Кламер БГ - Новини: Ивайло Мирчев: Разграничителната ни линия с ГЕРБ е корупцията, а с БСП - войната в Украйна

Ивайло Мирчев: Разграничителната ни линия с ГЕРБ е корупцията, а с БСП - войната в Украйна

Интервюта

|
Вт, 27 Септ 2022г. 13:12ч.
Ивайло Мирчев: Разграничителната ни линия с ГЕРБ е корупцията, а с БСП - войната в Украйна

Ивайло Мирчев: Разграничителната ни линия с ГЕРБ е корупцията, а с БСП - войната в Украйна

Г-н Мирчев, докъде стигна според вас битката срещу "завладяната държава", подета от гражданите през лятото на 2020 г.? Каква е заявката на "Демократична България" днес, две години след като заедно с Христо Иванов акостирахте на плажа край сарая на Доган?

За тези две години успяхме да превърнем битката за отвоюването на държавата от гражданите във водоразделна в политическата борба. И определено България постигна успехи. Главните поддръжници на корупционния модел и обслужването му от прокуратурата - ГЕРБ и ДПС, не са на власт. Съставено бе антикорупционно правителство, което дори за краткия си период на управление успя да направи някои решителни стъпки и да разсече някои корупционни мрежи. Но решителната битка предстои. Тя изисква решителна съдебна реформа, реформа на регулаторните органи, енергийна независимост и депутинизация. Ние и нашите избиратели от "Демократична България" имаме и гражданския, и институционалния опит да водим битката за България и сме решени да я продължим до победата.

Ясно е, че след изборите ще има фрагментиран парламент и дилемата ще бъде дали и докъде да се правят компромиси за редовно правителство, или президентът Радев да бъде оставен да управлява държавата, ако се върви на нови избори.

Недопустимо е президентът Радев да продължи да управлява със свои служебни правителства - това изкривява конституционния модел на парламентарна демокрация. Особено пък в тази тежка международна ситуация, в която България трябва да отстоява твърдо своя геополитически избор. А дори и при президентска република, каквато не сме, има действащ парламент, който контролира и насочва властта. Идеята за служебни кабинети в конституцията е това да е епизодично временно явление, с което се запълва вакуумът при парламентарни кризи. Сега се превърна почти в правило, за което, разбира се, не е виновен президентът Радев, такава е политическата конюнктура. Ние като формация на разума още в предишния и в по-предишния парламент положихме всички усилия за съставяне на реформаторски кабинет с третия мандат. И сега смятаме, че България има нужда от правителство след вота на 2 октомври, а не да зациклим отново в изборната спирала. Но разумно не означава безпринципно и нерешително поведение.

С кои партии бихте влезли в коалиция за управление на страната?

За нас политиката е каузи, а не имена - на хора или партии. Каузата ни е независима, правова и модерна държава. А това кой какъв е, се познава не от голите декларации, а от политическото му поведение досега. Смятаме, че ние сме се доказали какви сме, че няма съмнения за нашата идентичност. В този смисъл най-близки до нас са "Продължаваме промяната", с които първо бихме влезли в нова управленска коалиция. Същевременно имаме и много различия, които, стават все по-отчетливи.

За "Демократична България" възможна ли е "евроатлантическа" управляваща коалиция с "Продължаваме промяната" и ГЕРБ?

Имаме сериозни съмнения доколко ГЕРБ е действително евроатлантическа формация, защото правителството на Борисов построи безплатно на Путин тръбата "Турски поток", от която не получаваме нищо и която заобикаля Украйна. То плати и за реактора за "Белене", а от "Нефтохим Бургас" "Лукойл" точеше и точи печалбите от българския данъкоплатец като от приватизирана държавна фирма в мутренските времена. Отделно че в 12-годишното си управление ГЕРБ е носител на корупционния модел. А корупцията за нас, както стана очевидно в черно-белия свят след 24 февруари, се внася и отвън, от Кремъл. Енергийната и дори пряко политическите зависимости от Кремъл са много опасни. Така че без ГЕРБ да преживее някакво прераждане, включително и за съдебна реформа, не виждам как можем да сме заедно. Но в парламента можем да търсим тематични мнозинства с тях, с които да постигаме напредък за страната. Такъв например беше случаят с приемането на предложението на френското председателство на ЕС за Северна Македония.

Ако след изборите отново влезете в коалиция с "Продължаваме промяната" и БСП, как ще намерите общ език със социалистите? Все пак те са за нов договор с "Газпром", а вие против?

Ние сме категорични за прекратяване енергийната зависимост от Русия и за подкрепата за Украйна. И няма да отстъпим от тези приоритети. Абсурдно е дори да се говори само за нов договор с "Газпром". Войната катализира до крайност различията ни с БСП и ние няма да участваме в коалиция, в която някой настоява да ни върне в обятията на Кремъл. Така че ако трябва да обобщя накратко - разграничителната ни линия с ГЕРБ е корупцията, а с БСП - войната в Украйна.

Бившият премиер Иван Костов упрекна демократите, че са забравили темата за върховенството на закона. Така ли е?

Нито за ден дори не сме забравяли тази тема, та това е нашата емблематична характеристика, която всички ни признават. Задкулисието очаквано бламира всички опити за радикална реформа. За такава е необходимо голямо парламентарно мнозинство - и за новия състав на ВСС, и за промени в конституцията… Опитвахме се в парламента да го търсим, дори чрез създаване на комисия за конституционни промени, ще работим за това и в новия парламент.

Как си представя "Демократична България" антикорупционната реформа? Какво мислите за идеята на правосъдния министър Крум Зарков в антикорупционната комисия КПКОНПИ да се състои от петима членове - двама избрани от парламента, един от президента, както и по един от общите събрания на ВКС и ВАС?

Реформата на КПКОНПИ е ключова за ДБ, тя е и една от важните мерки в Националния план за възстановяване и устойчивост. Затова КПКОНПИ трябва да бъдат разделен на две – антикорупционните функция от една страна и дейностите по отнемане на незаконно придобито имущество. В 47-ото Народното събрание до края на годината трябваше да бъдат приети над 20 законопроекта, включително и разработени от Министерство на правосъдието начело с министър Надежда Йорданова. Но не стигна парламентарно време, защото ГЕРБ, ДПС и Слави Трифонов решиха да свалят правителството, а после бойкотираха кворума в парламентарните комисии. Внесеният от "Продължаваме промяната" законопроект за КПКОНПИ имаше много слабости. "Демократична България" имаше друг законопроект, който много ясно ограничава двете функции - антикорупционната и конфискацията на незаконно придобито имущество. Министър Йорданова и екипът ѝ разработиха механизъм за разследване и търсене на отговорност на главния прокурор, който чака тези дни одобрение от Венецианската комисия и ще бъде напълно съобразен с тесните рамки на конституцията и решенията на Конституционния съд. В нашите предложения и тези на Крум Зарков се цели деполитизация и взаимен контрол чрез квотите за членове на КПКОНПИ. В този смисъл, разликите ни са повече с ПП, където изборът на членове на антикорупционната комисия е изцяло от парламента с обикновено мнозинство, което гарантира политизацията ѝ.

Преди време казахте, че "за един от най-високопоставените хора в България на избираема длъжност има доказателства за сътрудничество с руските служби". Наскоро бяхте извикан на разпит заради това. Кой все пак е този човек и как стигна до вас тази информация?

Има пробиви в българските служби, с някои от тях те се справиха сами, за други трябва да им се помогне. Но да не останем с грешното впечатление, че не работят - проблемът е, дали и как някои ги слуша. Например още през 2017 г. ДАНС изготви доклад до премиера Борисов и президента Радев за "Турски поток". От него става ясно, че България няма интерес от тази тръба. Защото по нея няма да тече газ за страната ни, а единствената ѝ цел е Украйна да бъде заобиколена, за да може Путин спокойно да започне пълномащабна война срещу нея. Пет години по-късно виждаме, че от контраразузнаването са били абсолютно прави. Въпросът е защо Борисов и Радев, знаейки за този доклад, не правят нищо, а обслужват интереса на Путин и в крайна сметка газовият байпас на Украйна е построен и то за сметка на българските данъкоплатци, щедро финансирали искането на Русия с 3 млрд. лв.?

Колкото до конкретния високопоставен човек, аз не съм контраразузнавач, но вгледайте се в някои партийни лидери и в служебни правителства и сами ще можете "да си харесате" не е един и двама "сътрудници".

Една от водещите теми за "Демократична България" е дигитализацията и електронното управление, дори имахте министър с този ресор. Кои обаче са действията, които ще предприемете в следващия парламент?

Божидар Божанов беше един от най-компетентните и амбицирани за реформа министри. В парламента и в следващо правителство, ако участваме, ще продължим и довършим започнатото. Ще прокараме измененията в Закона за електронното управление, с които да отпадне разнасянето на удостоверения от гражданите между институциите. Ще има електронно връчване на актове и фишове, няма да има нужда от електронен подпис за ползване на елесктронни услуги, а държавата ще ни напомня за изтичащи срокове като за винетки например. Ще внесем законопроект за пълно уреждане за това как държавата си поръчва ИТ услуги, за да спре работата на парче. Ще осигурим прозрачност на обществените поръчки - да се публикуват договорите за всички изключения от закона.

mediapool.bg