Кламер БГ - Новини: Д-р Райна Стоянова: Новите терапии за отслабване са силно оръжие, но вредят при самоволна употреба

Д-р Райна Стоянова: Новите терапии за отслабване са силно оръжие, но вредят при самоволна употреба

Интервюта

|
Четв, 09 Фев 2023г. 07:45ч.
Д-р Райна Стоянова: Новите терапии за отслабване са силно оръжие, но вредят при самоволна употреба

Д-р Райна Стоянова

Новите терапии за отслабване от групата на GLP-1 агонистите са мощно оръжие в борбата със затлъстяването. Прилагани самоволно и некомпетентно, както масово се случва у нас, обаче, крият сериозни рискове за пациентите. Това коментира пред Mediapool д-р Райна Стоянова, специалист ендокринолог в Клиниката по метаболитно-ендокринни заболявания и диететика към УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ". Тя предупреждава, че лекарствата не са вълшебна "пръчица" и работят ефективно заедно с промяна в ежедневните ни навици.

"Много често при нас идват пациенти, които са прилагали по собствена инициатива такива медикаменти с много тежки странични ефекти, които много трудно биват овладявани", посочва тя. По думите й при хората с наднормено тегло е важно от самото начало да се тръгне по правилния път на лечение под ръководството на специалист, защото пациентите, преминали през многобройни диети и йо-йо ефект, са с най-забавена обмяна на веществата и най-трудно свалят килограми.

Новите терапии за диабет и отслабване

В последните месеци актуален у нас стана продуктът за диабет Ozempic, който е особено дефицитен заради употребата му и като лекарство за отслабване. Той е именно от групата на GLP-1 агонистите и е одобрен за пациенти със захарен диабет тип 2, като се прилага веднъж седмично и един от ефектите му е редукцията на тегло, разяснява д-р Стоянова.

"Този продукт в тази му форма не би трябвало да се използва за редукция на теглото, както се купува масово оff-label от пациентите. Заради славата му започна много да се спекулира и да се приема от хора, които нямат нужда от такава редукция на теглото по медицински показания", коментира тя. На пазара има подобен продукт от същата група , който в България и Европа е одобрен само за редукция на тегло: liraglutide с търговското име Saxenda.

"Разликата между него и Ozempic, е че Saxenda се апликира всеки ден, а Ozempic – веднъж седмично. Този атрактивен начин на приложение на Ozempic веднъж седмично, води до голям интерес и потребление, дори когато хората нямат нужда по медицински показания. Набират популярност инфузионни терапии, т.нар. дрипове за отслабване, в които се добавят такъв тип лекарства. Така че множество са потребителите на тези продукти", разказва д-р Стоянова.

По думите й употребата на тези медикаменти е абсолютно самоволна: "Абсолютно самоволно и некомпетентно се изписват такива терапии, а много често знаете, че в аптеките не се искат и рецепти. Така се стига до дефицита на тези продукти на пазара. Слава богу, вече има и таблетна форма на Ozempic, и ние изписваме нея на пациентите с диабет", казва тя.

Странични ефекти

По думите й би следвало да е много внимателна преценката за изписването на такъв тип медикаменти, които имат и странични ефекти. "Много често при нас идват пациенти, които са прилагали по собствена инициатива такива лекарства и са с много тежки странични ефекти, които много трудно биват овладявани", коментира тя. Д-р Стоянова подчертава, че при правилна употреба ползите от този вид терапии са много и по отношение на сърдечно-съдовото здраве, и по отношение на общата смъртност.

"Но механизмът на този тип лекарства GLP-1 агонисти е свързан с няколко странични ефекта от страна на

гастроинтестиналния тракт и на мозъка. Може да предизвикат гадене, повръщане, особено при неправилно хранене: прехранване с мазни храни. При някои пациенти този ефект е много силно изразен в началото, но е преодолим. При пациенти с недобра хидратация се проявяват тахикардия и запек. И другата група проблеми са от страна на централната нервна система, свързани с потискането на апетита. Потискането на апетита води до това пациентите да не се хранят редовно и оттам се проявяват прималяване, причерняване, както и главоболие", обяснява д-р Стоянова.

Има и ново проучване, в което се говори за "Ozempic face" – симптом на състаряване на кожата на лицето. "Това е свързано с факта, че при редуциране на тегло, кожата увисва, тъй като намалява нейната еластичност. Ако не се хидратираме достатъчно, съответно може да се стигне до по-увиснала и сбръчкана кожа и това е т.нар. "Ozempic face", но това е преодолимо, ако пациентът следва правилата за начин на живот, дадени от неговия лекуващ лекар. Така че пак се стига до въпроса, че лекарството трябва да бъде изписано от лекар ендокринолог; пациентът трябва да покрива критериите, трябва да му се дадат правилни насоки за начин на живот, за да може да му действа тази терапия добре, а не зле", посочва тя.

За всеки ли е подходяща тази терапия?

Почти всеки пациент със затлъстяване е показан за лечение с GLP-1 агонисти, които са нова ера в лечението на затлъстяването и наднорменото тегло. "Колкото по-рано започне терапия, включително с това силно оръжие, толкова по-добре", казва д-р Стоянова.

Не всеки пациент с диабет е показан за лечение с GLP-1 агонисти, подходящ е за пациентите със захарен дибат тип 2 – неинсулинозависимите пациенти. По най-новите насоки за лечение пациентите могат да започнат лечение с това лекарство, ако нямат нарушена функция на панкреаса, разяснява д-р Стоянова. Но тъй като терапията е скъпа, НЗОК изисква първо да се премине през други стъпки в лечението преди да се мине на нея. "Но като цяло тази терапия е хубава, подходяща и има изключителни ползи по отношение на сърдечно-съдовото здраве и общата смъртност на пациентите", коментира тя.

Лекарството не е вълшебно, работи заедно с промяна в навиците

В същото време не всички пациенти се влияят еднакво от лекарството. Според последни проучвания 7 от 10 пациенти редуцират теглото си, а 3 от 10 не редуцират така качествено или изобщо не редуцират тегло. Една част от пациентите не могат да понесат страничните ефекти. Голяма част от пациентите изобщо не усещат странични ефекти. "Ако не действа тази терапия тя може да се комбинира с други лекарства, може да се премине от нея на друго лечение. Но тя не е вълшебна пръчица, а работи на фона на промени в начина на живот. GLP-1 агонистите действат в центрове в мозъка, които са свързани с вредните навици: освен зависимост към сладки храни и др. Затова когато пациентът се лекува с такъв тип терапия, това е най-подходящото време да промени начина си на живот към по-здравословен и след спирането на терапията здравословните навици да останат и редуцираното тегло да се запази по-дълго време", обяснява д-р Стоянова.

"Проучвания доказват, че при пациенти които са на терапията и са променили начина си на живот, резултатите са по-добри отколкото при такива, които само са променили начина си на живот. Така че лекарствата имат своето място, но трябва да спазваме съветите на специалистите", посочва тя.

Хората с дълъг стаж в диетите отслабват най-трудно

Д-р Стоянова подчертава, че затлъстяването е хронично заболяване както артериалната хипертония и астмата и би трябвало да се третира като такова. И това да се случва на ранен етап, за да не се стига до усложненията, които може да бъдат фатални. Колкото по правилно се редуцират килограми, толкова по-дълго се запазва ефектът и по-мотивирани са пациентите, споделя тя.

"Всяка самоволна редукция на килограми по неправилен начин е свързана с редукция на мастна маса, но и на мускулна маса. Когато качваме килограми и има йо-йо ефект, започваме да връщаме теглото си, но го връщаме само за сметка на мастната маса, без мускулната. Това води до забавяне обмяната на веществата, защото мускулите са тези, които горят калории. И тренирането на мускулатурата ни, е свързано с възможността да горим калории. Затова най-много се плашим от пациентите с дълъг стаж в диетите. Защото това са хората с най-забавена обмяна на веществата и много трудно отслабват с каквото и да е", разказва д-р Стоянова.

Затова, по думите й, е важно да се тръгне от самото начало по правилния път под ръководството на специалист.

mediapool.bg