Кламер БГ - Новини: Още обекти на "Лидл" започват да изкупуват пластмасови бутилки

Още обекти на "Лидл" започват да изкупуват пластмасови бутилки

Greenpool

|
Ср, 06 Дек 2023г. 13:18ч.
Още обекти на "Лидл" започват да изкупуват пластмасови бутилки

Драгийска и Радков представиха и инициативата за специални съдове за събиране на капачки в магазините на

Осем месеца след старта на пилотния проект на "Лидл" за приемане на празни пластмасови бутилки и метални кенчета срещу 5 ст. на бройка в десет магазина в девет града в България, от днес това става възможно в още пет града. Това обяви в сряда пред журналисти изпълнителният директор на търговската верига Милена Драгийска.

Автомати за приемане на пластмасовите опаковки в обособени помещения на хипермаркетите вече има и магазините в Ботевград, Перник, Карлово, Стара Загора и Шумен, които са новите градове в мрежата. В София още четири обекта се присъединяват, но два от тях ще направят това през януари. Във Варна ще има още един магазин, който ще приема РЕТ бутилки срещу заплащане.

Драгийска обясни избора на новите обекти както с логистиката по извозването на събраните отпадъци за рециклиране, така и с процедурите по изграждането на отделните пристройки за машините, за които се искат разрешителни и с търгове се избират изпълнители.

В откритите по-отдавна обекти като в Русе, например, това е по-трудно, включително заради особеностите на постройките. Затова големи градове като този и Бургас засега остават извън обхвата на системата. "Новите обекти се проектират с такива помещения и там става лесно, а умишлено не искаме събирането да става ръчно от касиерите ни", каза тя. Драгийска не пожела да обяви направената от "Лидл" инвестиция в системата за връщане на пластмасови бутилки и кенчета с аргумента, че по-важно е усилието за опазване на околната среда и осигуряването на материал за рециклиране за производителите на напитки, които ще са длъжни да влагат 30 процента рециклат в новите си бутилки.

"От старта през март до ноември събрахме над 11 милиона опаковки и предадохме 150 тона материал за рециклиране и суровина за бутилиращата индустрия в България и влагане в нови бутилки", каза Драгийска. Материалът е предаден на две фирми за подготовка на опаковките за рециклиране и за самото им рециклиране, а вече търговската верига има собствена марка минерална вода, чиято бутилка съдържа 30 процента рециклирана пластмаса, каквото ще е изискването за всички пластмасови бутилки до 2030 г.

Taka веригата реализира предсрочно модела "от бутилка в бутилка", който гарантира връщането на ценния материал обратно в хранителната промишленост и конкретно в бутилиращата индустрия, каквато е целта на всички заинтересовани страни за бъдещата депозитна система. В следващите месеци ще бъдат пуснати в продажба и други продукти в бутилки с 30% рециклирано съдържание, обявиха от компанията.

Само с един автомат в магазин в Добрич, който при това може да приема само по една бутилка, докато други могат по две едновременно, градът се е оказал начело по събрани опаковки не само в мрежата в България на "Лидл", но и в света. Там месечно са събиране по 8200 пластмасови бутилки, заради което и бе сложен втори автомат.

"Вярваме, че зад този потребителски интерес стои личната мотивация на потребителите за по-чиста природа и готовността за намиране на трайно и устойчиво решение на проблема с пластмасовите отпадъци. Окуражени сме от това отношение на хората. Опитът от тези пилотни проекти е безценен по общия ни път с всички заинтересовани страни, включително с Министерство на околната среда и водите, към въвеждане на национална депозитна система по приемлив начин за всички участници в този процес", коментира Драгийска.

Тя посочи, че Сдружението за модерна търговия, в което участва "Лидл" работи активно с държавата и общините за въвеждането на държавна депозитна система за бутилките, в която се очаква да се влее пилотният проект на хипермаркета.

От сряда веригата става партньор и на инициативата "Капачки за бъдеще" и в нейните магазини ще бъдат разположени брандирани съдове за събиране на капачки от пластмасови бутилки, които след това се предават за преработка, а със средствата се закупуват кувьози за новородени и специализирани детски линейки. От скоро фондацията работи и по сформирането на доброволчески отряди за помощ при бедствия и аварии.

Проучване на "Капачки за бъдеще" сочи, че 89 на сто от хората, които събират капачки с благотворителна цел започват да събират и разделно отпадъците и да предават бутилки и тяхното отношение към опазването на околната среда и по-сериозно, коментира Лазар Радков, основател на инициативата.

mediapool.bg