Метежът на лидера на частната военна групировка "Ванер" Евгений Пригожин продължи по-малко от 24 часа. Той започна рано в събота, когато бойците му завзеха ключови военни обекти в Ростов на Дон. За няколко часа наемниците на "Вагнер" стигнаха на около 200 км от Москва.
Акцията на Пригожин предизвика хаос и напрежение в Кремъл. Затворени бяха пътища, започна копаенето на окопи, появиха се съобщения за поставяне на мини на ключови места. В Москва бяха въведени сериозни мерки за сигурност, а хората бяха призовани да се въздържат от движение из града.
Президентът Владимир Путин направи кратко изявление по телевизията, в което обяви Пригожин за предател и го заплаши с жестока разправа за действията му.
Само няколко часа по-късно Пригожин обяви, че спира атаката, а войнците му се оттеглят в полевите лагери, за да не се пролива руска кръв. Обратът в позициите му станал с помощта на беларуския президент Александър Лукашенко, който е предан на режима в Кремъл. Обрат имаше и в позицията на Кремъл.
По-късно вагнеровци напуснаха Ростов на Дон. Самият Пригожин отпътува с кола от сградата на военното командване в града. Официално беще съобщено, че се мести в Беларус, а гаранция за отпътуването му дал самият Путин. Бойците от "Вагнер" пък нямало да бъдат преследвани от руските власти. Тези от тях, които не са участвали в метежа на Пригожин, щели да подпишат договори с руското Министерство на отбраната и да влязат в държавната армия.
След края на метежа и Путин, и Пригожин изведнъж замълчаха. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви, че руският президент не планира публични участия в следващите дни. Все пак в неделя по държавната телевизия беше пуснато негово интервю, вероятно записано преди събитията от събота. В него той заявява, че "специалната военна операция в Украйна" е основният му приоритет.
Турбулентните събития в Русия от събота, които показаха, че властта на Путин в Русия не е неуязвима, поставиха повече въпроси, отколкото дадоха отговори за случващото се и последиците след него.
Защо Пригожин се обърна срещу Кремъл
Официално Пригожин обяви, че започва "поход за справедливост", тъй като лагерите на "Вагнер" били атакувани от руската армия. От доста време лидерът на паравоенната групировка е в конфликт с военния министър Сергей Шойгу. Пригожин добави, че не иска смяната на Путин начело на Русия.
В последното си публично изказване, разпространено чрез "Телеграм", лидерът на "Вагнер" казва, че някой се е опитал да унищожи военната компатия.
Според анализатори възможната причина за действията на Пригожин е желанието на руското военно министерство на практика да прекрати дейността на частните армии и те да станат част от държавните военни сили.
По неофициална информация, цитирана от американски медии, разнунаването на САЩ е имало данни за подготвяни от Пригожин военни действия от средата на юни.
Къде е Пригожин сега
Към момента няма официална информация за местонахождението на Евгений Пригожин. В събота вечерта беше съобщено, че той заминава за Беларус.
Телеграм каналите на "Вагнер", както и този на самия Пригожин, са замлъкнали от събота вечер. Последно Пригожин е видян в кола, която напуска центъра на Ростов на Дон.
От пресслужбата му съобщили за руската RTVI, че в момента няма връзка с него. "Той ви праща поздрави и ще отговори на въпросите, когато има нормална връзка", казали за изданието от пресофиса на лидера на "Вагнер".
SkyNews коментира, че в момента в Южна Русия има забрана за полети, което означава, че най-близките летища са във Волгоград и Сочи или на около 400 км от Ростов. Според медията теоретично Пригожин може да пътува до Беларус с кола или влак, но трябва да заобиколи Украйна.
В същото време в неделя се появи неофициална информация, че "Вагнер" контролира две военни летища около Ростов. По-късно за едно от тях беше потвърдено, че е освободено.
Защо Пригожин спря похода си
Оофициално оттеглянето на "Вагнер" беше изтъргувано срещу непрследване на бойците от групировката. Посредник в сделката стана президентът на Беларус Александър Лукашенко, който бил дългогодишен приятел на Пригожин.
Дали обаче това е истинската сделка не е ясно.
Според коментатори, цитирани от Washington Post, тази сделка не изглежда изгодна за Пригожин, защото на практика означава край на “Вагнер” (тъй като войниците от частната групировка ще подпишат договори с Министерството на отбраната). Пригожин пък на практика е изпратен в изгнание.
Появиха се съмнения, че "походът на справедливостта" и преговорите с посредничеството на Лукашенко са сценарий на Кремъл.
Контрааргумент на тази теза обаче е фактът, че в този сценарий Путин и режимът му не се показаха в добра светлина, а много от коментарите са, че властта на руския президент се е пропукала и това може да е началото на края му. Една от версиите за смекчаването на позициите на Путин спрямо съдбата на "Вагнер" е, че руският президент е осъзнал, че армията не е на негова страна, а би подкрепила Пригожин.
Американската организация Институт за изследване на войната коментира, че Лукашенко може да капитализира посредническата си роля в конфликта Пригожин-Кремъл. По този начин той можело да поотслаби малко увеличаващото се влияние на Путин във формално ръководената от Лукашенко страна. Според организацията ролята на Лукашенко е унижение за Путин.
Съществува и възможността ръководителят на "Вагнер" кротко да живее в изгание в Беларус и от там да продължи делата си в други части на света от името на Кремъл. Пригожин обаче не изглежда като човек, който ще стои мирно и тихо.
Какво следва
"Смятам, че тази сага не е приключила. Трудно ми е да повярвам, че Пригожин ще се оттегли мирно и тихо в Беларус", коментира бившият британски посланик в ООН Марк Лайъл пред Sky News.
"Ръководителите на Украйна трябва да се предпазят от евентуална атака, водена от Евгений Пригожин, която може да бъде предприета срещу Киев от Беларус", казва генерал Ричард Данат в ефира на Sky News.
"Фактът, че той е отива в Беларус, предизвиква известно безпокойство", казва бившият началник на генералния щаб на британската армия.
Според него Кремъл може да използва оттеглянето на лидера на "Вагнер" в Беларус, за да превземе Киев.
Какво се случва с Путин
В едно от изявленията си от деня на метежа Евгейни Пригожин на практика развенча тезата на Кремъл за причините за войната в Украйна. Той обяви, че тя е започната от Русия и заради рунските олигарси. Кремъл опитва да наложи мнението, че Украйна първа е нападнала, а Путин провежда "специална вовенна операция" срещу Киев.
Няколко часа по-късно по държавната руска телевизия беше излъчено интервю с Путин, записано преди събитията от събота, в което той говори за подкрепата си за руското военно командване по отношение на действията в Украйна.
Евентуалната ерозия на обществената подкрепа за руските военни действия в Украйна е само едно от възможните последствия от акцията на Пригожин.
Според коментатори "походът за справедливост" е показал, че властта в Русия не е недосегаема, а Путин вероятно не контролира напълно случващото се в страната.
mediapool.bg