Севернокореец успя да се добере до Южна Корея, плувайки в продължение на 6 часа, за да заобиколи една от най-милитаризираните граници в света, съобщи южнокорейски представител, предаде Франс прес.
Подвигът на севернокорееца предизвика поток от критики от средите на опозицията и в медиите, стъписани, че беглецът не е бил засечен от южнокорейските военни, макар че на няколко пъти се е появил на охранителните камери и движението му дори е задействало аларми.
И когато за присъствието му накрая е било съобщено, са били нужни три часа, за да бъде спрян този човек с водолазен костюм и с плавници, заобиколил Демилитаризираната зона.
Дезертьорът, който според медиите е на двадесет и няколко години, излязъл на брега северно от Госон, на източното крайбрежие.
Той вероятно е плувал в продължение на около 6 часа, облечен с ватирано яке под водолазния костюм и с плавници. Това облекло му е помогнало да не измръзне и да го задържи на повърхността, каза за агенция Йонхап представител на Съвета на началник щабовете.
Морските течения също са му помогнали, каза представителят и допълни, че беглецът е изоставил цялата си екипировка, преди да се промуши през дренажна тръба, преминаваща под бодливата тел, която на теория отрязва достъпа до морето в тази част от крайбрежието.
В продължение на повече от 3 часа той се появил 8 пъти на камерите за видеонаблюдение, а звуковите аларми са се включили на два пъти. Въпреки това, войниците, които отговарят за охраната на границата, не са го забелязали.
Когато издирването му започнало, на войниците били нужни 3 часа, за да го намерят, очевидно заспал.
Длъжностни лица потвърдиха, че беглецът, вероятно цивилен, е изразил желание да дезертира.
Южнокорейската армия призна, че военните не са спазили процедурата и обеща да подсили устройствата за наблюдение.
На парламентарно изслушване министърът на отбраната Со Ук обясни, че системите за наблюдение в този сектор са "остарели и работят лошо".
Министър Со каза, че от края на Корейската война през 1953 г. около 30 000 севернокорейци са избягали от бедността и репресиите в КНДР в Република Корея.
mediapool.bg