“Късогледо е българският национален интерес да се позиционира само върху сегашния конфликт между “държавата” Москва и “държавата” Вашингтон. Големите държави рано или късно ще се разберат. Русия и Турция го показаха. Държавният глава трябва да има по-широк хоризонт, за да съзира опасностите и възможностите“, казва бившият депутат от НДСВ и бивш председател на парламентарната комисия по вътрешна сигурност Минчо Спасов, който е кандидат за вицепрезидент в тандем с кандидат-президента на Д 21 и НДСВ Татяна Дончева.
Г-н Спасов, демонстрирали сте по-скоро десни политически възгледи. Как те се връзват с идеи като социалния минимум, за който се застъпвате вие и госпожа Дончева, с която сте в кандидат-президентска двойка?
Много добре се връзва. Всъщност това е модерното дясно послание – да се смени социалистическият модел на управление чрез умишлен недоимък с гарантиран от закона социален минимум, който да не зависи от волята на политиците, сменящи се във властта. Най-добрите за живот държави в северна и западна Европа са го осигурили. А те съвсем не са леви и социалистически.
Казвате, че властта у нас е окупирана от клуб “Винету“ – какво се разбира под окупация на властта и кои влизат в клуба “Винету“? Има ли кръгове в него?
Ще го илюстрирам с пример от ботаниката. В една градина трябва да има различни растения, за да е пълноценно храненето в семейството. Може да има и тиква. Но ако градинарят нехае и остави тиквата да се разпълзи из лехите, огромните й листа засенчват и убиват всички други посеви. Тиквите в градината трябва да се контролират. Иначе ще прекараме живота си само с меню от тиквеник и рачел.
Клубът “Винету” все повече се изражда в граблива орда, съставена от слугинажа на еднокнижния ни премиер. Ако етикираме под клубовете няма да видим клуб “Джон Атанасов” или “Борис Христов”, а “Котараците”, “Пашите”, “Пътищарите”, “Пещерняците”.... Какви клубчета по интереси има там не ме интересува.. Единственото, което ме интересува е как герберистите съвместяват чувството си за лично достойнство с дебелашкия деспотизъм на Борисов. Дали от чувство за малоценност и липса на капацитет да светят със своя, а не отразена светлина или от обикновена алчност?
Има ли прокурори в клуба “Винету“? Кои са те?
Есемесаджиите, ако мога така да се изразя, от Висшия съдебен съвет. Те са срам за тогата. Кариеристи, пълзящи по стълбата след изпълнение на поръчки за “опраскване” и “оправяне” а не със знания, ценности и самочувствие. Под крилото на Винету им се получава безотказно.
Може ли по-конкретно?
Ще говоря с имена и факти. Главният прокурор Цацаров лъсна в изтеклите СРС-та като избраник на ордата далеч преди избора на Висшия съдебен съвет, който трябваше да го избере. Срамната трагикомедия “Кокинов в Банкя” бе илюстрация. Прокурор Пламен Георгиев допусна унищожаване на оригиналните записи от “Мишо Бирата”, приемайки разговора за “проблеми в митниците”. Незабавно бе повишен в заместник-министър, а днес е председател на комисията за незаконно имущество.
Кандидатът на ГЕРБ госпожа Цачева преди месеци провъзгласи успешния край на съдебната реформа? Вие смятате ли, че такава е започнала?
Тя е имала предвид успешния край на съдебната система. Съдебната власт, превърнала се в слугинаж на бандитска орда, е съучастник, а не коректив на безобразията. Слава Богу, че все още има смели магистрати- Лозан Панов, Калпакчиев, Куцкова и др., които бранят последните редути на крепостта.
Защо смятате, че мнозинството не събра сили да реформира прокуратурата?
Заради симбиозата Пеевски-Борисов. Ще използвам за отговор думите на Цветан Цветанов. Той казва следното: “Делян Пеевски контролира и управлява с всички средства прокуратурата чрез Висшия съдебен съвет и с главния и заместник главния прокурор. Той има огромно влияние във ВСС”. После Цветанов припомни как депутатът от ДПС го е заплашвал от парламентарната трибуна, че “прокуратурата ще изкара всичките му престъпления”. Има ли нужда от повече думи?
Имате идея главният прокурор да се назначава и уволнява от президента. Не смятате ли, че това означава политическо подчиняване на обвинението?
Такова подчиняване отдавна е налице. Проблемът е, че е тайно и никой не носи отговорност за безобразните действия и бездействия, предприети под политически натиск. Идеята ни с г-жа Татяна Дончева е да поставим нещата на светло и президентът да носи политическа отговорност – негативите за назначения от него главен прокурор. Много по полезно е прокурорът да трие изпотените си очила пред камерите и журналистите в президентството, а не в покоите в Банкя пред халата и чехлите на еднокнижния ни вожд.
Влизате с революционни идеи в битката за президентската институция. Имат ли място революциите в институциите?
Трудната част на революциите е да се случат в умовете и сърцата. В институциите после е лесно за средно интелигентен юрист. Нашата битка е за революция, въстание в умовете и сърцата на хората.
За да прокарате идеите си – и социалния минимум, и промените по отношение на главния прокурор, не ви ли трябва не просто парламентарна група, а мнозинство в парламента? Как ще дадете плътност на тези обещания, как ще успеете да ги прокарате?
Трябва ни единствено обществения натиск от въстаналото достойнство на хората. Гневът на хората е много плашещ за 240-те избраници, половината от които нямат друго поприще в “цивилния” живот. С такъв натиск и сегашните депутати могат да бъдат заставени да свършат работа.
В кампанията често се прокарва тезата, че тук битката не е за вътрешна, а за външна политика и че България ще избира между Запада и Москва на тези избори. Съгласен ли сте?
Да, ама не. Късогледо е да се позиционира българския национален интерес само върху сегашния конфликт между “държавата” Москва и “държавата” Вашингтон. Големите държави рано или късно ще се разберат. Русия и Турция го показаха. Държавният глава трябва да има по-широк хоризонт, за да съзира опасностите и възможностите. А такава възможност крият плановете на Китай да прокара Пътя на коприната през Балканите. Изграждането на добра жп инфраструктура е условието за това. Пътят на един контейнер от Шанхай до Ротердам по железен път е 14 дни, а по море-31. Не случайно Турция прокара жп трасе под Босфора.
Anchor Как си обяснявате липсата на съдържателен дебат между кандидатите за "Дондуков" 2?
Основен беглец от дебат е ГЕРБ. Ордата на Винету разчита не на красноречието на Цачева, а на натиска на Цветанов и регионалните спахии върху кадрите в администрациите, миньорите на Ковачки и разбира се, машинациите в избирателните комисии. Незабравим е инструктажът на кмета на Пловдив Иван Тотев към герберите "Няколко начина -Захов мога да го похваля - направи няколко невалидни в неговата секция. Но като цяло броят на невалидните бюлетини не е най-добрият. Всички знаемЕ, че това е един от начините, по който можемЕ да имаме предимство”, цитирам дори говори.
Очевидно има и други начини. Дебатът на идеи и сблъсъкът на интелект не е от тях.
mediapool.bg