Коалицията “Продължаваме промяната – Демократична България“ започва разговори в парламента за събиране на подкрепа за широки конституционни промени в частта за съдебната власт и правомощията на служебното правителство.
Според съпредседателя на ДБ Христо Иванов има нужда от “решителна промяна в модела на управление на прокуратурата“.
“Започваме разговори с всички политически сили, в които ще тестваме наличието на конституционен консенсус“, коментира Иванов.
“Не може да има трайно решение на политическата криза или на големите задачи, които си поставя България, без да бъде решен проблемът с фундаменталните гаранции със законността в страната“, допълни Христо Иванов.
ПП-ДБ предлагат промени в конституцията, които да въведат основните препоръки на Европейския съд по правата на човека от делото “Колеви срещу България“. Още през 2009 година международният съд осъди България заради недосегаемостта на главния прокурор. Тогавашният главен прокурор Никола Филчев дори не бе разпитан от разследващите убийството на висшия прокурор Николай Колев през декември 2002 година.
Европейският съд задължи България да въведе процедура за независимо разследване на главния прокурор, но да промени структурата на Висшия съдебен съвет, където главният прокурор има огромно влияние. Всичко това може да се случи само с промени в конституцията.
“Първата задача е преструктурирането на Висшия съдебен съвет (ВСС) по начин, който да изпълни дългогодишните международни препоръки и европейски стандарти. Прокурорската квота да бъде преформатирана така, че в нея да бъде въведена реална обществена квота, която да гарантира обществения контрол върху работата на прокуратурата, а в съдийската колегия да бъде гарантиран стандартът за независимост на съда“, каза Христо Иванов.
Втората задача на реформата е промяна на модела на управление на прокуратурата и максимално ограничаване на правомощията на главния прокурор и особено на неговите кадрови правомощия. По думите на Христо Иванов прокуратурата трябва да бъде вкарана обратно в границите на законността и това изисква максимално ограничаване на властта на главния прокурор.
“Изплашени сме до каква степен е превзета прокуратурата и съдебната система. Осъзнаваме, че нито една подмяна на нито един човек не решава истинския въпрос“, каза на свой ред Кирил Петков.
Христо Иванов добави, че се обсъждат и други идеи за промени в Конституцията. Някои от тях са въвеждането на пряка конституционна жалба, което ще даде достъп на гражданите до конституционно правосъдие. В момента гражданите нямат право да сезират Конституционния съд, а това могат да правят само ограничен брой институции.
“Ще постави въпроса за преосмисляне на института на служебните правителства, за да сме сигурни, че те ще бъдат единствено и само правителства, фокусирани върху провеждането на избори и проследяване на процесите, които се случват само между изборите“, каза Иванов.
Той коментира, че тези въпроси ще бъдат обсъдени с другите политически сили по време на консултации, които ще бъдат проведени следващите дни.
“Надявам се, че ще получим ясен ангажимент за промени в Конституцията, което ще даде добра база за излъчване на правителство с втория мандат“, каза още Иванов.
“Политическата криза в страната оголи много проблеми и утвърди дълбокото обществено разбиране, че в България законът не се прилага еднакво спрямо всички“, заяви другият съпредседател на ДБ Атанас Атанасов.
mediapool.bg