"За България, поне в най-новата ни демократична история, би било изключение да станем свидетели на успешна партия, създадена от бивш президент. Скептичен съм като цяло в развитието на този сценарий", каза пред БНР управителят на социологическа агенция "Маркет Линкс" Добромир Живков по повод възможността към края на мандата си президентът Румен Радев да създаде своя политическа партия.
Живков подчерта, че все пак президентът от години е политическата фигура с най-висока степен на доверие и най-сериозен номинален политически капитал, но има важни детайли:
"Когато президентът управляваше през служебните си кабинети и особено при последния кабинет с премиер Гълъб Донев, забелязахме, че одобрението спрямо президента започва да намалява. Именно в този период за пръв път, откакто той е на политическата сцена, неодобрението към президента, макар и с много малко, превишаваше неговото одобрение. Стара е максимата, че когато влезеш в изпълнителната власт, тогава започваш да трупаш негативи. Влезе ли президентът в тежката политическа игра със собствена партия, нещата постепенно ще започват да се променят. Видехме го по подобен начин при други обществени фигури с много високо одобрение. Напомням Мая Манолова, докато беше омбудсман колко имаше високо доверие имаше, а след това рязко спадна".
Според Живков бъдещето на правителството и коалицията между ГЕРБ и ПП-ДБ не е ясно и то вероятно ще бъде повлияно от резултата на местния вот.
"Конкуренцията ще присъства като взаимоотношения между двете водещи политически сили на местния вот. Този модел, който наблюдаваме на национално ниво, по скоро ще се търси да бъде мултиплициран и по места", коментира той и подчерта, че се съмнява това да стане за гладове като София, Пловдив и Варна.
"Няма как да нямаме сблъсъци в големите градове. Това е възможно да доведе до сътресения в управлението на национално ниво. Ако се препотвърди картината с много доминиращи резултати за ГЕРБ в цялата страна, това може би наистина ще даде усещането у най-голямата политическа сила, че може да поиска отново проверка на това какви са обществените настроения, разбира се, на избори. Това е съвсем нормално и няма нищо плашещо", каза още Живков.
Според него обаче този дългогодишен модел на установяване на ГЕРБ по места вече не може да бъде удържан в същия мащаб, който има в момента.
"Ще имаме в няколко по-големи областни центрове и в столицата вероятно съвсем нови кметове, излъчени от други политически сили, не от ГЕРБ. Това може от една страна да заздрави, а от друга страна може и да наруши баланса в управляващата коалиция", смята Живков.
По думите на Живков е голям въпрос дали новата политическа линия на ДПС ще се окаже устойчива или отново ще се стигне до неофициална, но очевидна коалиция между ГЕРБ и Движението.
"ДПС не изчакват резултатите от местния вот. Те ще следят взаимоотношенията между двете основни политически сили, за да разберат дали могат да реализират допълнителен властови ресурс. Вероятно в сценарий с нови избори и добър резултат за ГЕРБ и не лош резултат за ДПС, за тях това би могло да бъде следващ ход напред, поставяйки се като един стабилен евроатлантически партньор, успоредно до ГЕРБ и принизявайки позицията в политическия ни живот на ПП и ДБ. Не изключвам и такъв план, наблюдавайки внимателно тази коренна промяна в поведението на ДПС през последните няколко месеца", добави той.
Живков каза още, че няма съществени изменения в електоралните нагласи и предстои да бъде представено ново социологическо проучване за нагласите на българите.
mediapool.bg