Кламер БГ - Новини: Дюни на "Каваци" продължават да се превръщат в земеделски земи

Дюни на "Каваци" продължават да се превръщат в земеделски земи

България

|
Пет, 14 Апр 2023г. 15:52ч.
Дюни на "Каваци" продължават да се превръщат в земеделски земи

Дюни на

Дюните в местността "Каваци" край Созопол са застрашени от изчезване и продължават опитите за застрояването им. За това сигнализираха в петък от "Българска фондация Биоразнообразие" (БФБ), които от години се занимават с този проблем.

Съобщението им е поредното в последните седмици, с което се сигнализира, че на мястото на дюните може да се излее бетон заради строителството на нов курортен комплекс. В края на миналия месец бившият зам.-министър на екологията Тома Белев съобщи, че по заповед на служебния министър Росица Карамфилова е започнала нова процедура по картографиране на пясъчните образувания въпреки че такова вече бе извършено. Така след новото нанасяне на дюните върху картите около 80% от тях просто изчезват и се превръщат в земеделски земи.

Смяната на статута е ключова за бъдещо строителство. Върху защитени територии не би следвало да се излива бетон, но когато поне формално за институциите дюни не съществуват, нищо не пречи строителство да бъде разрешено.

Сега от БФБ разказват за едно конкретно инвестиционно намерение – от миналия май. Те посочват, че дюните са картографирани през лятото на 2022 г. През август обаче екоминистерството възлага повторната процедура, спомената от Белев. Така изведъж се оказва, че нито по границите на имота, в който трябва да се строи, нито в него самия има дюни.

"Дюните по силата на Конституцията на Република България са изключителна държавна собственост и като такива не могат да бъдат собственост на частни лица, нито да се използват за нужди, различни от тяхното опазване или възстановяване. Именно това е в основата на желанието на различни инвеститори да докажат, че на Каваци никога не е имало дюни и това, което всички можем да видим с очите си не са дюни, а изоставени земеделски земи.

Още по темата:

Дюни край Каваците станаха земеделска земя с помощта на екоминистър

Може би тъкмо по тази причина последното "картиране" на дюни е направено на 19 октомври в разрез с изготвената методология, когато шансовете типичната за дюните растителност да бъде наблюдавана са нищожно малки. Още повече - зад него не стоят специалисти с нужната квалификация", посочват от организацията.

Те пишат още, че директорът на РИОСВ-Бургас е решил, че няма нужда от екологична оценка при извършването на промяната в подробния устройствен план за въпросния имот.

"Случаят става още по-любопитен, ако прибавим и факта, че процедурата за изграждане на "сгради за отдих и курорт" в съседен имот е спряна именно защото "имотът на възложителите вероятно е част от обширен и непрекъснат в миналото дюнен комплекс в местността "Каваци", заявяват от БФБ.

Те настоявар екоминистърът да отмени решението на бургаската дирекция и да бъде извършена еокологична оценка преди строителството.

mediapool.bg