Промените в закона за защита от шума, инициирани от вицепремиера Валери Симеонов, бяха приети на първо четене в парламента в четвъртък с почти пълно мнозинство, но вероятно ще претърпят сериозна редакция между първото и второто четене.
По настояване на ГЕРБ беше приет максималният срок от 4 седмици за даване на предложения между първото и второто четене, което означава, че промените ще бъдат гледани чак през есента след края на туристическия сезон.
Акцията на Валери Симеонов срещу шума тръгна през миналото лято от Слънчев бряг заради силната музика в дискотеките, като предлаганите от него по-строг контрол и санкции няма да са факт и през този туристически сезон.
Освен това от ГЕРБ дадоха заявка, че ще искат смекчаване на предлаганите от Симеонов рестрикции, като се даде възможност на общините сами да определят “тихите часове“, както и зоните за почивка и забавление.
Законопроектът на Симеонов предвижда забрана за вдигането на шум в населените места от 23 часа до 8 часа сутринта. Досега ограничението за вдигане на шум през нощта бе от 22 до 6 часа. Освен това обедната двучасова почивка от 14 до 16 часа ще важи във всички дни от седмицата, а не само през почивните.
С приетите промени се въвеждат и по-високи санкции за вдигането на шум извън регламентираните часове. При първо нарушение заведението-нарушител ще се затваря до седем дни, а при повторно – до 30 дни.
Според Димитър Бойчев от ГЕРБ това е крайна мярка.
“Повечето проблеми са в летния туристически сезон, където са и повечето открити заведения, а нашият сезон е толкова къс, че според мен това заведение е безсмислено повече да работи“, коментира той.
Валери Симеонов обаче не се съгласи: “Не виждам нищо драматично да се въведе една по-крайна мярка. Кое е по-страшно - необезшумена дискотека, която побърква целия неебърски залив, или запечатано заведение заради неиздаден касов бон, попита той“. Той допълни, че за "шумов терор" вносителите залагат затваряне на обекта до 7 дни, докато за неиздаден касов е до 30 дни.
"Нищо ново не правим. Даже подчертавам, че няма кой знае какви промени в закона. Сериозните промени са в контрола. Той ще бъде възложен през светлата част от деня на регионалните здравни инспекции, а през нощта - на МВР. По този начин правим закона действащ. Естествено, вдигаме и глобите", каза Симеонов.
Според Симеонов промените в закона за шума няма да намалят туристите по Черноморието, а напротив – ще ги увеличат.
"Вече години наред българските хотелиери изплащат на чуждите туроператори огромни суми компенсации от жалбите на чужденци, които са били подложени на шумов терор по нашите курорти", допълни Симеонов. Той даде пример с Германия, където след 21 ч. през лятото са забранени всякакви озвучавания на открито.
От ДПС разкритикуваха законопроекта, настоявайки, че той отнема функции на общините.
Предлаганите от Сименов промени предвиждат още озвучаването на откритите площи да става само с озвучителни средства с монтирани автоматични регулатори, контролиращи нивото на звука така, че да не се допуска еквивалентно ниво на шум над нормативно определените гранични стойности.
mediapool.bg