Кламер БГ - Новини: КФН сюрпризира депутат от ДБ с проверка на всичките му борсови сделки

КФН сюрпризира депутат от ДБ с проверка на всичките му борсови сделки

България

|
Четв, 15 Апр 2021г. 15:31ч.
КФН сюрпризира депутат от ДБ с проверка на всичките му борсови сделки

Комисията за финансов надзор сюрпризира новоизбрания депутат от "Демократична България" и съпредседател на "Зелено движение" Владислав Панев с проверка на всички негови борсови сделки за години назад. Самият Панев определи пред Mediapool проверката като "необичайна" и уточни, че търгува на фондовите пазари от края на 90-те години, но това е първото събиране на подобни данни за дейността му. От КФН посочиха, че проверката е регулярна и е "съвпадение", че тя се случва броени дни след като Панев бе избран за депутат, а днес положи и клетва в Народното събрание.

Оказва се, че още в сряда финансовият регулатор е изпратил писма до редица инвестиционни посредници и управляващи дружества, с които изисква информация за сделките на Панев. Уточнява се, че информацията трябва да бъде представена на КФН в срок от два работни дни.

Панев: За първи път ме проверят от края на 90-те години

"Търгувам на фондовите пазари от края на 90-те години на миналия век и това е първата проверка на сделките ми. Няма от какво да се притеснявам. Убеден съм, че поднадзорните лица ще подадат исканата информация в срок. Надявам се наистина проверката да е рутинна, макар и да е необичайна", коментира пред Mediapool Владислав Панев.

Панев е борсов инвеститор и акционер и председател на съвета на директорите на управляващото дружество "Скай управление на активи".

До днес той бе и общински съветник от "Демократична България" в Столичния общински съвет, където само в последните месеци се оказа в епицентъра на редица сигнали за потенциални нередности и злоупотреби. Първи, Панев сигнализира, че фирмата "Био Майнинг" на на близкия до ГЕРБ бизнесмен Румен Гайтански - Вълка е построила незаконна постройка на брега на язовир "Искър" в едноименното ловно стопанство. ДНСК също потвърди, че строежът е незаконен и предписа Столична община да насрочи събарянето й. Констативните актове обаче бяха обжалвани от фирмата на Гайтански и от ловното стопанство с мотив, че не е изграждана нова сграда е надграждана съществуваща работилница. От тогава процедурата буксува.

Владислав Панев заедно с колегата си Тома Белев осветиха и строеж на своеобразен "замък" на метри от природен парк "Витоша", като посочиха, че според медийни информации инвеститор е Кирил Домусчиев. По казуса те се облегнаха на издадена екооценка за района, която казва, че на 200 метра от границите на природен парк "Витоша" не може да се строи. Ведомството на Емил Димитров обаче не спря строежа и контрира, че това се отнася само за имотите на север от с. Бистрица, а постройката не била сред тях, защото била на севорозапад.

КФН: Правим рутинна проверка

От Комисията за финансов надзор също изпратиха становище до Mediapool по казуса с проверката на Владислав Панев.

В него посочват, че като независим орган, осъществяващ надзор върху небанковия финансов сектор в България, съгласно чл. 18 от Закона за Комисията за финансов надзор, КФН има право да изисква документи, писмени обяснения, сведения, включително и заверени копия от документи и други носители на информация от всичките ѝ поднадзорни лица.

"Подобна информация се събира регулярно за целите на анализа и цялостната картина върху инвестиционния пазар в България. Извършването на дистанционен надзор над дейността на поднадзорните ѝ субекти, които се явяват участници на капиталовия пазар в никакъв случай не е свързано с наличието на извършено нарушение, а с текущ рутинен и непрекъснат надзор върху дейността на поднадзорните лица и лица, притежаващи квалифицирано дялово участие", посочват още оттам.

От ведомството уточняват, че в конкретния случай, изисканите "данни не са нито с извънреден, нито с необичаен характер". И добавят, че такъв тип дистанционен надзор се осъществява ежегодно при спазване на принципите за законност, прозрачност и безпристрастност.

"Комисията за финансов надзор е обективен и независим орган, чиято надзорна дейност не се определя от позицията на дадено лице в обществения живот, а единствено и само от позицията, която това лице заема или е заемало в дадено поднадзорно лице. Именно затова, бихме могли категорично да заявим, че става въпрос за съвпадение на обстоятелствата, касаещи рутинната надзорна дейност на КФН и политическия живот в страната", заключават от ведомството.

mediapool.bg