Президентът на Българския футболен съюз (БФС) Борислав Михайлов подава оставка след 18 години начело на организацията. Той обяви решението си на брифинг след провелия се в понеделник Изпълнителен комитет на организацията.
"Имате оставката ми, което е и благодарение на вас. Нито един клуб не иска оставката ми. Избират ме футболните делегати. Пожелавам ви да не се намесвате в избора на следващ президент", заяви Михайлов пред журналистите.
"Откакто се завърнах начело на БФС, ние бяхме подложени на постоянен натиск, клевети и агресия. Въпреки това, ние изпълнихме голяма част от заложените ни цели", допълни Михайлов.
Той заяви, че ръководството на БФС е щяло да направи много повече, ако не се е превърнало в отдушник на всички проблеми в българското общество.
Михайлов отказа да отговаря на въпроси и напусна залата. Изпълнителният директор на БФС Борислав Попов остана, за да отговори на въпросите на журналистите.
Нов Изпълком на 6 декември, нов конгрес най-малко след два месеца
"На заседанието се реши, че поради подадената оставка, която е основание за свикване на предсрочен изборен Конгрес, съгласно устава, на 6 декември ще се свика нов Изпълнителен комитет, за да се стартира подготовката на изборния конгрес – покана за Конгреса, дневен ред, дата и място. Технологичното време е минимум два месеца", заяви изпълнителният директор на БФС Борислав Попов.
Този срок е необходим, за да се подаде уведомление в Търговския регистър (ТР), вписване и време за реакция при евентуален проблем при вписването. "Самият Конгрес ще се проведе най-малко месец след обнародване на поканата в ТР", допълни Попов.
Той заяви, че временно управляващ ще бъде Михаил Касабов, след като Емил Костадинов е откзал да заеме длъжността. Касабов беше начело на БФС между 2019 и 2021 г., когато Борислав Михайлов отново беше подал оставка след натиск от страна на тогавашния премиер Бойко Борисов.
Касабов е сред спряганите имена за наследник на Михайлов. В скорошно интервю пред БНТ Михайлов обяви, че вече мисли кой да го наследи на поста. Попов отбеляза, че не знае кой е избраният от Михайлов кандидат.
Към днешна дата клубовете, чиито делегати могат да участват на бъдещия Конгрес, са 540. Дневеният ред на Конгреса ще бъде гласуван от Изпълкома на 6 декември, като Попов отказа да коментира какво би се случило, ако оставката на Борислав Михайлов не бъде приета на Общото събрание (Конгрес).
Никой друг от водещите фигури в БФС обаче не подаде оставка заедно с президента Борислав Михайлов.
Трудното решение за нов конгрес
Предстоящото решение на Изпълкома на БФС за свикване на извънреден конгрес може да се сблъска с някои юридически пречки заради спорния конгрес от 12 октомври 2021 г. Тогава Михайлов спечели със "златен глас", но конгресът бе сериозно опорочен.
Медиите бяха допуснати до залата само за няколко снимки, а след това на журналистите бе осигурена картина, но не и звук от случващото се в Зала 1 на НДК. Имаше обвинения за множество нарушения по процедурата на провеждане и няколко заведени до съда жалби.
В Търговския регистър все още е вписан Изпълкома на БФС, който функционираше преди 12 октомври 2021 година. Това означава, че сегашният Изпълком, който е с различен състав, може и да не успее законно да свика нов Конгрес.
"Няма как да бъде свикан легитимен Конгрес, ако заседанието на Изпълкома, който ще вземе решение за Конгрес, е нелегитимно", коментира пред dsport адвокат Петър Величков, който е член на стария Изпълком, фигуриращ в Търговския регистър.
Засилена охрана
МВР организира в понеделник засилена охрана пред централата на Българския футболен съюз (БФС) в столичния квартал "Бояна" на фона на очакванията за оставка на Борислав Михайлов.
Пред сградата на футболния съюз имаше значително полицейско присъствие, а жандармерията бе докарала водно оръдие, за да подсили защитата.
На 17 ноември Борислав Михайлов беше разпитан в антикорупционната комисия, която започна проверка на делата на БФС под негово ръководство по настояване на прокуратурата.
Той обясни, че не чувства никаква вина за мача с Унгария, който бе игран без публика, а полицията упражни сила, за да разпръсне протестиращите около стадиона фенове. Има свидетелства за упражнено брутално и безпричинно полицейско насилие върху граждани в центъра на София. Тогава МВР пак използва водно оръдие.
"Не чувствам никаква вина, защото това е мач на УЕФА. И УЕФА решава къде, кога да се играе и дали да е с публика или без публика“, каза шефът на БФС след размириците. Отговорността за мача обаче не е изцяло в ръцете на УЕФА, защото цялата предварителна документация и предложението се правят от БФС.
Междувременно прокуратурата започна проверка срещу БФС по сигнали за черно тото.
mediapool.bg