Кламер БГ - Новини: Депутатите извънредно обсъждат промени заради нарязаното момиче

Депутатите извънредно обсъждат промени заради нарязаното момиче

България

|
Вт, 01 Авг 2023г. 18:21ч.
Депутатите извънредно обсъждат промени заради нарязаното момиче

Депутатите извънредно обсъждат промени заради нарязаното момиче

Депутатите ще прекратят за кратко лятната си ваканция, за да приемат промени в Наказателния кодекс (НК) и в Закона за защита от домашното насилие. До измененията се стига след случая с обезобразеното с макетно ножче 18-годишно момиче от Стара Загора, предизвикал протести в цялата страна.

Очаква се парламентарната правна комисия да се събере в четвъртък, 3 август, а извънредно пленарно заседание да има на 7 август.

Двата законопроекта вече са внесени в деловодстовото на Народното събрание от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, съпредседателя на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) Кирил Петков и депутата от ДПС Делян Пеевски, както и от други депутати от трите формации.

Какво предвиждат поправките

Промените предвиждат за домашно насилие вече да се смята такова не само при брак или съжителство на семейни начала, но и при интимна връзка.

Със законопроекта за промени в закона срещу домашното насилие се дава и правна дефиниция на интимна връзка:

"Доброволен относително траен съюз между две лица, който възниква и съществува като фактическо състояние, без да е необходимо спазването на правно регулирана процедура и независимо дали лицата споделят едно домакинство, като водещ елемент е строго личния характер на техните отношения".

С промените в Наказателния кодекс се завишават наказанията за причиняване на средна и лека телесна повреда.

В момента наказанието за средна телесна повреда е до 6 години лишаване от свобода, а законопроектът предвижда то да стане до 8 години.

С измененията отпада и съществуващата в момента възможност да се налага пробация при нанасяне на лека телесна повреда. Така наказанието е до 2 години затвор. Това обаче не означава, че ще започнат масово да се издават ефективни присъди. Законодателството позволява условното наказание и налагането на глоба. Обикновено те се прилагат при първо провинение, когато става дума за леко наказуеми престъпления.

Глобата се завишава и става от 500 до 1000 лв. В момента тя е от 100 до 300 лв.

"Водени от дълга си пред обществото, предлагаме промени, които да дадат адекватен отговор на зачестилите напоследък зверства", заявяват в мотивите си за промяна на НК ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.

Измененията би трябвало да бъдат приети без проблем, защото тези парламентарни групи имат общо 167 народни представители.

Изслушват здравния министър за съдебномедицинските експертизи

Парламентарната здравна комисия също ще се избере на извънредно заседание на 7 август, за да изслуша министъра на здравеопазването Христо Хинков относно медицинския стандарт по съдебна медицина, както за спазването на правилата и процедурите при изготвянето на съдебномедицинската експертиза по случая с малтретираното момиче в Стара Загора.

Изслушани ще бъдат още главния координатор на Експертния съвет по медицинската специалност "Съдебна медицина“ към министъра на здравеопазването и на председателя на Българското дружество по съдебна медицина относно действащите правила и процедури при определянето на вида на телесна повреда при извършването на съдебномедицинска експертиза.

И омбудсманът с идея за промяна на закона

Междувременно омбудсманът Диана Ковачева излезе с идеи за законодателни промени. Тя предлага на депутатите текстове, предвиждащи за наказателна отговорност за изтезание и унизително отношение.

Ковачева предлага в НК да се създаде нов чл. 130 а, според който, ако някой "съзнателно използва спрямо другиго сила или причини другиму физическо страдание или болка по начин или със средства, които явно унижават човешкото достойнство на пострадалия, потискат го, предизвикват у него силен стрес, душевна болка или чувство на малоценност, безпомощност или страх, или поставя другиму в положение или го държи в положение, което явно унижава човешкото достойнство на пострадалия, потиска го, предизвиква у него силен стрес, душевна болка или чувство на малоценност, безпомощност или страх, се наказва с лишаване от свобода до осем години".

"Не може депутатите да се излежават по плажовете, когато държавата се тресе от гняв"

По-рано адвокат Михаил Екимджиев призова именно за това – депутатите да прекъснат почивката си и да приемат законодателни промени заради случая с нарязаното момиче от Стара Загора.

По думите му не може народните представители да се излежават по плажовете и да си правят воаяжи в чужбина, когато държавата и обществото се тресат от гняв и от страх. Той посочи, че със законодателни промени ще се преодолеят това лутане лека, тежка или средна повреда е.

Според него има пропуски в работата на прокуратурата и на съдебния състав, който първоначално освободи обвиняемия Георги Георгиев.

"Не е повдигнато обвинение, че телесната повреда, независима дали лека или средна, е нанесена по особено мъчителен за жертвата начин и с особена жестокост. Тогава тя би била престъпление от общ характер", посочи Екимджиев пред бТВ.

По думите му никой не обръща внимание на подстригването на косата на момичето, а по естеството си това е принуда по смисъла на чл. 143, ал. 1 от НК, за което е предвидено наказание до 6 г. затвор. "Ако не беше "пропуснато" това очевидно обвинение, имаше всички основания този човек да бъде задържан, мярката му потвърдена и да не бъдат оставени възможности за шикалкавене и оправдание от страна на съдебните състави, че няма подходящо обвинение", каза той.

Екимджиев добави, че съдебният състав е решил да действа самосъхранително и формалистично и да се довери на една експертиза, въпреки че по делото има снимки. "Ако беше проявил малко повече емпатия и човечност, би назначил разширена, допълнителна експертиза. Съмнението е самоналагащо се, когато видиш снимката на жертвата дали тези прорезни рани няма трайно да загрозят нейното тяло и лице. Оправданията, че трябва бързо да се действа не са състоятелни", каза още адвокатът.

mediapool.bg