Спасители в отдалечен район на Атлантическия океан днес се надпреварват с времето, за да открият изчезналия на 19 юни батискаф "Титан" с туристи, които са се отправили към останките на потъталия преди повече от век легендарния океански лайнер "Титаник". На борда са петима човека, сред които британският милиардер Хамиш Хардинг, собственик на компанията Action Aviation, специализирана в продажба и експлоатация на авиационна техника. Sky News съобщава, че на борда също така се намира Стоктон Ръш- основател на компанията OceanGate, чиято собственост е подводницата, както и пакистанският бизнесмен Шахзада Дауд и неговият син Сулеман.
Екипажът на батискафа "Титан", който е част от експедиция на компанията OceanGate, се състои от пилот, и четирима така наречени "специалисти по мисията" - тоест хора, участващи в мисията срещу заплащане, уточнява АП, цитирана от БТА. Те се редуват да управляват сонара и да изпълняват други задачи в батискафа.
По информация от канадския Обединен координационен център за спасителни операции властите са изгубили контакт с "Титан" в неделя вечерта, когато той се намирал на около 700 километра южно от Сейнт Джонс в Нюфаундленд.
Всяка изминала минута обаче излага екипажа на "Титан" на по-голям риск. Според Дейвид Конканън, съветник в OceanGate, подводницата е имала запаси от кислород за 96 часа.
Американски самолет Lockheed C-130 инспектира повърхността на океана в района, където е изчезнала подводницата, в случай че е успяла да изплува. Два канадски самолета Boeing P-8 изследват района с помощта на сонар. В операцията по издирването са участвали и търговски кораби, намиращи се в района, където е изчезнала подводницата, предаде Sky News.
Властите на САЩ и Канада са започнали да разполагат допълнителни сили на мястото на издирването.
"Това е отдалечен район… и е предизвикателство да се проведе търсене там", каза контраадмирал Джон Моугър, командир от бреговата охрана на САЩ, която също търси "Титан". "Но ние разполагаме с всички налични средства, за да сме сигурни, че можем да открием плавателното средство и да спасим хората на борда", добави той.
Канадският изследователски ледоразбивач "Полярен принц", който е корабът-майка на "Титан", е загубил контакт с плавателния съд около 1 час и 45 минути, след като батискафът се потопил във водата за двучасовото спускане до останките на "Титаник". Това е станало около 6:00 часа сутринта (местно време) на 19 юни.
"Полярен принц" претърсваше повърхността през цялата нощ, а канадски разузнавателни самолети възобновиха претърсването на повърхността и под повърхността на сутринта, съобщи бреговата охрана на САЩ.
Конканън каза, че служители работят, за да доставят в най-кратки срокове до мястото подводен дрон с дистанционно управление, който може да достигне до дълбочина 6 километра, предаде БТА.
Алистър Грейг, професор по морско инженерство в "Юнивърсити колидж" в Лондон, обясни, че батискафите обикновено носят така нареченото тегло за изхвърляне, което представлява "маса, която може да се освободи в случай на авария, за да се издигнат на повърхността благодарение на плаваемостта". "Ако е имало прекъсване на електрозахранването и/или на комуникацията, това може да се е случило и подводницата да се намира на повърхността в очакване да бъде намерена", каза Грейг. Друг сценарий обаче е теч в корпуса под налягане, като в този случай прогнозата не е добра, добави той.
Сигнал за бедствие
От подводницата "Титан" е изпратен сигнал за бедствие, но времето на съобщението все още не е известно, заяви пред Sky news океанологът д-р Саймън Боксъл от Университета в Саутхемптън. "Не може да се използват радиостанции под вода. Разчита се изцяло на "пинг". Това, което имат, е наистина ограничена комуникация", каза той и уточни, че има тази "информация от втора ръка".
"Очевидно са имали, и не знам кога... са имали спешен пинг, в който се казва, че корабът е в бедствено положение. Не знам дали това е генерирано автоматично или от хората на борда", каза д-р Боксъл.
Няма начин да излезете, ако не ви освободят отвън
Дейвид Поуг, който е пътувал с плавателния съд миналото лято, разказа, че батискафът "Титан" на OceanGate е заключен с болтове отвън и намиращите се на борда не могат да излязат, освен ако не бъдат освободени от външен екипаж.
Скъпа туристическа атракция
За първи път подобна туристическа атракция се предлага през 2021 г., като тогава туристите са платили по 100 000-150 000 долара на човек, за да участват в тази необичайна експедиция. По информация от сайта на OceanGate сумата през годините е нараснала. Тя е известна като
"такса за поддръжка на мисията" и през 2023 г. тя възлиза на 250 000 долара на човек.
Присъствието на
британския авантюрист, финансист, милиардер и космически турист Хамиш Хардинг в експедицията не е изненадващо. То държи три рекорда на Гинес, включително за най-дълго време, прекарано на пълна океанска дълбочина от кораб с екипаж. През март 2021 г. той и океанският изследовател Виктор Весково се потапят до най-голямата дълбочина в Марианската падина. През юни 2022 г. Хардинг пътува в космоса с ракетата "Ню Шепърд" на "Блу ориджин".
"Няма начин да избягате, дори ако се издигнете сами на повърхността. Не можете да излезете от подводницата, без да ви пусне външен екипаж", каза той пред Би Би Си.
mediapool.bg