Промените в конституцията на Република Северна Македония ще бъдат внесени в парламента на страната до края на юли, за да е възможно процедурата да бъде завършена до крайния срок през ноември, а в отделите на правителството се прави допълнително аргументиране на необходимостта от тях, свързано с процеса на преговори с ЕС, каза министърът по европейските въпроси на Северна Македония Боян Маричич.
Той заяви, цитиран от БТА, че управляващите в страната ще дадат още няколко дни на опозицията, за да вземе решение да се включи в работната група, която управляващата партия СДСМ създаде след лидерската среща на 7 юни между премиера и председател на СДСМ Димитър Ковачевски и председателя на основната опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски.
"Нашата врата ще остане отворена и смятам, че възможността за диалог ще продължи и когато конституционните промени влязат в парламента, защото по процедура от внасянето им в парламента до първото гласуване има период от един месец. След лидерската среща чухме ясна позиция от страна на ВМРО-ДПМНЕ, че те не са против вписването на българите в конституцията, но имат определени условия. Каним ги да говорим за условията. За условия, които са реалистични и които можем да осъществим, не за онези, които са извън възможностите на Северна Македония. Така че се надявам разумът да надделее“, каза Маричич, отричайки от страна на управляващите да има натиск върху депутати от опозицията да гласуват промените в конституцията.
"За съжаление ВМРО-ДПМНЕ има склонността да твърди, че някой притиска някого. Понеже не могат да съберат 61 гласа в парламента, за да свалят правителството и да предизвикат извънредни избори, сега се позовават на някакъв натиск. Всеки депутат е свободен да вземе решение. Наше задължение е да обсъждаме, да представяме всички аргументи и да бъдем в диалог. Не смятам, че диалогът трябва да бъде заменен от натиск, но диалогът не трябва да бъде заменян и със спекулации. Трябва да установим диалога и аз говоря и ще говоря с всички, защото това е мое задължение”, каза Маричич.
За да бъдат приети, промените се нуждаят от две трети мнозинство, и без 44-те депутати на ВМРО-ДПМНЕ в 120-местния парламент не могат да се осъществят.
С промените в основния закон на Северна Македония ще бъде вписан и българския етнос, като това е основното изискване на София, за да може Скопие да започне реални преговори за членство в ЕС.
mediapool.bg