НАСА е успяла да възстанови комуникацията със сондата "Вояджър 2", използвайки международна мрежа от антени, съобщават световните агенции.
Сондата бе изстреляна през 1977 година, за да проучи газовите гиганти в Слънчевата система., вече се намира на 20 милиарда километра от Земята и работи нормално. Тя е останала на очакваната траектория, се казва в изявление на НАСА.
Команди, изпратени на 21 юли, насочиха антената на сондата в друга посока и предаването на данни към Земята прекъсна.
През тази седмица НАСА обяви, че е успяла да засече сигнал от сондата благодарение на мрежа от антени в много партньорски страни по целия свят.
След това на сондата е бил изпратен така нареченият "междузвезден вик", заповядващ й да се преориентира и да обърне антената си към Земята отново, обясни НАСА. Въпросната команда достигнала до "Вояджър 2" след 18 часа предвид разстоянието, на което се намира сондата. Същият период от време е бил необходим, за да се увери НАСА в резултата от командата.
През 2018 г. сондата напусна Слънчевата система и навлезе в междузвездното пространство. Преди да напусне Слънчевата система, тя стана единствената сонда, прелетяла над Уран и Нептун.
"Вояджър 1", също изстреляна през 1977 г., стана първият космически кораб, който навлезе в междузвездното пространство през 2012 г. и сега се намира на около 24 милиарда километра от Земята.
mediapool.bg