Кламер БГ - Новини: Татяна Буруджиева: На президентските избори ще се разиграва картата Изток – Запад

Татяна Буруджиева: На президентските избори ще се разиграва картата Изток – Запад

Интервюта

|
Четв, 11 Авг 2016г. 18:06ч.
Татяна Буруджиева: На президентските избори ще се разиграва картата Изток – Запад

В момента се прилага схемата "Кунева" от предишните президентски избори, само че тази схема сега се казва "Слави Трифонов". То е едно и също. Това е политическо инженерство, което никога не се е увенчавало с добър резултат. Или иначе казано, това са ала-балистики, казва в интервю за Mediapool политологът Татяна Буруджиева.

Госпожо Буруджиева, с какво си обяснявате, че сме почти средата на август, а все още няма окончателна яснота кои са кандидатите на различните партии, а някои изобщо не са ясни?

В България партиите не са в най-добрата си кондиция. В това число и ГЕРБ. Те като управляващи започват да трупат по-сериозни негативи. Президентските избори пък винаги са много знакови, защото първо са мажоритарни, а и на теория, и на практика и то не само в България, се дава знак и послание към избиралите за това какво ще се случва. Този вот у нас – президентският винаги е бил знак за това какво ще се случи след него в политически план. Затова те са важни за партиите.

При състоянието, в което са партиите, те са поставени пред много важно изпитание за избора на кандидат. Особено в условията, в които изборите ще се проведат - при нарасналата им важност с оглед международната обстановка и случващото се у нас, при необходимостта от сериозен баланс във външнополитическо отношение и ясното осъзнаване, че българите, които все по-малко имат вяра на собствените си политици, имат нужда от сериозна фигура с авторитет.

При ГЕРБ Борисов е изкушен да се кандидатира, но не го прави. Със сигурност чака и премисля все още. До този момент ГЕРБ са се явявали с късни кандидатури, но почти е ясно коя ще бъде и какъв ще е типажът. Докато сега няма такава яснота.

Какво може да накара Борисов да се кандидатира, при положение, че той самият каза колко по-малки са правомощията на президента в сравнение с тези на премиера?

Като премиер той наистина има много повече власт. В сегашната ситуация освен това наистина е важно правителството да бъде стабилно, а без Борисов начело това ще бъде доста трудно. Но от друга страна президентската институция е много по-спокойно поле от гледна точка на това, което предстои. И тук трябва да се запитаме – ами ако са верни информациите и слуховете, че външнополитически партньори държат да има по-различен характер изпълнителната власт у нас? Това би обяснило нещата.

От друга страна стои хипотезата, че, вземайки президентската институция, ГЕРБ досега бяха назначили там послушен човек. Но стана ясно, че този послушен човек може да сътвори доста неприятни ситуации. В този смисъл – дори Борисов да отиде в президентската институция той ще си запази контрола над изпълнителната власт, дали през Цветанов, дали през някоя от послушните фигури около себе си, има как поне в следващите 2-3 години да запази контрол.

Друг мотив може да бъде, че във времена на нестабилност възможността на президента да назначава служебно правителство също е опция за Борисов.

Личното ми впечатление обаче е, че Борисов има желание да бъде президент. И тук въпреки че всички хипотези за подбудите му могат да бъдат еднакво невалидни, или еднакво валидни, в тази посока е и призивът му всички да подкрепят ГЕРБ на първи тур. И би могъл да постигне частично желан ефект – част от управляващата коалиция да реши подобна подкрепа. Имам предвид РБ, защото патриотите вече имат кандидатури. Такава подкрепа за ГЕРБ обаче може да се постигне само, ако е Борисов, около друга фигура няма как реформаторите да се обединят.

Ген. Румен Радев обедини БСП и АБВ. Защо се потърси непартиен играч?

Единственият шанс според мен това обединение да има някаква ефективност е ясен партиен знак към БСП. Не за първи път на президентски избори (а и не само) БСП биват използвани само електорално.

И докато се случва това, господин Първанов се мъчи непрекъснато да обяснява как той е направил този генерал, като му е връчил едни пагони (по тази логика той и Бойко Борисов е направил генерал), а и тук е моментът да кажа, че няма особен повод за гордост от своите произведения. В този смисъл се засилва наложителността вицепрезидентът да е партийна фигура на БСП. Ясна и знакова фигура. Не просто, за да е ясно, че става дума за президентска двойка, която е подкрепена и излъчена от БСП, т.е. която ще заслужи подкрепата на твърдите избиратели на БСП, но и защото това ще снеме проблема с активизацията на БСП. Важно за тези избори е избирателите на БСП да получат стимул да гласуват.

Добре, но лидерът на БСП Корнелия Нинова твърди, че ген. Радев е харесван в структурите, а от вашите думи излиза, че е неразпознаваем и трябва друга фигура да бъде стимул за вот?

Той може и да е харесван, в това число и от госпожа Нинова, която каза, че той е нейна номинация, но ген. Радев не е достатъчно познат. Преживявала съм го лично. Когато отидеш на избори, когато си в кампания, дори да си популярен медийно, хората в ролята си на избиратели искат да те познаят по друг начин – като политик, като позиции, като отношение към техните проблеми. Нещо, което господин Радев тепърва трябва да прави, а времето е прекалено малко. Няма необходимото време избирателите на БСП да го опознаят по този начин и да бъдат достатъчно мотивирани да го подкрепят като тяхна номинация. Затова е важно как ще изглежда двойката. И една партийна фигура е добре да бъде вицепрезидент, за да активира хората без особена кампания. Тъй като на практика остават само два месеца и е ясно, че кампанията трябва да бъде към максимално разтваряне на избирателното ветрило, като бъдат запазени и твърдите избиратели.

Ако приемем, че ГЕРБ и БСП могат да излъчат кандидатури за балотаж, при ГЕРБ е ясно, че може да разчита на вече втвърден електорат. При левицата е друго обаче - дълго проточилото се допитване в БСП, пък след това номинации, пък после преговори на практика не донесоха никаква полза за кампанията.

Татяна Дончева обаче напусна разговорите, как си го обяснявате?

За мен това не е неочаквано – смятам, че както на всички предишни избори, госпожа Дончева винаги е заявявала, че има най-голям ангажимент към младата партийна организация, която тя ръководи. Така че при предстоящи след президентските парламентарни избори, логично е да се яви самостоятелно, тъй като това е единственият начин да вдигне подкрепата за собствената си партия. Затова и тя ще се кандидатира.

Затова и смятам, че истинското обединение на левицата у нас, ще се случи на втори тур. Там ще се види доколко опозицията е успяла да си свърши работа и доколко резултатите от управлението на властимащите са видими, какъвто бе и слоганът им.

С оглед вътрешнопартийните събития в БСП, обвиненията за надмощие на едни лобита над други – има ли все още битка в БСП между Първанов и Станишев?

Вероятно има. Но това е въпрос на различни виждания за това какво представлява БСП и какво трябва да прави БСП. От години е ясно, че те двамата имат кардинални различния по тази тема.

Колкото до апела на Корнелия Нинова най-добре ще бъде, ако тя сама себе си е чула, защото като лидер нейна е отговорността да няма битки между лобитата. Нейна е отговорността да успокои страстите. Лидерът има целият ресурс да успокои хората около себе си. Надявам се да си извади поуките за хора, на които тя е дала своето доверие, а те не са го оправдали. Казвам го това, защото част от тези хора са ѝ в щаба. Много е важно как ще се работи от този момент нататък – в БСП и много важно – с партньорите на БСП.

Така да ви задам въпроса – смятате ли, че зад скандала с евентуалната номинация на Мая Манолова стои Сергей Станишев?

Не, не смятам, че зад тази номинация стоят хора, свързани със Станишев.

Казахте, че същинската битка ще се случи на балотажа на президентския вот. Каква е прогнозата ви за балотажа?

От години наред ни се трупа нуждата да си изберем президент, с когото да се гордеем. Президент, който не разделя нацията, президент, чиито постъпки не трябва да бъдат обяснявани или да им бъде търсено оправдание. Смятам, че състезанието между ГЕРБ и БСП ще бъде в тази плоскост – кой ще бъде достатъчно обединяваща фигура.

Разбира се, тези избори ще бъдат и оценката за всичко, което до момента се прави на политическата сцена.

Ще бъде ли основен сблъсъкът на тези избори по оста Изток – Запад?

За мен това разделение е ужасно, постоянно се поставя в обществото у нас. И казвам постоянно, защото то се случва още от образуването на новата българска държава. И знаем, че единственият политик, който всички уважаваме е Стамболов – политикът, който е успял да бъде еднакво категоричен срещу Изтока и Запада и еднакво можещ да работи с Изтока и Запада.

Това постоянно лашкане ту към "конгратюлейшънс", ту към разговори за няколко секунди на руски език по телефона, не ми се струва добър вход към президентските избори. Но отговорът на въпросът е да – тази карта действително ще се използва, ще се използва противопоставянето.

Но тук се сещам още един знак, даден от Борисов, че се стреми към президентството. Той се опитва да покаже, че може да лавира между Изтока и Запада, че той е способен да гледа и в двете посоки. Но аз лично бих предпочела дебатът между кандидатите да бъде съсредоточен върху това как отстояват българските интереси, защото за мен не е достатъчно, че някой световен лидер си е вдигнал телефона. За 90 секунди, колкото казват, че е бил разговорът, или можеш да се отчетеш, или можеш да получиш заповед, преговори не можеш да водиш. Аз искам да видя дебати между кандидати, които да ни покажат как те ще работят за България и главното – какво искат да постигнат за България.

Доста повърхностна ще бъде оценката "този е прозападен", а онзи е "произточен" – трябва да има разговор за националните ни интереси.

Каква е вашата прогноза за поведението на ДПС преди и по време на изборите?

ДПС никога не са заставали още на първи тур директно зад даден кандидат. Според мен на първи тур е възможно да се разсеят гласовете на ДПС, но на втори тур логичното е да застанат зад опозиционния кандидат, тъй като те са заявявали нееднократно, че са опозиция. Такава е политическата логика.

Без ДПС на първи БСП може ли да стигне до втори тур?

Няма кой друг да стигне до втори тур, нека така да отговоря кратко.

Ще има ли според вас изненадващ трети кандидат, който обира голям протестен вот?

В момента се прилага схемата "Кунева" от предишните президентски избори, само че тази схема сега се казва "Слави Трифонов". То е едно и също. Това е политическо инженерство, което никога не се е увенчавало с добър резултат. Или иначе казано това са ала-балистики.

Смятате ли, че ще се кандидатира за президент Слави Трифонов?

Дори и той лично да се кандидатира няма никакви социологически индикации, че неговото име ще предизвика цунами на политическата сцена. А ако не се кандидатира, съвсем нищо няма да се получи – ако мога да направя прогноза в този случай не би прехвърлил 3%.

Неслучайно този тип фигури, и в други държави, се радват на огромна популярност. Тук трябва да се отбележи, че да влезеш в парламента, както се случи в Италия, е едно, но да станеш президент е съвсем различно. На президентските избори у нас хората ще гласуват сравнително консервативно. Защото твърде много са бурите около нас и обстановката, в която е светът е твърде сложна, за да избереш за президент човек, който може буквално да взриви политическата система – такава, каквато е.

mediapool.bg