Кламер БГ - Новини: Путин обеща на Си да разгледа китайския план за конфликта в Украйна

Путин обеща на Си да разгледа китайския план за конфликта в Украйна

Война в Украйна

|
Пон, 20 Март 2023г. 19:04ч.
Путин обеща на Си да разгледа китайския план за конфликта в Украйна

Путин посрещна Си в Кремъл, сн. ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин заяви, че Русия се е запознала с предложенията на Китай за решаване на конфликта в Украйна, предадоха световните агенции. Китайският лидер Си Цзинпин пристигна в понеделник на тридневно посещение в Москва, което официално започва във вторник, но двамата проведоха неформална среща още в деня на кацането на Цзинпин.

"Ние внимателно се запознахме с вашето предложение по решаване на острата криза в Украйна", каза Путин, обръщайки се към китайския лидер в понеделник. "Разбира се, ще имаме възможност да обсъдим това", подчерта той.

"Знаем, че вие изхождате от принципите на справедливостта и спазване на основополагащиите положения на международното право", каза руският президент и допълни, че страната му се отнася с уважение към инициативата на Китай.

Пекин призова за прекратяване на огъня в Украйна, но Вашингтон категорично отхвърли идеята, защото тя би затвърдила успехите на Кремъл на бойното поле.

Украйна настоя за изтегляне на руските войски от нейна територия

Украйна настоява за изтегляне на руските сили от територията ѝ, заяви високопоставен украински служител малко преди пристигането в Москва на китайския президент Си Цзинпин, чиято страна не споменава това условие в мирния си план, съобщи Франс прес.

"Формула за успешното изпълнение на китайския "Мирен план". Първата и най-важна клауза е капитулацията или изтеглянето на руските окупационни сили от украинска територия", с цел "възстановяване на суверенитета" и "териториалната цялост" на Украйна, заяви в Туитър секретарят на Националния съвет по сигурност и отбрана Олексий Данилов.

Китай се опитва да се представи като възможен посредник в конфликта в Украйна. В края на февруари Пекин публикува документ от 12 точки, в който призовава Москва и Киев да "прекратят военните действия" и да проведат мирни преговори.

Но, противно на исканията на Украйна и Запада, в него не се споменава изтегляне на руските войски от украинска територия, като вместо това се предлага прекратяване на "едностранните" санкции срещу Русия.

Поради това Киев наблюдава днешното посещение на Си Цзинпин с известно безпокойство. Украинските власти се безпокоят също, че Пекин, който е стратегически съюзник на Москва, в крайна сметка може да реши да доставя оръжие на Русия, като по този начин повлияе на изхода от войната.

Киев очаква от Китай да използва влиянието си върху Русия да прекрати войната в Украйна, предаде Ройтерс, като се позова на изявление на говорителя на украинското външно министерство Олег Николенко.

"В готовност сме да се ангажираме с по-близък диалог с Китай, за да бъде възстановен мирът в Украйна в съответствие с принципите, записани в Устава на ООН и в последната резолюция на Общото събрание на организацията по този въпрос", отбеляза Николенко.

Путин леко завижда на Китай, Си му пожела нов мандат

При старта на разговорите в Москва руският лидер изрази радостта си, че китайският му колега е намерил време да дойде в Москва и подчерта, че Китай има балансиран подход към международното положение.

Русия изпитва лека завист заради бързото развитие на Китай, чиито лидери са успели да направят държавата по-силна. Уверен съм, че под ръководството на Си страната ще се развива още по-напред, каза още руският президент.

Пекин и Москва са добри съседи и надеждни партньори, заяви в началото на срещата китайският лидер. Си Цзинпин изрази увереност, че руският народ ще подкрепи лидера на Кремъл на президентските избори през 2024 г..

"Зная, че през следващата година ще има други президентски избори в страната ви", каза Си на Путин в началото на разговорите между двамата в Кремъл.

"Благодарение на силното ви лидерство Русия отбеляза значителен напредък за постигането на благоденствие в страната през последните години. Сигурен съм, че руският народ категорично ще ви подкрепи във вашите добри начинания", каза Си.

Китайският президент изрази радостта си, че е на посещение в Русия. Си отбеляза, че има историческа логика зад китайско-руските отношения и те трябва да бъдат близки. Китайският лидер изрази благодарност пред Путин за руската подкрепа за Китай.

Скъпи приятели

Си, чиито думи бяха превеждани на руски, нарече Путин свой "скъп приятел". Путин използва същото обръщение към своя гост.

Путин, който дойде на власт в последния ден на 1999 г., след като Борис Елцин подаде оставка, не е обявил още дали ще се кандидатира или не за президентските избори през 2024 година.

Разговорите между двамата на четири очи ще продължат по време на неформална вечеря преди старта на официалната визита. Това ще е "неформално, но директно и много важно общуване", изтъкна говорителят на руския президент Дмитрий Песков.

Китай и Русия определиха пътуването на Си като част от усилията за по-нататъшно задълбочаване на тяхното "безгранично приятелство".

Пътуването на Си до Русия идва, след като в петък Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за ареста на Путин по обвинения във военни престъпления. Кремъл, който не признава юрисдикцията на МНС, отхвърли неговия ход като "правно невалиден".

Пекин призова съда в Хага да не политизира

Китайското външно министерство в понеделник призова съда в Хага да "зачита юрисдикционния имунитет" на държавния глава и да "избягва политизирането и двойните стандарти".

Китай гледа на Русия като на източник на нефт и газ за своята жадна за енергия икономика и като на партньор в противопоставянето на това, което и двете страни смятат за американска доминация в световните дела, отбелязва АП.

В деня на пристигането на Си Путин публикува в китайски вестник статия, в която възложи големи надежди на предстоящата среща.

В текста той благодари "за балансираната позиция на Китай във връзка със събитията, които се случват в Украйна, за разбирането на тяхната предистория и истинските причини". "Приветстваме желанието на Китай да играе конструктивна роля в разрешаването на кризата", допълва той.

Партньорство без граници

Си и Путин сключиха споразумение за партньорство "без граници" седмици преди нашествието миналата година. Китай публично запази неутралитет в конфликта, като същевременно критикува западните санкции срещу Русия и потвърждава тесните си връзки с Москва, припомня в. "Гардиън".

"Очаква се китайският президент да окаже на Путин умерена подкрепа" на тази среща, смята френският в. "Монд". Изолиран от Запада и притиснат военно от силите на Киев, руският президент разчита повече от всякога на своя китайски "приятел". Но макар че Си показва, че държи на тези отношения, той не заема ясна позиция по войната в Украйна.

"За Си Цзинпин новият свят минава през Москва", пише от своя страна френският в. "Либерасион". Започващото днес тридневно посещение на китайския президент пристига в Москва има за цел да укрепи отношенията с Владимир Путин.

Едно партньорство, доминирано от режима в Пекин, който възнамерява да промени международния ред в своя полза, подчертава френското издание.

Преди първата годишнина от нахлуването на Русия в Украйна Китай започна офанзива в сферата на публичната дипломация, за да си върне контрола върху дискурса за конфликта и в опит да отхвърли обвиненията, че е застанал на страната на Москва, отбелязва в. "Вашингтон пост". В същото време Пекин обвинява САЩ, че са превърнали конфликта в "марионетна" война.

Повечето позиции, изложени от китайските официални лица в поредица от речи и документи тази седмица, не са нови, но те показват отново защо Пекин продължава да подкрепя Москва, макар да изразява "дълбока загриженост" от конфликта: той смята, че САЩ, а не Русия, са в основата на глобалната несигурност, включително в Украйна.

Китай настоява, че е неутрален в конфликта, но тези твърдения редовно влизат в противоречие с дипломатическата му подкрепа за Русия, посочва американското издание.

Споделяне

mediapool.bg