Кламер БГ - Новини: Русия ликвидира и правозащитния център "Мемориал"

Русия ликвидира и правозащитния център "Мемориал"

Свят

|
Ср, 29 Дек 2021г. 19:32ч.
Русия ликвидира и правозащитния център "Мемориал"

Русия ликвидира и правозащитния център

Ден след като Върховният съд ликвидира международната организация "Мемориал", която изучава и съхранява паметта за съветските репресии, Московският градски съд удовлетвори в сряда иска на прокуратурата и за ликвидиране на правозащитния център "Мемориал", който помага на хора, подложени на гонения и преследване в съвременна Русия. По време на съдебния процес стана ясно, че прокурорите вменяват на организацията не само това, че не обозначава редовно в публикациите си в социалните медии, че е чуждестранен агент, както повелява спорният руски закон. Обвинението изтъкна участието на "Мемориал" "във всички протестни движения", подкрепата му за "всички протести" и формирането на "негативни възприятия" за руските съдилища.

Правозащитният център е част от структурите на международната организация "Мемориал", която Върховният съд на Русия постанови във вторник да бъде закрита наред с всички нейни клонове в страната заради нарушения на закона за чуждестранните агенти. Законът задължава признатите за чуждестранни агенти лица и организации да отбелязват това във всяка своя публикация.

Заключителното заседание по делото мина при небивал интерес и съдът вкара журналистите в зала, където можеше да се проследи транслацията на процеса. Журналистите обаче не можаха да чуят почти нищо заради лошото качество на звука.

Съдът не огласи днес мотивите за присъдата над правозащитния център. Според прокуратурата, "Мемориал" и ръководството му неведнъж са били глобявани за липса на обозначение, представящо го за чуждестранен агент на негови сайтове и в социалните мрежи. Самият "Мемориал" изтъква, че всички глоби са били платени.

По време на процеса московската прокуратура заяви, че правозащитният център "Мемориал" осъществява финансовата си дейност непрозрачно, а в отчетите му липсват "пълни сведения за доходите и разходите". Според обвинението "Мемориал" поддържа "всички протести, насочени към дестабилизация на страната", а списъците на организацията с политически затворници, целят за формират "негативно възприятие на съдебната система".

Адвокатът на организацията Михаил Бирюков коментира пред "Интерфакс", че решението на ликвидирането на "Мемориал" ще бъде обжалвано. Според него по време на процеса ищците не са посочили ясно какви именно права и законни интереси е нарушил "Мемориал" и какви вреди е нанесъл.

"Смятаме, че решението за ликвидацията е съвършено несъразмерно с тези нарушения, които бяха отбелязани в иска на прокуратурата", каза той.

В съдебната зала присъстваха дипломати от Испания, Естония, Литва, Финландия, Швеция, Дания, САЩ и Германия.

Решението за ликвидиране на международната организация "Мемориал", която разследва престъпленията по време на сталинския терор и бе създадена от Андрей Сахаров през 1989 г., бе осъдено от редица западни държавници и лидери на международни организации.

Адвокати на международната организация "Мемориал" и правозащитния център съобщиха, че със сигурност ще обжалват двете решения, включително, ако се наложи, пред Европейския съд по правата на човека.

Центърът за защита на човешките права "Мемориал" ще продължи да функционира до влизането в сила на съдебното решение за неговата ликвидация, съобщи адвокатът на центъра Иля Новиков, цитиран от ТАСС. "Законът предвижда 30 дни за подаване на жалба, след което тя ще бъде разгледана от Първи апелативен съд. През цялото това време "Мемориал" ще продължи да функционира - това е абсолютно законно", каза адвокатът. Той добави, че засега все още не може да разбере от какво точно се е ръководил съдът в решението за ликвидация на "Мемориал", тъй като пълният текст на решението на съдията все още не е изготвен.

Европейският съюз е сериозно обезпокоен от решението на Върховния съд на Русия да ликвидира международната организация "Мемориал", написа в Туитър върховният представител по външната политика и сигурността Жозеп Борел.

Той подчертава, че тя е изиграла основна роля за защита на паметта за политическите репресии и нарушаването на човешките права.

Евродепутатките от ЕНП Раса Юкневичиене и Сандра Калниете настояха властите в Русия да преосмислят решението и да спрат продължаващото смазване на гражданското общество, активистите за човешки права и независимите медии в страната.

"С ликвидирането на "Мемориал" Кремъл иска да ликвидира историята на милиони жертви на политическия терор на Съветския съюз, както и данните за хиляди политически затворници в Русия в момента", подчертават те.

Съединените щати изразиха неодобрението си от закриването на най-авторитетната правозащитна организация в Русия.

"Призоваваме руските власти да прекратят тормоза над независимите гласове и защитниците на човешките права," каза говорителят на Държавния департамент Нед Прайс.

Говорителка на министерството на външните работи на Германия изрази "недоумение" от решението и "голяма загриженост" от факта, че се отнема "гласът на жертвите на потисничеството и репресиите".

"Мемориал" - хроникьор на репресиите в Русия: от Сталин до Путин

Емблематичната руска неправителствена организация "Мемориал" документираше в течение на три десетилетия сталинските чистки, а после и репресиите в днешна Русия на Владимир Путин, след което сама стана тяхна жертва.

Руският Върховен съд постанови във вторник закриването на "Мемориал" заради нарушения на оспорван закон за "чуждестранните агенти" - политическо решение според тази НПО.

С ликвидирането й, властта на Путин изглежда цели да нанесе последния удар на организацията, превърнала се в символ на демократизацията от 90-те години на миналия век. И това се случва в края на 2021 г., една година, белязана вече от репресии по всички направления срещу критиците на Кремъл.

Трийсет години "Мемориал" неуморно призоваваше и настояваше Кремъл да действа, с което си навлече неприязънта на много висши служители, както и наказателни мерки, стигнали дори до убийство.

От сталинските престъпления до зверствата в Чечения - организацията, създадена през 1989 г. от съветски дисиденти, сред които бе лауреатът на Нобелова награда за мир Андрей Сахаров, спечели авторитет с прецизните си разследвания.

В едно от последните си проучвания през март организацията разкри самоличността на бойци от тайнственото паравоенно формирование "Вагнер" и подаде срещу тях иск, като ги обвини във военни престъпления в Сирия. Според критиците на "Вагнер" и Запада, групировката действа от името на Кремъл.

Успоредно с това "Мемориал" поддържаше списък на политическите затворници, осигуряваше им помощ, подпомагайки също така мигрантите и сексуалните малцинства.

"Врагове на народа"

Работата на тази неправителствена организация в Чечения - руска република в Кавказ, сцена на две войни, бе основна част от действията, с които тя си спечели на Запад известност и голям престиж, а през 2009 г. Европейският парламент я удостои с наградата "Сахаров".

По време на чеченските конфликти през 90-те години на миналия век и първото десетилетие на 21 век сътрудници на "Мемориал" присъстваха на терена, като документираха жестокостите на руските войници и на местните им спомагателни части.

"Това винаги будеше омраза у властта", разказа през ноември пред АФП Ирина Шчербакова, която е сред основателите на организацията.

През 2009 г. представителката на тази НПО в Чечения Наталия Естемирова бе отвлечена посред бял ден и разстреляна с куршум в главата в Грозни.

Обвинен по повод убийството, авторитарният чеченски ръководител Рамзан Кадиров нарече в отговор членовете на "Мемориал" "врагове на народа".

През 2018 г. нов инцидент стана причина неправителствената организация да се изтегли от Чечения - шефът на местния й офис Оюб Титиев бе осъден по дело за наркотици, за което критици на властите казаха, че е било нагласена работа.

Обсебени от паметта

По думите на основателите й, дейността на "Мемориал" започва далеч преди официалното създаване на сдружението през 1989 г. Целта й тогава е да установи и отдаде почит на милионите забравени жертви на съветските репресии и ГУЛАГ.

През 60-те и 70-те години на миналия век активисти започват да събират данни за тези престъпления нелегално, а после и открито - след перестройката, започната от съветския ръководител Михаил Горбачов.

"Мемориал" е наследничка на едно движение, прераснало в организация, която не спря да повтаря силно, на висок глас, че е много опасно паметта за диктатурата да се изтрие от колективното съзнание", резюмира историчката Ирина Шчербакова.

С идването на власт на Путин през 2000 г. тази задача става все по-трудна, защото Кремъл, защитавайки идеята за една интерпретация на историята, която превъзнася могъществото на Русия, омаловажава престъпленията на СССР.

На 9 декември Путин разкритикува дейността на "Мемориал" с твърдението, че организацията е включила помагачи на нацистите сред жертвите на сталинските репресии в базата си данни с общо три милиона имена. "Мемориал" отвърна, че става дума за една-единствена грешка и тя вече е поправена.

Прокурорът Алексей Жафяров обвини вчера организацията пред Върховния съд, че "създава лъжлив образ на СССР като терористична държава" и се опитва "да реабилитира нацистки престъпници".

"Мемориал" изобличи и други форми за натиск срещу нея с цел да заглушат гласа й.

Така например във връзка с дело, изцяло изфабрикувано според организацията, един от историците й, изследващи сталинските чистки в Карелия (Северозападна Русия) - Юрий Дмитриев, бе осъден на 27 декември на 15 години затвор за "сексуални посегателства".

През пролетта "Мемориал" изгуби и процес срещу прокуратурата, в който бе настояла да получи данни за прокурори, разпореждали екзекуции по времето на СССР.

mediapool.bg