Кламер БГ - Новини: С промените в Конституцията ПП-ДБ предлагат 24 май да стане национален празник

С промените в Конституцията ПП-ДБ предлагат 24 май да стане национален празник

България

|
Нед, 23 Юли 2023г. 15:45ч.
С промените в Конституцията ПП-ДБ предлагат 24 май да стане национален празник

Сн. БГНЕС

Сред предложенията за промени в Конституцията е 24 май да стане национален празник. Това каза съпредседателят на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) Кирил Петков в неделя, представяйки предложенията на коалицията за промени в Конституцията.

Искаме да изведем културата и писмеността на преден план. Искаме да вкараме идеята, че сме потомци на просветители и с тези промени искаме да покажем, че бъдещето е в науката, каза той.

Предлагаме 24 май да се нарича Ден на българското слово, просвета и културата, и на кирилицата, каза премиерът акад. Николай Денков.

Никой от другите празници не променя статута си, те остават официални. В глава 10 на Основния закон, където са описани герб, химн и флаг, трябва да поставим логично и мястото на националния празник, каза Денков.

Тази дискусия продължава много години и по различни причини не получи краен резултат. Сега можем да намерим решение в обществото. Опитахме се да намерим празник, който обединява, а не разединява, каза той.

ВСС да се раздели на две и да се въведе индивидуалната конституционна жалба

Редица други промени в Конституцията предлагат от ПП-ДБ съвместно с инициативата "Правосъдие за всеки".

Фигурата на главния прокурор остава, но отпадат две от ключовите досегашни функции - надзор за законност и методическото ръководство върху дейността на всички прокурори, обяви правосъдният министър Атанас Славов.

Очакването е, че така прокуратурата ще се фокусира в наказателните производства и много рядко ще участва в граждански и административни дела. Предвижда се мандатът на главния прокурор да е пет години.

Предвижда се разделяне на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две - съдийски и прокурорски съвет.

В съдийския ВСС мнозинство имат съдиите, избрани от съдии, а в по-малката парламентарна квота не могат да се избират прокурори и следователи. В нея може да има представители на други юридически професии. Членове по право ще са председателите на двете върховни съдилища.

Съдиите, избрани във ВСС, ще продължат да работят като съдии, но с намалена натовареност.

Предлага се също мандатът на ВСС да стане четири години, вместо досегашните пет. Предвижда се парламентарната квота да се превърне в обществено представителство.

Председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд пак ще се избират от ВСС, но да отпадне издаването на указ от президента, предлагат от ПП-ДБ. Целта е да няма пряка политическа намеса при назначаването на висшите магистрати, а не да се отнемат правомощия на държавния глава. Предвижда се мандатът им вече да е пет години, а не както сега - седем, каза Славов.

В прокурорския съвет мнозинство ще има парламентарната квота от немагистрати, които да осъществяват обществен контрол върху работата на съвета. Шестима ще се избират от Народното събрание, двама от квотата на прокурорите, един - от следователите и главният прокурор да е член по право, предвиждат промените.

Текстовете отговарят на европейските стандарти за независимост и отчетност на прокуратурата. Това не са идеи, които изискват Велико Народно събрание, нужно е решение на обикновено Народно събрание и се надяваме да съберем 180 гласа, каза Славов.

Въвежда се и индивидуалната конституционна жалба. Така всеки може да сезира Конституционния съд с искане за установяване на противоконституционност на закон, с който се нарушават негови права и свободи, предвиждат от ПП-ДБ.

Управлението на недвижимите имоти в съдебната система да се върне в Министерство на правосъдието, защото ВСС трябва да се концентрира върху кариерни функции, е сред предложенията за конституционни промени.

Предложенията стъпват на едно по-широко политическо съгласие

Представяме конкретните текстове с изменения в Конституцията, зад които застава ПП-ДБ. С колегите от "Правосъдие за всеки" тези текстове бяха изработени. Те стъпват и на едно по-широко политическо съгласие за едно изменение в Конституцията, и се надяваме, че те ще се появят в Държавен вестник. Това заяви съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов.

Иванов добави, че тези изменения са в резултат от дългогодишно усилие. "Тези текстове бяха обсъждани на различни нива в парламента с колегите от ГЕРБ и ДПС", съобщи още той и допълни, че това е законопроект, който третира "необходимото преструктуриране на съдебната власт и на модела на нейното управление чрез разделяне на ВСС и ограничаването на безконтролната власт на главния прокурор във възможно най-голяма степен".

Надявам се на висока степен на консенсус, каза Иванов. Нашата цел е в края тази година или в началото на следващата текстовете да са публикувани в Държавен вестник. Това е важно и по пътя ни към Шенген и Еврозоната, каза Иванов.

Той обяви, че във вторник е първото заседание на Конституционната комисия, в зависимост от това как тя ще ангажира процеса на работа, ще стане ясно кога ще бъде внесен законопроектът.

"Това е нашият законопроект и нашият политически ангажимент", отбеляза той и изрази надежда, че ще се присъединят към конституционното мнозинството и други политически сили. Целта на ПП-ДБ е колкото може по-бързо да станат нещата.

Петков от своя страна заяви, че тук няма да се казва тези промени са на едната партия, на другата или на третата. "Задачата е тези промени да станат реалност", категоричен е той, като уточни, че всеки, който гласува тези промени, ще бъде част от тази промяна.

Мандатност на кметовете

Законопроектът включва и мандатност за кметовете на общини, за да се прекъснат едни определени тенденции на феодализация.

Ген. Атанас Атанасов отбеляза, че идеята за ограничаване на кметските мандати на кметовете на общини е една много важна крачка, като уточни, че предложението е кметът да има право само на два мандата, както е и президентът. Той обясни, че се стремят към осъществяването на един широк диалог по темата и да стигнат до един консенсусен проект, който да стигне до Народното събрание.

Владислав Панев заяви, че е убеден, че промените, които предлагат ще гарантират промените за 10 – 20 г. напред. "Изключително важни стъпка към дефеодализацията е ограничаването на мандатността на кметовете", смята той. Така, според него, ще се преодолее обезлюдяването на населените места.

Министърът на финансите Асен Василев каза, че тези промени идват заради дългото усещане в нашето общество, че няма справедливост, че няма ясен път и ясно бъдеще в България, като посочи, че трябва да има широк обществен дебат за това какво бъдеще искаме да имаме, в каква държава искаме да живеем и как, стъпвайки на заветите и успехите на миналото, можем не само да станем равни на останалите европейски народи, както ни е завещал Васил Левски, но и да ги поведем.

Той добави, че е много важно да използваме тези промени в Конституцията не само като техническа промяна във ВСС, а като шанс да проведем дебата в какво общество искаме да живеем, каква е мисията на България и пр.

Без служебни кабинети както досега

Друга промяна касае статута на служебното правителство. Необходимостта да се преразгледа тази уредба излезе в последните две години, каза правосъдният министър Славов. Според него конструкцията на служебното правителство е в колизия с текста в Основния закон, където е записано, че България е парламентарна република. Такъв модел, при който президентът назначава по своя преценка, няма дори в президентските републики, каза Славов.

Той посочи, че в повечето страни правителството в оставка става служебно до нови избори. В други държави, но по-рядко срещано е, лице, което е на висша държавна длъжност (както в Гърция) да се се назначава за премиер, а министри да са хора на висши длъжности.

С минимална конституционна интервенция искаме да се придържаме към правителство в оставка да е служебен кабинет. Той да се фокусира върху изборите и да осигури функциониране на администрацията, няма да сключва дългосрочни договори. Така НС ще може да продължи да действа, а изборите ще са в срок до един месец, каза Славов.

Велислав Величков от "Правосъдие за всеки" заяви, че приветства разделянето на ВСС на две.

"Наша идея от 2015 г. е да има абсолютно стриктно съдебно обжалване на всички съдебни актове. Ще помоля всички да се върнете към този текст и да го включите. Ние ще държим на този текст. Искрено се надявам проектът да бъде внесен до 31 юли, иначе много ще се забавим", обърна се той към лидерите на ПП-ДБ.

ГЕРБ-СДС е за в общ проект за промяна на Конституцията с ПП-ДБ и ДПС

Парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС ясно е декларирала готовността си за участие в общ проект за промяна на Конституцията, заедно с "Продължаваме Промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и ДПС. Консултациите между политическите сили започнаха при формирането на 49-ото Народно събрание и логично ще завършат с общ проект за изменение на основния закон. Това се посочва в позиция на ПГ на ГЕРБ-СДС до медиите във връзка с конституционните промени, разпространена в неделя.

ПГ на ГЕРБ-СДС участва в общите законодателни инициативи и гарантира 69 гласа за необходимото мнозинство за приемането на промените в българската Конституция, които са получили одобрението на трите парламентарни групи, коментират още от ГЕРБ-СДС.

mediapool.bg