне титлата. Погледите бяха вперени в центъра, където една до друга бяха ямайките Шерика Джаксън и Шели-Ан Фрейзър-Прайс, която гонеше историческа шеста световна титла на 100 м.

Медалистките на 100 метра - Джаксън, Ричардсън, Шейли-Прайз (отляво на дясно) Сн. ЕПА/БГНЕС

В крайна сметка новобранката Ричърдсън, това е нейно първо участие на световно първенство, показа завидна класа и с перфектното бягане от старта до финала триумфира с 10.65 секунди, като матира състезателките от Ямайка.

"Тук съм, аз съм шампионът", каза Ричърдсън след успеха.

Шерика Джаксън остана втора с 10.72 секунди, а Шели-Ан Фрейзър-Прайс се нареди трета с 10.77 секунди, прибавяйки този път бронзово отличие към колекцията си от пет световни титли в коронната си дисциплина.

В същото време другото миньонче - котдивоарката Мари-Жозе Та Лу, която записа 10 победи от 10 състезания този сезон, остана четвърта с 10.81 секунди. С два сребърни медала през 2017 г. и един бронз през 2019 г. от първенствата на планетата - 34-годишната Та Лу се надяваше да стане първата африканска златна медалистка на 100 метра, но това не се случи тази нощ.

Задава ли се новият крал на спринта?

Изненада имаше и на 100 метра при мъжете, чийто финал беше в неделя. Поднесе я американецът Ноа Лайлс, който се закани да счупи фантастичните рекорди на светкавицата Юсеин Болт на 200 метра тази година от 19.19 секунди и на 100 метра - следващата година от 9.58 секунди, поставени на първенството в Берлин през 2009 г.

Поне засега не по-малко ексцентричният от Болт Лайлс спечели финалното бягане със 9.83 секунди. Той не тръгна убедително на старта и до средата на трасето беше пети, но с мощен финален спринт успя да изпревари останалите седем.

"Знам какво трябва да направя. Дошъл съм за три златни медала. Взех единият, останалите идват. Стоте метра бяха най-трудните, отминаха. Ще се забавлявам с дисциплината, която обичам най-много сега", каза Ноа Лайлс, който е двукратен световен шампион на 200 метра.

Вторият, третият и четвъртият в късия спринт фиксираха 9.88 секунди и местата се разпределиха от хилядните, като разликата между втория и четвъртия беше четири хилядни от секундата.

Така сребърното отличие отиде за Лециле Тебого с национален рекорд за Ботсвана от 9.88 секунди. Бронзът със същия резултат остана за лидера в световната ранглиста тази година британецът Жарнел Хюз. Четвърти за втора поредна година остана Севиля от Ямайка.

Световният шампион от преди година в Орегон - Фред Кърли, не успя да намери място сред 8-те най-добри, след като остана трети в полуфиналната си серия с 10.01 секунди.

Даниел Стол с шампионски рекорд в хвърлянето на диск

Невероятна беше надпреварата и в хвърлянето на диск при мъжете. Съдбата на титлата беше решена в последните опити. Победата взе олимпийския шампион Даниел Стол от Швеция, който изпрати уреда в шестия си, последен опит на 71.46 метра - нов рекорд на световните първенства. Това е втора световна титла за Стол след тази в Доха от 2019 г.

Шведът успя да изпревари защитаващият световната си титла от Орегон словенец Кристиян Чех. Той постигна 70.02 метра също в последния си шести опит и се виждаше шампион преди Стол финално да хвърли диска.

"Това беше най-доброто ми представяне някога. Бях толкова много съсредоточен, бих казал на 1000% при последното хвърляне, след като видях Кристиян да хвърля 70.02 м... Беше невероятен финал и се гордея с рекорда", каза Стол след финала. Освен на световните шампионати, той държи и рекорда на Швеция със 71.86 м поставен през 2019 г.

Никога досега в историята на световните първенства двама атлети не са минавали границата от 70 метра.

"Очакванията ми бяха наистина високи. Знаех, че съм физически подготвен, въпреки че един месец преди световното първенство имах проблеми с техниката. В крайна сметка всичко се нареди и знаех, че мога да хвърля над 70 метра, което и направих в последния си опит. Знаех, че Даниел се представя много добре, когато е под напрежение и затова не се изненадах, че не спечелих", каза от своя страна Чех след финала.

След 31 сблъсъка между двамата исполина Стол води на Чех с 17:14 победи.

Бронзовото отличие отида за 20-годишният европейски шампион от Миколас Алекна от Литва. Така той продължава пътя, начертан от баща му Виргилиус, който има три олимпийски титли в хвърлянето на диск. Младият Алекна постигна 68.85 метра. Така към сребърното отличие от миналото световно първенство в Орегон сега Алекна прибави бронз.

Трета поредна титла на 110 метра с препятствия за Холоуей

Американецът Грант Холоуей спечели третата си световна титла в бягането на 110 метра с препятствия по невероятния начин с 12.96 секунди - най-добро време в света за сезона.

Така той изравни рекорда на Грег Фостър, който също има три поредни световни титли в дисциплината от Хелзинки 1983 г., Рим 1987 г. и Токио 1991 г.

Среброто отиде за олимпийския шампион от Токио - Хансле Парчмънт от Ямайка. Той също постигна личен резултат за сезона с 13.07 секунди.

На две стотни след него остана другият американец във финала Даниел Робъртс.

Занго стигна до златото в тройния скок

В тройния скок при мъжете Хюг Фабрис Занго попълни колекцията си от световни медали със злато, което добави към бронза от Доха през 2019 г., и среброто от Орегон преди година.

30-годишният представител на Буркина Фасо извоюва победата в петия си опит, след като се приземи на 17.64 метра.

Така успя да изпревари двамата кубинци, които преди този опит водеха в надпреварата. Сребърното отличие отиде за Лазаро Мартинес със 17.41 м, а бронзът - за Кристиан Наполес, който скочи със сантиметър по-малко (17.40 м).

Хетрик за Чептегей на 10 000 метра

В бягането на 10 000 метра Джошуа Чептегей от Уганда спечели за трети пореден път световната титла. Световният рекордьор в дисциплината, който цял сезон бе преследван от контузии, направи изключително силно бягане в горещината в Будапеща и завъртя 25 обиколки на пистата за 27:51.42 минути в неделя вечер.

"Това може да е последният ми шампионат на пистата. Ето защо този златен медал означава още повече", каза Чептегей след финала. Преди първенството 26 годишният атлет от Уганда обяви, че занапред ще се състезава в маратона.

Със среброто остана Даниел Симиу Ебеньо от Кения, който финишира за 27:52.60 минути.

Бронзът отиде за Селемон Барега от Етиопия с 27:52.72 минути.

Втора титла в седмобоя за британката Джонсън-Томпъсън

Втора световна титла в седмобоя, след тази в Доха, спечели ветеранката Катерина Джонсън-Томпсън от Великобритания въпреки контузиите. Тя събра 6740 точки и успя да изпревари с 20 точки американката Анна Хол след финала на последната дисциплина 800 метра.

"Просто знаех, че мога да докажа на себе си и на всички хора, че все още мога да го направя", каза 30-годишната Катерина Джонсън-Томпъсън след успеха.

Тя постигна 13.50 секунди на 100 м с препятствия, 186 см в скока на височина, 13.64 м на гюле, 23.48 сек. на 200 метра, 6.54 м на скока дължина, 46.14 м на копие и 2:05.63 минути на 800 метра.

Нелепа ситуация обаче се получи с третото място. След последната дисциплина на 800 м първоначално дикторът на стадиона обяви за бронзова медалистка представителката на домакините Ксениа Кризшан. Това доведе до бурна радост по трибуните на препълнения Национален атлетически център в деня на националния празник на унгарците, който беше в неделя. След по-старателно изчисление на точките обаче се оказа, че Ксениа остава четвърта, на 22 точки зад Анук Ветер от Нидерландия.

Най-после световно злато за Ивана Вулета в дългия скок

При петото си участие на световно първенство Ивана Вулета, която е по-известна с моминското си име Шпанович, най-после стигна до върха.

Изглеждаше твърде хубаво, за да е истина, но този път 33-годишната сръбкиня не изпусна състезанието и поведе още след втория си опит със 7.05 метра, а в петия се приземи 7.14 метра, което беше достатъчно за световната титла.

След края на надпреварата атлетката падна на колене, завладяна от емоциите. Това е разбираемо за двукратната европейска шампионка, на която й се изплъзват титлите от световни първенства и олимпийски игри. Ивана Вулета е бронзова медалистка от олимпиадата в Рио. Има и два бронзови медала от световните първенства в Москва 2013 и Пекин 2015, две световни титли в зала и пет трофея от Диамантената лига.

Преди скока на сръбкинята във втория кръг, американската шампионка Тара Дейвис-Уудхол поведе след първия си опит с 6.91 м - резултат, който се оказа достатъчен за сребърното отличие.

Бронзовото отличие отиде за румънката Алина Ротару-Котман, която в последния си, шести опит, успя да се приземи на 6.88 метра.

Изненада в хвърлянето на чук

21-годишният канадец Етан Кацберг изненадващо спечели титлата на хвърляне на чук.

Младокът постави национален рекорд на Канада от 81.25 метра в петия си опит и шокира олимпийския шампион Войчех Новицки от Полша, който остана втори с 81.02 метра.

Представителят на домакините от Унгария Бенце Халас стигна до бронза с 80.82 метра.

Полякът Павел Файдек, който се стремеше към шеста поредна световна титла, с което да изравни рекорда на Сергей Бубка, приключи на разочароващото за него четвърто място.

Испания взе титлите на 20 км спортно ходене

Испанците Мария Перес и Алваро Мартин спечелиха титлите на 20 км спортно ходене при жените и мъжете.

27-годишната андалусийка Мария Перес успя да изпревари с 25 секунди австралийката Джемима Монтаг, като финишира за 1:26:51 час за златното отличие.

Олимпийската шампионка Антонела Палмизано от Италия стигна до бронза, след като по средата на дистанцията падна, но успя да се изправи и да финишира.

Преди това първият златен медал от първенството в Будапеща беше спечелен Алваро Мартин в събота на 20 км спортно ходене. Испанецът, който завърши четвърти на Олимпийските игри в Токио, сега атакува титлата в Будапеща в последните 5 километра, за да финишира с най-добро време в света за сезона от 1:17:32 час, само няколко секунди извън рекорда на световните първенства.

"Бях четвърти на последните олимпийски игри, което ме мотивира да работя здраво. Ето защо този златен медал е следващата стъпка към следващите олимпийски игри. Имах невероятно състезание днес, не очаквах да завърша толкова бързо, невероятно е. Не мога да изразя всичките си чувства в момента, чувствам се като в сън", каза Алваро Мартин след финала.

Шведът Персей Карлстром и бразилецът Кайо Бонфим поставиха национални рекорди от 1:17:39 час и 1:17:47 час, за да спечелят съответно сребърното и бронзовото отличие.

Втора титла за Райън Краузър в тласкането на гюле

В тласкането на гюле с класа над съперниците си беше американецът Райън Краузър, който спечели втората си световна титла в първия ден на шампионата.

31-годишният американец пое водачеството още в първия си опит с 22.63 метра и подпечата титлата си с нов рекорд на шампионатите от 23.51 метра постигнат в последния му опит. Постижението му е само на 5 сантиметра от собствения му световен рекорд от 23.56 метра поставен през май тази година в Лос Анджелис.

Интересна подробност е, че няколко седмици преди шампионата беше установено, че Краузър има два кръвни съсирека в подбедрицата му. Последва лечение и американецът реши в последния момент да участва на шампионата на планетата.

Сребърното отличие изненадващо спечели италианецът Леонардо Фабри, който си направи лично постижение от 22.34 метра. Така той изпревари двукратният световен шампион Джо Ковач от САЩ, който се нареди трети с 22.12 метра.

Етиопски триумф на 10 000 м при жените

Бягането на 10 000 метра при жените се превърна в кошмар за родената в Етиопия Сифан Хасан, която се състезава за Нидерландия. След като влезе в историята в Токио като първата жена спечелила медали на 1500 м, 5000 м и 10 000 м на една и съща Олимпиада, победителката от маратона в Лондон през 2023 г. се надяваше да повтори постижението си и в Будапеща.

В събота тя първо бяга в сериите на 1500 метра, а вечерта и на финала на 10 000 метра. Бягането й обаче не се разви по най-добрия начин. Хасан се движеше плътно заедно с трите етиопки - Гудаф Цегай, Летесенбет Гидей и Еджгайеху Тайе, като в последната обиколка пое лидерството.

На финалната права обаче силите на холанската бегачка не стигнаха и тя падна на около 30 метра преди финала.

Така действащата световна шампионка на 5000 метра Гудаф Цегай пресече първа финала с време от 31:27.18 минути, оставяйки зад себе си двете свои сънароднички.

Световната рекордьорка и шампионка от Орегон 2022 Летесенбет Гидей завърши втора с 31:28.16 минути, а Еджгайеху Тайе спечели бронза с 31:28.31 минути.

Хасан намери сили да се изправи на крака и завърши на 11-о място с 31:53.35 минути. Сифан Хасан е световна шампионка на 10 000 метра от Доха 2019.

mediapool.bg