Кламер БГ - Новини: Екощетите от войната на Русия в Украйна са за 55.6 млрд. евро

Екощетите от войната на Русия в Украйна са за 55.6 млрд. евро

Война в Украйна

|
Ср, 22 Ноем 2023г. 14:39ч.
Екощетите от войната на Русия в Украйна са за 55.6 млрд. евро

Украйнските представители описаха екощетите от военната инвазия на Русия в страната им, сн. МОСВ

Продължаващата вече близо две години война на Русия в Украйна е причинила екологични щети за 55.6 млрд. евро и световната общност трябва да се консолидира за определяне на законовата база на отговорността на руските агресори по отношение не само на военните престъпления, но и за престъпленията срещу природата и въздействието върху климатичните промени.

Това стана ясно по време на международен форум на инициативата Формулата за мир на украинския президент Володимир Зеленски, провел се в резиденция "Бояна" в София във вторник.

В организираната от украинското посолство в София и българското министерство на околната среда и водите проява участваха екоминистърът Юлиян Попов, министърът на правосъдието Атанас Славов, заместник-министри на енергетиката, земеделието и храните и представители на дипломатическите мисии у нас. От украинска страна във видеоконферентен формат се включиха министърът на екологията и природните ресурси Руслан Стрилец, министъра на енергетиката Герман Галушченко, началника на кабинета на президента, заместник-главния прокурор и др.

Те представиха данни, според които документираните случаи на нанесени щети на околната среда от руската инвазия в Украйна са 2913 и се ощеняват на 55.6 млрд. евро. Пострадали са 800 хил. хектара гори, унищожени со приблизително 600 животински видове и около 750 растителни, някои от които са вписани в Червената книга. Засегнати са 16 влажни зони по Рамсарската конвенция с обща площ от 627 хил. хектара.

Според екоминистъра Юлиян Попов в процеса по постигането на устойчив, пълноценен и продължителен мир в Украйна трябва да се търси възстановяване от екологичните щети вследствие на руската агресия и осигуряването на преход към зелена икономика.

Вредите, причинени на околната среда като резултат от военната агресия, са глобални, смята Попов. По думите му разрушаването на язовир "Каховска" е едно от най-мащабните техногенни престъпления срещу околната среда с негативен ефект от трансграничен характер. Този акт на руска атака предизвика необходимостта от спешна координация между България, Украйна и Румъния относно екологичното състояние на Черно море, припомни той.

"Възстановяването на околната среда няма да се случи веднага след приключването на войната. Това е по-дълъг процес, който обаче трябва да започне сега и да обедини координираните усилия и проактивните действия на световната общност", каза българският министър на околната среда. Той отбеляза, че провелият се преди месец в Киев международен форум "Обединени за справедливост, обединени за природата" е поставил началото на международно-правен процес за повдигане на отговорност при унищожаване и нанасяне на тежки щети върху природата, вследствие на военни конфликти.

mediapool.bg