На днешния ден преди двадесет и две години бе подписано Рамковото споразумение, което сложи край на няколкомесечния конфликт в страната през 2001 г., oтбелязва агенция МИА.
Като част от отбелязването на 22-ата годишнина от подписването на Охридското рамково споразумение, Министерството на политическата система и отношенията между общностите организира за втори път Училище за млади лидери "Диалог на форума за мир“ с над 80 участници този уикенд в Маврово, а вечерта на паметника на Скендербег на Старата чаршия ще се проведе фестивал на мира.
Премиерът Димитър Ковачевски в публикация за годишнината от Охридския рамков договор във Фейсбук написа, че той дава възможност за непрекъснато развитие на социалното сближаване и европейската концепция за единство в многообразието.
"Северна Македония е пример за функционална, устойчива мултиетническа демокрация, която практикува европейските ценности. Ние сме общество, което гарантира равни права и задължения за всички етнически общности, за всички македонци, албанци, турци, сърби, власи, роми, бошняци и всички други общности, които смятат тази страна за свой дом. Дом, който ще продължим да изграждаме в духа на взаимна грижа и ангажираност. Нашата родина е Европа в миниатюра, а уважението към многообразието е нашето предимство, с което особено се гордеем", заяви Ковачевски.
"Република Северна Македония", пише Ковачевски, "днес е членка на НАТО, с твърдо установен и международно признат македонски език и култура, която твърдо върви напред с визията да стане част от европейското семейство на народите възможно най-скоро, където ѝ е мястото".
Председателят на Демократичния съюз за интеграция Али Ахмети днес, по повод 22-ата годишнина от Охридския рамков договор, изпрати послание, в което призова за единство и обединение около европейския фронт.
"Днес сме част от евро-американския съюз, в НАТО сме. Правим магистрали с Албания и Косово, с региона, в който също така обединяваме границите. Започнахме преговори за членство с ЕС и завършваме скрининга. За да завършим процеса на равенство и интеграция, трябва да направим последната стъпка от конституционните промени. За големите решения се иска смелост, а не пресметливост, визия, а не късогледство, желание и откритост, не можем да изпуснем шанса и да угасим надеждата на гражданите за европейска държава и ред. Нещата никога не са свършени, точно както нашите задачи никога не са свършени. Ежедневният ни ангажимент е необходим, за да хармонизираме нашите стандарти с европейските, затова не спираме, а се обновяваме във всяко предизвикателство и се изправяме пред него", посочва Ахмети в съобщението.
Първият вицепремиер и министър на политическата система и отношенията между общностите Артан Груби заяви, че подписването на Охридското мирно споразумение преди 22 години отваря нова глава в развитието на страната, поставяйки основите на мира и вътрешното сближаване, равенство и консенсусна демокрация.
"Триумфира силната воля за разрушаване на бариерите на предразсъдъците и дискриминацията, волята за изграждане на бъдещето заедно чрез зачитане на ценностите на взаимната идентичност", написа Груби в профила си във Фейсбук.
Според него влиянието, което това мирно споразумение оказва върху развитието на страната през последните две десетилетия, е безспорно и ясно видимо по отношение на вътрешната демократична консолидация, интеграцията в НАТО и европейската перспектива на страната, "постиженията, около които това споразумение ни обедини“.
Охридското рамково споразумение беше подписано на 13 август 2001 г. в президентската резиденция Водно в Скопие от тогавашния президент на държавата Борис Трайковски, тогавашния министър-председател и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Любчо Георгиевски, както и тогавашните лидери на СДСМ Бранко Цървенковски, ПДП Имер Имери и ДПА Арбен Джафери. Подписите си под споразумението сложиха и специалните представители на ЕС и САЩ Франсоа Леотар и Джеймс Пардю. В разговорите, които започнаха през юли в Скопие и след това продължиха в Охрид, бяха консултирани няколко съветници и експерти.
Повече от 130 закона, законови изменения и допълнения са приети през последните години от прилагането на Охридския рамков договор, от които най-голямата част, 59, са закони за недискриминация и справедливо представителство, 40 са в сферата на идентичността, култура, образование и децентрализация на властта.
За успешното изпълнение на споразумението беше създаден Секретариат за изпълнение на Охридското рамково споразумение, който през 2019 г. беше преобразуван в Министерство на политическата система и отношения между общностите.
Основните принципи на документа гласят, че "използването на насилие за постигане на политически цели се отхвърля напълно и безусловно“.
Само мирни политически решения могат да гарантират стабилното и демократично бъдеще на Македония. Суверенитетът и териториалната цялост на Македония и унитарният характер на държавата са неприкосновени и трябва да бъдат запазени.
Няма териториални решения на етническите въпроси. Мултиетническият характер на македонското общество трябва да бъде запазен и отразен в обществения живот. Една съвременна демократична държава, в естествения ход на своето развитие и съзряване, трябва постоянно да гарантира, че нейната Конституция напълно отговаря на нуждите на всички нейни граждани в съответствие с най-високите международни стандарти, които непрекъснато се развиват.
Развитието на местното самоуправление е от съществено значение за насърчаване на участието на гражданите в демократичния живот и за насърчаване на зачитането на идентичността на общностите, се допълва в документа. Това е последвано от точки, свързани с прекратяване на военните действия, развитие на децентрализирано управление, недискриминация и справедливо представителство, специални парламентарни процедури, образование и използване на езици, изразяване на идентичност и изпълнение.
Споразумението съдържа и три анекса: A. Конституционни промени; Б. Промени в законодателството и В. Мерки за прилагане и изграждане на доверие, както и заключителни разпоредби.
По БТА.
mediapool.bg