Политическите престрелки между управляващите и най-голямата опозиционна партия в Северна Македония ВМРО-ДПМНЕ продължават, а приемането на конституционните промени е все така под въпрос.
Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски коментира, че "правителството коленичи пред света" и търси кой да окаже натиск срещу партията му.
"Те коленичат пред света и молят международната общност да дойде тук и да притисне ВМРО-ДПМНЕ, а чрез ВМРО-ДПМНЕ и огромното мнозинство от гражданите в (Република Северна) Македония. Но мога да ги разочаровам, такова нещо няма да проработи. Това стана ясно още на 18 август, когато беше гласуван дневният ред в парламента (с единствена точка - необходимостта от промени в конституцията, за която опозицията гласува против). И там беше ясно, че няма мнозинство от две трети от депутатите“, каза Мицкоски.
"Не е европейска ценност да отидеш да клекнеш в София и да подпишеш договор или протокол, с който да обезличиш своя народ. Това е предателство, за което историята ще съди”, добави той.
Премиерът Димитър Ковачевски от своя страна коментира, че "твърденията на Мицкоски, че светът и Европа са се обърнали срещу тях по отношение на промените в конституцията, напомня за 11-те години от управлението на предишния лидер на опозиционната партия Никола Груевски".
"Чували сме нещо подобно в миналото. По този начин бяха подклаждани чувствата на гражданите и през цялото време те се страхуваха, че има някакъв супер враг срещу нас, македонците. След това се уверихме, че не е така. Северна Македония стана член на НАТО и всички виждаме колко е важно това в момент, когато в Европа има военен конфликт”, каза Ковачевски, който нарече "истерия и лъжливи обвинения” твърденията на опозицията за българизация и асимилация, загуба на език и идентичност в следствие на приетата преговорна рамка с ЕС.
По думите му тезите за "световен заговор” не са в полза на гражданите и държавата, а само на политическата кариера на този, който ги изрича, а отказът страната да вземе важни решения може единствено да остави Северна Македония в чакалнята на ЕС.
"За единадесет години видяхме какво донесе чакането. През 2008 г. имахме предложено решение на проблема с Гърция, което тогавашното правителство не прие. След 11 години получихме предложение за решение, което беше по-лошо от това през 2008 г. Сега имаме преговорна рамка със защитен македонски език, преговорите се водят на македонски език, европейското законодателство е преведено на македонски език. И сега е моментът, в който има общ интерес от страна на САЩ и ЕС страната да продължи европейската си интеграция и до 2030 г. да стане пълноправен член на ЕС”, каза Ковачевски, цитиран от БТА.
ВМРО-ДПМНЕ продължава да блокира приемането на промените и да настоява за предсрочни избори. Партията обаче не приема предложението на управляващите, които обявиха готовност да подадат оставка, ако промените минат през парламента.
Те вече бяха обсъдени в него, но председателят на Събранието Талат Джафери не е обявил кога ще насрочи гласуването им.
Според местната парламентарна практика това може да стане,“когато има условия за това“.
За да бъдат одобрени промените, те се нуждаят от две трети мнозинство или от 80 депутата в 120-местния парламент. ВМРО-ДПМНЕ имат 44 депутата и е необходимо част от тях да подкрепят промените.
В миналото депутати на ВМРО-ДПМНЕ са сменяли позицията си, така че има очаквания, че това може да се случи и сега.
mediapool.bg