Полицаите са открили начин да блокират боди камерите си и така да обезсмислят устройствата, чиято роля е да следят действията на униформените. Това се разбра от думите на вътрешния министър Бойко Рашков пред ресорната комисия в парламента.
Повод за думите му стана поредното обсъждане на скандала с турския тираджия на магистрала "Тракия". Шофоьрът бе ударен от български полицай по време на проверка. Видео от случката бе излъчено от турски медии, което доведе до проверка на действията на служителите.
Установи се устройство
Според Рашков записът от монтираната в патрулката камера от този отрязък от време липсвал. Според него видеото било изтрито. Министърът обаче коментира, че имало друг случай от Варна, при който е установено, че закрепената на униформата камера не работела. До тази информация се стигнало, след като двама полицаи били арестувани заради съмнения за корупция по разследване на дирекция "Вътрешна сигурност".
"И когато те бяха задържани, в колата им се установи устройство, което на практика елиминира боди камерата, тя не работи. Т.е. полицаите са намерили начин, грубо казано, да се отърват от тази форма на контрол", обясни Рашков.
В същото време в МВР има специализирана дирекция, която би следвало да контролира и да знае коя камера работи и коя – не, допълни министърът. Той обясни, че и това се проверява.
От време на време излиза за среща
Преценката за нарушения на пътя, заснети с камери на МВР, вероятно отново ще бъде върната в областните дирекции, каза още силовият министър. Поводът е друга проверка в националната полиция, която установи, че група полицаи незаконно са анулирали глоби, издадени на база снимки. Така са отменени санкции за около 70 хил. лв. само за година.
"Тука се намира един такъв, който от време на време, вероятно по повод някоя снимка, излиза от службата и се вижда с един човек, не знам защо. Имаме такива десетки вече, информация за тях, че са ползвали дълго време тази система за срещи наблизо някъде. Искаме да променим това и ще го направим в близките дни", заяви министърът.
Рашков намекна, че системата е била умишлено централизирана само в София, защото така много по-лесно някой може да се отърве от санкция. По думите му в момента за нарушение, извършено в Силистра, се решава дали и каква санкция да се наложи в столицата. В същото време глобата формално се налага от местния директор и се обжалва пред тамошния административен съд.
mediapool.bg