Строителният контрол в Ямбол бе задължен да извърши проверка на проекта за 55-метров пилон в местния парк "Боровец". Това става по сигнал на сдружение "Бъдеще за Ямбол" за незаконно строителство.
Наскоро неправителствената организация оповести, че струващият 220 000 лева проект предвижда пилонът за националния трибагреник да се изгради в непосредствена близост до работещата от десетилетия телевизионна кула. Освен това има подозрения, проектът има и друга цел.
"Все по-основателни стават съмненията, че зад патриотичната инициатива на кмета да се постави 60-метров пилон (публично се говори, че проектът е за 55-метра, б.ред.) на който да се развява националният трибагреник, стои съвсем друга, скрита цел – използването на съоръжението като ретранслаторна кула", се казва в позицията на сдружението, което критикува действащия кмет на града Валентин Ревански.
Сдружението бе учредено от бившия кмет на Ямбол Георги Славов преди по-малко от година.
Община Ямбол: Има разрешение
В отговор на общината до Mediapool се казва, че за пилона има издадено разрешение за разполагане на преместваемо съоръжение, издадено от главния архитект на Община Ямбол.
"Документацията, послужила за издаването му, е разработена по части – архитектура, конструкции, геодезия, електрическа. Схемата за разполагане е съгласувана с всички компетентни институции", се казва в позицията.
Общината информира, че пилонът е стоманена мачта с височина 55 метра и се доставя като "готово изделие, сглобява се на обекта с автокран върху фундамент, който е неразделна част от преместваемия обект". Според общината пилонът може да бъде преместван и ползван на други места в страната.
От визуализацията на проекта се вижда, че пилонът се монтира на много голям бетонен фундамент, който сам прилича на паметник.
В парка не може да се строи
"Бъдеще за Ямбол" обаче твърди, че в парк "Боровец" не може да бъде извършвано строителство без влязъл в сила подробен устройствен план. Миналата година общинският съвет на Ямбол прие ПУП за парка, но решението е оспоренo пред съда и не е влязло в сила, напомня сдружението.
Странното е, че имотът, в който се поставя пилонът в изработения ПУП, е с променено предназначение – за инженерна инфраструктура, което няма нищо общо с декоративния характер на пилона за знамето, казва сдружението.
"Пилонът ще е по-висок от старата телевизионна кула и е напълно възможно да дублира нейните функции. Същевременно съществува реална опасност започналото незаконно строителство на пилона да засегне "петите" на кулата, които я поддържат, което създава риск Ямбол да остане без комуникационни връзки и без свободен безплатен ефирен сигнал на телевизионни програми", се казва в позицията на "Бъдеще за Ямбол".
През януари бе съобщено, че са събрани 85 000 лв. в дарителска кампания за поставяне на 55-метров пилон с националния флаг на хълм "Боровец".
Кметът бе първият дарител
Кметът Валентин Ревански обяви кампанията миналата година, в деня на националния празник 3 март. Общината пусна и анкета в социалните мрежи. Ревански направи и първото дарение от 10 000 лева, написа тогава БТА.
Предвижда се знамето да бъде издигнато в близост до 52-метровата телевизионна кула на хълма. Идеята на общинското ръководство е националният флаг да бъде видим от всички точки в града и от автомагистрала "Тракия". Пространството около него ще бъде облагородено и ще бъде поставена паркова мебел.
Идеята на местната управа е да популяризира "ямболската връзка" при създаването на първообраза на националния ни флаг – Браилското знаме. То е ушито от 14-годишната Стилияна Параскевова, по идея на баща ѝ Иван Праскевов. Той се заселва в Браила с брат си през 1851 г. Напускат България и родния Ямбол поради угрозата да бъдат арестувани от османските власти за свободолюбивия им дух.
mediapool.bg