Рекордните 13 млн. китайци се явят на прословутите тежки изпити за влизане в университет в страната. Матурите се възприемат като решаващи за бъдещето на китайските младежи, а тази година се провеждат в условията на растяща младежка безработица в страната.
Високите резултати от двудневните изпити, известни като гаокао (gaokao), са единственият начин за влизане в топ университети в страната. А повечето ученици имат само на един опит, предава CNN.
Преди започването на изпитите китайските социални мрежи бяха наводнени с послания за късмет на тестовете. На много снимки могат да се видят и ученици, които се молят за добри резултати в храмовете.
Мерки за сигурност
Властите пък предприемат мерки за запазване на спокойствието на младежите по време на изпитите. На места около сградите, в които се провеждат тестовете, е забранено използване на клаксони, затварят се ресторантите в близост и други.
В някои градове има и безпрецедентни мерки срещу евентуални измами. Инсталирани са технологии за лицево разпознаване, за да не може на изпитите да се явят подставени лица. Покрай сградите, в които се провеждат изпитите, има устройства за заглушаване на сигналите към мобилните устройства, за да се блокират опитите за преписване и подсказване.
Несигурно бъдеще
Големият брой зрелостници, увеличава съмненията на младежите за успех. Още повече, че те са прекарали важна част от гимназиалното си образование в условията на пандемия, рестрикции и онлайн обучение.
В същото време безработицата сред младите хора, живеещи в градовете, достигна рекордните 20.4% през април. Това показват данните на Националното статистическо бюро. Очаква се този дял да нараства, тъй като тази година се очаква нови 11.6 млн. души да завършат университет. В същото време бизнесът в китайските градове все още не се е възстановил от рестрикциите заради Covid-19, налагани през последните години.
Дълга подготовка
Въпреки това милиони ученици полагат огромни усилия за добро представяне на изпитите, за да продължат да учат в университет. Семействата им пък инвестират сериозни суми в подготовка.
"През последните четири години се събуждам в 4 часа сутринта всеки ден, с изключение на неделя, за да уча", казва пред АФП Джеси Рао, 17-годишен ученик от гимназията в Шънджън.
В Пекин разтревожени родители се събраха около залите за изпити, докато децата им влизаха в тях. Много от тях са облечени в червено за късмет.
Изпитите проверяват знанията на гимназистите по китайски, математика и чужд език - основно английски. В зависимост от провинцията има и разлика в дисциплините. Много родители отделят стотици долари месечно за подготовка на деца или наемат студенти, които да седят с децата им, докато те учат до късно през нощта.
За най-трудната част от изпитите се смятат есетата. Темите им могат да варират и да са свързани с философия, история, околна среда и дори политиките на президента Си Дзинпин.
В зависимост от провинцията изпитите могат да продължат до четири дни, като всеки предмет отнема между един час и 150 минути. Максималният резултат е 750 точки, като за място в най-добрите университети се изискват над 600 точки.
Малцина успяват
Малцина успяват да се справят. Миналата година само 3% от явилите се на изпита в Гуандун, най-многолюдната китайска провинция, са изкарали над 600 точки, предава АФП.
Резултатите от китайските матури се признават основно от местните университети. Има и американски и европейски висши училища, които приемат студенти с оценките от тези изпити.
mediapool.bg