Кламер БГ - Новини: Грета Тунберг пред млади екоактивисти: Изминаха 30 г. на "празни приказки" за климата

Грета Тунберг пред млади екоактивисти: Изминаха 30 г. на "празни приказки" за климата

Свят

|
Вт, 28 Септ 2021г. 18:17ч.
Грета Тунберг пред млади екоактивисти: Изминаха 30 г. на "празни приказки" за климата

Грета Тунберг говори пред конференцията в Милано, сн. ЕПА/БГНЕС

Шведската активистка Грета Тунберг осъди днес "изминалите 30 години на празни приказки" за климата на световните лидери, обвинявайки ги, че са "удавили" надеждите на младите хора с техните "празни обещания", предаде Франс прес.

"Нямаме планета Бе, няма планета дрън-дрън, зелена икономика дрън-дрън, въглеродна неутралност през 2050 г. дрън-дрън", каза тя под аплодисментите на 400 младежи от цял свят, събрани от ООН в Милано един месец преди решаващата конференция по климата на COP26 в Глазгоу.

"Това е всичко, което чуваме от нашите така наречени лидери. Само думи. Думи, които звучат добре, но не са довели до никакви действия, нашите надежди и мечти се удавиха в техните празни думи и обещания", добави Тунберг.

"Разбира се, че имаме нужда от конструктивен диалог, но те вече са имали 30 години да дърдорят и до къде ни доведе това?", каза активистката, определяйки липсата на действие като "умишлено" поведение от страна на световни лидери и като "предателство към настоящите и бъдещите поколения".

ООН, Италия и британското председателство на COP26 поканиха 400 младежи от близо 200 държави на възраст от 15 до 29 години в Милано за тридневна среща, за да изготвят съвместна декларация, която ще бъде представена на подготвителна среща на министрите за международната конференция COP26 в Глазгоу, която среща ще се проведе в края на седмицата.

"Те канят подбрани младежи на подобни срещи и се преструват, че ни слушат, но не го правят, не ни слушат, никога не са го правили", каза Грета Тунберг от трибуната пред организаторите на събитието.

"Но можем да променим нещата", увери тя.

"Вече не можем да оставяме управляващите да решават какво е политически възможно или не, вече не можем да оставяме управляващите да решават какво е надеждата. Надеждата не е дърдорене, надеждата казва истината, надеждата действа, надеждата винаги идва от хората", каза младата активистка.

Президентът на КОП26: Необходими са много по-смели ангажименти

Сега е моментът лидерите най-големите икономики и тези, които отделят най-много парникови газове, да поемат много по-смели ангажименти за намаляване на емисиите, каза днес Алок Шарма, президентът на предстоящата климатична конференция КОП26, цитиран от Ройтерс.

В изказване на откриването на климатичната среща "Младежи за климата" (Youth4Climate) Шарма каза, че отговорът на световните лидери дори не се доближава до мащаба на климатичното предизвикателство.

Конференцията на ООН за климатичните промени КОП26, която ще се състои в Глазгоу, Шотландия през ноември, има за цел да осигури по-амбициозни действия в областта на климата от почти двестате държави, които подписаха Парижкото споразумение през 2015 г. и се съгласиха да опитат да ограничат причиняваното от човека глобално затопляне с до 1,5 градуса по Целзий.

На предстоящата подготвителна среща за международната конференция КОП26 министри на енергетиката и околната среда ще обмислят предложения, които да бъдат изпратени за обсъждане на срещата в Глазгоу.

От протести към предложения

Младите активисти, които се бориха да вкарат темата за промените в климата като приоритетна в световния дневен ред, сега са изправени пред задачата да помогнат за намирането на решения преди срещата на върха на ООН идния месец (КОП 26), коментира Ройтерс.

"Тези млади хора приеха предизвикателството: спрете да протестирате, започнете да предлагате", каза пред Ройтерс италианският министър на екологичния преход Роберто Чинголани.

Предложенията им ще бъдат проучени от министрите на енергетиката и климата, а най-добрите ще бъдат взети под внимание на срещата на върха, която ще се състои в Глазгоу, Шотландия.

"Това младо поколение активисти промени политиката", заяви пред Ройтерс британският правителствен координатор по въпросите на климатичните действия Найджъл Топинг, визирайки ангажиментите на някои страни да намалят въглеродните емисии, поети от тях преди заседанията от конференцията КОП26, на които Великобритания и Италия са съдомакини.

Тези срещи идват на фона на рязко поскъпване на цените на енергията на световните пазари, което поражда опасения от бурни реакции на народите срещу климатичната реформа.

"Те са наистина важен глас, но този глас трябва да заговори по-конкретно, защото само да се казва "трябва да направите повече" не е достатъчно", добави Топинг в интервюто.

Макар и новите енергийни и финансови ангажименти на САЩ и Китай да породиха по-голям оптимизъм сред преговарящите, много страни от Г-20, включително големи замърсители като Индия и Китай, все още не са представили осъвременена версия на краткосрочните си климатични планове за действие.

"Този въпрос е на дневен ред и може да помрачи (разговорите)", каза пред Ройтерс източник, участващ в преговорите в Милано.

Екоактивистите призовават политиците да подкрепят думите си с действия и да извадят милиардите долари, нужни за да отучат света да използва изкопаеми горива за сметка на по-чиста енергия, в година, в която имаше рекордни горещини, наводнения и пожари, отбелязва Ройтерс.

"Имат думата парите; ако богатите страни не преструктурират дълга на бедните страни и не осигурят 500 милиарда долара за действия за климата в периода 2020-2024 г., няма смисъл да се губи време с тези срещи", казва пред агенцията Оскар Сория от американската природозащитна мрежа "Авааз".

Макар и от Милано да не се очаква да излезе нищо конкретно като числа, политическите знаци и манифестът на екоактивистите ще зададат тона на срещата в Глазгоу, каза участващият в преговорите източник.

Богатите страни, които преди десет години обещаха да мобилизират по 100 млрд. долара годишно за подпомагане на уязвимите страни да се приспособят и извършат прехода към по-чиста енергия, все още не са постигнали целта си за 2020 г.

mediapool.bg