Наследници на британския премиер от викторианската епоха Уилям Гладстон ще пътуват до Карибите, за да се извинят за историческата роля, която техен предшественик е играл в търговията с роби. Те също така ще платят репарации за това, съобщи ДПА, цитирана от БТА в неделя.
Либералът Уилям Гладстон, който четири пъти е бил министър-председател през ХІХ век, е син на Джон Гладстон – един от най-големите собственици на роби в британска Западна Индия.
Чарли Гладстон, пра-пра-правнук на Джон, каза, че "се е почувствал изключително зле", когато е разбрал за робовладелското минало на семейството си.
Той и още петима членове на семейството трябва да пътуват до Кооперативна република Гвиана (държава в Североизточна Южна Америка, бивша Британска Гвиана), за да се извинят за това, че Джон е бил собственик на африканци, съобщава седмичникът "Обзървър"“.
Шестимата членове на семейство Гладстон възнамеряват да изплатят репарации, за да финансират по-нататъшни изследвания на въздействието на робството.
Джон Гладстон е шотландски търговец, натрупал състояние от захарни плантации в Демерара, в които са се трудили стотици поробени хора. Те са работили за Джон Гладстон през десетилетието преди отмяната на робството.
През 1823 г. в Демерара, британска колония, която по-късно става част от Гвиана, започва бунт. Той избухва в една от плантациите на Гладстон, като някои историци твърдят, че потушаването му с насилие е изиграло роля за слагането на край на робството.
След като робството е премахнато през 1833 г., Джон Гладстон получава най-голямото обезщетение, давано от Комисията за обезщетяване на собственици на роби – около 93 000 лири, съвременен еквивалент на около 10 милиона лири.
През 1831 г. в първата си реч в Камарата на общините Уилям Гладстон излага аргументи в полза на компенсациите за собствениците на роби. През 1850 г. обаче, семейството му посочва, че той вече е бил "напълно променен човек". По това време бившият лидер описва робството като "най-отвратителното престъпление, което опетнява историята на човечеството".
Чарли, президент на Библиотека Гладстон в Хауардън, Северен Уелс, каза пред "Обзървър": "Джон Гладстон е извършил престъпления срещу човечеството. Това е напълно ясно. Най-доброто, което можем да направим, е да се опитаме да направим света по-добро място и едно от първите неща е да се извиним вместо него. Той беше подъл човек. Беше алчен и властен. Нямаме извинения за него."
Семейство Гладстон планира да поднесе официалното си извинение при откриването на Международния институт за изследване на миграцията и диаспората към Университета на Гвиана, чието финансиране ще подпомогне с грант от 100 000 лири.
Роб Гладстон, братът на Чарли, призова британското правителство да започне "репаративно правосъдие", като се извини за робството в рамките на Британската империя.
Премиерът Риши Сунак обаче отказва да се извини за ролята на Великобритания в робството.
През април в отговор на парламентарен въпрос от депутата от Лейбъристката партия Бел Рибейро-Ади дали би поднесъл "пълно и смислено извинение", лидерът на Консервативната партия каза: "Не".
Той добави: "Това, върху което, според мен, трябва да се съсредоточим сега, като същевременно, разбира се, разбираме нашата история във всичките нейни части и не бягаме от нея, е да гарантираме, че имаме общество, което е приобщаващо и толерантно към хора от всякакъв произход", посочи Сунак.
"Това е нещо, което ние в правителството сме се ангажирали да правим и ще продължим да го изпълняваме. Но да се опитваме да разчепкваме нашата история не е правилният път напред и не е нещо, върху което ще съсредоточим енергията си", посочи още премиерът.
Планираното извинение на семейство Гладстон идва, след като бивша журналистка от Би Би Си се извини на народа на Гренада за това, че нейните предци са притежавали роби през 1800 г.
Семейство Тревелян е имало повече от 1000 роби на карибския остров и е притежавало шест захарни плантации, каза телевизионната журналистка Лора Тревелян.
Семейството възнамерява да дари 100 000 британски лири за създаване на обществен фонд за икономическо развитие на острова, според съобщения на Би Би Си през февруари.
mediapool.bg