Политическите игри в Скопие около конституционните промени, които трябва да отворят пътя на страната към ЕС продължават, като най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ продължавада бламира процеса и постави нереалистично условия, за да ги подкрепи – те да влязат в сила едва след влизането в ЕС.
В същото време управляващите отвориха вратата ВМРО-ДПМНЕ да влезе в правителството, а най-голямата албанска партия ДСИ се съгласи да излезе от управлението, както настоява ВМРО-ДПМНЕ.
Във вторник от македонското правителство коментираха, че премиерът Димитър Ковачевски е готов да отстъпи на лидера на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски премиерския пост, ако подпише инициативата за конституционни промени.
Министърът на външните работи на Република Северна Македония и говорител на ДСИ Буяр Осман също каза, че "ако Мицкоски поиска да бъде премиер в правителство до избори и на това сме готови, но той влезе в опасна игра".
Според него когато председателят на ВМРО-ДПМНЕ казва, че иска правителство без ДСИ, той има предвид правителство без албанци и уточнява, че ДСИ има редовна координация с Алианс за албанците, които също са готови да напуснат правителството.
"Трябва да има конституционни промени със или без Мицкоски. Няма да пропуснем този исторически шанс за прогреса на страната. Мицкоски се оказа неопитен политик. Той изпраща лошо послание към партньорите от ЕС, че с българите в (Република Северна) Македония ще се отнасяме като към равноправни граждани, чак когато влезем в ЕС. Това не е добро послание", каза външният министър, цитиран от БТА.
Политическите преговори в Скопие съвпаднаха с нов случай на побой над македонец с българско самосъзнание.
България постави няколко условия, за да започне Скопие реални преговори с ЕС, като основното от тях е да бъде вкаран българският етнос в конституцията. Промените в основния закон обаче са невъзможни без 44-те депутата на ВМРО-ДПМНЕ в 120-местния македонски парламент, тъй като се изисква мнозинство от две трети.
В същото време Мицкоски твърди, че в преговорната рамка на Северна Македония никъде не пише изрично, че трябва да има конституционни промени, а в същото време твърди, че тя може и да бъде променена.
Управляващите се готови да говорят с всеки депутат по отделно
Вицепремиерът по европейските въпроси и секретар за международно сътрудничество на управляващия СДСМ Боян Маричич от своя страна каза, че ще бъде дадено още малко време на опозицията, за да приеме диалог и ако това не се случи, ще започнат разговори с всеки депутат поотделно.
"Не смятаме, че различия между нас са малки, има концептуални различия. Ние предлагаме веднага да се проведе първото гласуване (за отваряне на конституцията), след което да се обсъди и състави правителство, в което да има място за ВМРО-ДПМНЕ. После да гласуваме промените в конституцията, да приключим със скрининга и да отворим Клъстер едно и така до редовните избори. Вторият вариант е веднага да гласуваме конституционните промени и да отидем на избори", каза Маричич.
Според него СДСМ се движи в рамките на реалното, докато предложенията на ВМРО-ДПМНЕ са нереалистични и извън преговорната рамка с ЕС.
Още по темата
Северна Македония: Вписването на българите може да мине през предсрочни избори
Възможно ли е условието на ВМРО-ДПМНЕ?
ВМРО-ДПМНЕ продължава да твърди, че е възможно промените да влязат в сила след приключване на преговорите и членството на (Република Северна), което на практика означава предоговаряне на преговорната рамка.
България отвори вратата на Скопие за членство в ЕС, но успя да постави изискванията си на европейско ниво.
От делегацията на ЕС в Скопие припомниха, че заключенията на Съвета на ЕС от юли 2022 г. са ясни по отношение на конституционните промени. Съветът на ЕС ще свика втората междуправителствена конференция за представяне на преговорната рамка и състоянието на подготвителната работа от страна на ЕК и е готов да го осъществи, без забавяне или допълнително политическо решение, веднага щом Северна Македония изпълни ангажимента си да завърши конституционните промени в съответствие с вътрешните си процедури.
"Искането на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ промените в конституцията да бъдат приети, но да влязат в сила след като Република Северна Македония стане член на ЕС, е нереалистично", каза и президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски.
По думите му заключенията на Европейския съвет са кристално ясни и в тях се казва, че Северна Македония трябва да направи конституционни промени до края на процеса на скрининг, за да се пристъпи автоматично към втората конференция и отварянето на първия клъстер от преговорите с ЕС, а за да се изпълни условието на ВМРО-ДПМНЕ са необходими нови заключения на Европейския съвет, "което е съвсем нереалистично и всички го знаят”.
mediapool.bg