Десет археологически обекта от различни епохи са открити при подготовката на трасето преди започване на строителните работи по жп линията Волуяк - Драгоман, съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията.
Изграждането на линията се финансира с европейски средства по оперативна програма "Транспорт" 2014 - 2020.
За опазване на археологическото наследство в обхвата на проекта, през август 2021 г. е сключен договор между Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) и Национален археологически институт с музей при БАН с предмет "Спасителни археологически проучвания и археологически дейности/надзор по време на строителните дейности в железопътен участък Волуяк – Драгоман".
Към момента вече са проучени всички обекти, като за девет от тях е извършено предварително археологическо проучване, а за един - цялостно археологическо проучване.
В края на юли приключи предварителното археологическо проучване на най-големия от 10-те обекта, който се намира в землището на село Алдомировци, община Сливница.
В рамките на два месеца и половина екип от археолози и специалисти от НАИМ-БАН, РИМ-София, НХА и Националната галерия обследваха обекта, с дължина от около 1060 м и обща площ от 32 дка.
В проучваната площ са открити некропол от късната античност (V-VI в.), трасе на античен път със запазена дължина 15 м, антични зидове от сгради, средновековни жилища и структури, свързани с продължително обитаване на обекта. Сред археологическите находки са разкрити пещи за печене на вар, чийто аналогии могат да бъдат намерени във водещи обекти в Западна Европа.
Документирани са структури от преходния период между къснобронзовата и ранножелязната епоха (XII-X в. пр. Хр.), късната античност (IV-VI в.) и средновековието.
Откриват се материали и от късноелинистическата (II-I в. пр. Хр.) и римската (I-III в.) епохи.
Заключенията на експертите са, че разкритите археологически структури имат голям научен потенциал и значимост за изследване на културата в района, който през античността е част от територията на Сердика.
Във връзка с това предстои пълно спасително проучване на целия обект, което ще продължи 5 месеца.
За да се намали забавянето на строителните дейности по жп линията, в момента НКЖИ и НАИМ-БАН изготвят план за разделяне на археологическото проучване на два етапа, който да е синхронизиран с работната програма на изпълнителя.
Предстои част от спасителното проучване да бъде извършено през тази година, а вторият етап - през археологически сезон 2023 г.
mediapool.bg