Кламер БГ - Новини: Германия призна македонската идентичност и поиска Скопие да впише българите в конституцията

Германия призна македонската идентичност и поиска Скопие да впише българите в конституцията

Свят

|
Пет, 16 Юни 2023г. 12:37ч.
Германия призна македонската идентичност и поиска Скопие да впише българите в конституцията

Сн. БГНЕС

Бундестагът призова Северна Македония да промени конституцията си и да впише в нея българския етнос, а София да не поставя повече условия за членството на Скопие в Европейския съюз.

Така Германия потвърди подкрепята си за европерспективата на Северна Македония и се опитва да ускори процесите в страната в момент, в който управляващите и опозицията преговарят за промените в основния закон, които са основното българско изискване, за да започне Скопие преговорите за присъединяване.

Декларацията бе приета с гласовете на управляващата коалиция - Германската социалдемократическа партия, Свободната демократическа партия и Зелените.

Опозиционните Християндемократически съюз и Християнсоциален съюз бяха против, тъй като управляващото мнозинство отделя Република Северна Македония от оставалите страни в региона на Западните Балкани.

В декларацията се посочва, че Берлин "признава македонската култура, идентичност и език" и се призовава София да не поставя допълнителни условия. Това са и двете основни опорки на македонската опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ, която разви в последните месеци мощна антибългарска кампания и се противопоставя на конституционните промени.

Без нейните 44 депутати в 120-местния парламет те са невъзможни, тъй като изискват две трети мнозинство.

Германският парламент гласува за насърчаване на започването на преговори за членство в ЕС на Северна Македония, като посочи, че "страната е пример за останалите кандидатки в Западните Балкани и е важно да оценим големия напредък, който е постигнала".

"Северна Македония е пример на Балканите. Пример за мирното съжителство на много етнически групи. В конституцията ѝ са вписани шест етнически групи, а вероятно в близко бъдеще ще бъде включена и седма, българската", посочи депутатът от Зелената партия Борис Миятович, цитиран от БНР.

Очаквано резолюцията на Бундестага предизвика много реакции в Скопие.

"Изразяваме голямата си благодарност към Германия, нашия най-голям европейски съюзник, за силната подкрепа за европейската ни интеграция и утвърждаването на македонския език, македонската идентичност и уникалност. Никога досега Македония не е имала толкова много съюзници, толкова много партньори, които ни помагат да постигнем стратегическите си цели", посочва управляващият СДСМ.

Управляващата партия призова Християн Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да продължат диалога, да сформират собствен екип и да приемат промените в конституцията възможно най-скоро.

Антонио Милошоски, член на Изпълнителния комитет на ВМРО-ДПМНЕ и депутат, заяви в интервю по местното радио Лидер тази сутрин, че резолюцията е нещо добро и трябва да се приветства.

"Основният въпрос е защо резолюцията е приета в Германия. Първо, защото имаме отрицание в 21 век от страна членка на ЕС на македонския език и идентичност, това е причината, иначе нямаше да има нужда Германия да внася такава резолюция. Това е признание, че в рамките на ЕС има държави, които в 21 век не мислят европейски", каза Милошоски, цитиран от БТА.

Конкретно във връзка с резолюцията Милошоски подчерта, че причината за приемането на тази резолюция е реакцията на ВМРО-ДПМНЕ, където преди няколко години тази партия предупреди, че подписването на Договора за добросъседство е "ахилесовата пета", в която България напада Македония през последните 50-60 години.

mediapool.bg