Кламер БГ - Новини: Стрелби, паника и цивилни жертви в сблъсък между армия и паравоенни в Хартум

Стрелби, паника и цивилни жертви в сблъсък между армия и паравоенни в Хартум

Свят

|
Съб, 15 Апр 2023г. 19:00ч.
Стрелби, паника и цивилни жертви в сблъсък между армия и паравоенни в Хартум

Дим се вижда на много места в Хартум, сн. Судан Трибюн

Стрелби, експлозии и сблъсъци между армията на Судан и паравоенните се водят в събота около няколко места в центъра на столицата Хартум. Съобщава се за три цивилни жертви и деветима ранени. Медии информират за военни самолети в небето над града, боевете са стигнали и до държавната телевизия, която е превзета. Саудитските и египетските авиолинии отмениха полетите си до Судан.

Това се случва след дни на напрежение между паравоенните сили и армията на страната, в чийто център е преходът към гражданско управление.

Кой е започнал пръв?

Според армията конфликтът е започнал, когато бойци на Силите за бърза поддръжка (RSF) са атакували нейното главно командване, въпреки че обратната страна твърди, че първо е бил нападнат един от техните лагери в южната част на Хартум.

RSF твърдят, че контролират Републиканския дворец, който е седалището на президентството на страната, резиденцията на командващия армията генерал Абдел Фатах Бурхан и международното летище в Хартум, предаде Ройтерс.

В изявление силите уточниха, явиха, че са завзели още две летища - в северния град Мерове и в Ел Обейд, в южната част на страната.

Военните обаче казват, че все още контролират всички бази и летища.

Хората са се затворили в домовете си

В столицата цари паника, хората остават затворени по домовете си.

"Бойци от Силите за бърза подкрепа атакуваха няколко армейски лагера в Хартум и на други места около Судан", обяви по-рано през деня прессекретарят на армията бригаден генерал Набил Абдалах, цитиран от АФП.

Ройтерс цитира свидетели, според които е имало стрелба в северния град Мерове. Телевизия Ал Арабия излъчи къдри с дим, издигащ се от военен лагер там.

След преврат през октомври 2021 г. генерали управляват страната чрез Суверенен съвет. Неговият вицепрезидент генерал Мохамед Хамдан Дагало командва паравоенните, а армията се ръководи от президента на Суверенния съвет - генерал Абдел Фатах ал-Бурхан.

Още по темата:

Военен преврат в Судан, премиерът е отведен на неизвестно място

Дагало, по-известен като Хемеди, нарече командващия армията генерал Абдел Фатах Бурхан "престъпник" и обвини армията в извършването на преврат, предаде Ройтерс.

В телефонно интервю на живо за базираната в Катар телевизия "Ал Джазира" Хемеди заяви, че войниците му са били принудени да влязат в конфронтация.

Междувременно говорителят на суданските въоръжени сили заяви пред "Ал Джазира", че армията ще реагира на всякакви "безотговорни" действия. Бригаден генерал Набил Абдала заяви, че някои политици се опитват да политизират армията.

Провалени преговори за цивилно ръководство

Предложеното преминаване към цивилно ръководено правителство се провали заради графика за интегриране на RSF в националната армия. RSF искаше да го отложи с 10 години, но армията каза, че това трябва да стане след две години.

В четвъртък RSF разположи сили близо до военната база в Мерове, тъй като напрежението се увеличи тази седмица.

Генерал Бурхан каза, че е готов да разговаря със своя вицепрезидент, за да разреши спора кой ще ръководи обединена армия в предложено гражданско правителство.

Западните сили и регионалните лидери призоваха двете страни да намалят напрежението и да се върнат към преговори, насочени към възстановяване на гражданското управление.

Призиви за спиране на насилието

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен изрази дълбоката си загриженост от случващото се в Судан и призова за незабавно спиране на сблъсъците. Същата позиция изрази и Москва.

Европейският съюз призова да се сложи край на насилието. Външното министерство на Саудитска Арабия също и "дълбоко загрижено" от военните действия в Хартум, както и Обединените арабски емирства.

Още сутринта американският посланик в Судан Джон Годфри призова в Туитър висшите военни лидери да прекратят незабавно боевете.

Руското посолство в страната също е обезпокоено от "ескалацията на насилието" и призова за прекратяване на огъня, съобщава Ройтерс.

Превратът от 2021 г. сложи край на период от повече от две години, когато военни и цивилни лидери си поделяха властта. Тази сделка дойде, след като дългогодишният авторитарен президент на Судан Омар ал Башир беше свален.

След преврата в Хартум има редовни продемократични протести.

mediapool.bg