Пациентите с хепатит С вече няма да са принудени да изчакват по 6 месеца преди да кандидатстват за лечение с безинтерфероновите терапии , които се прилагат у нас от 2016 година и имат над 95% ефективност. Утежняващите условия за лечение отпаднаха с обнародваните в петък в Държавен вестник Изискванията за лечение на хепатит С на НЗОК и така се облекчава достъпът на пациентите до навременна терапия.
В историята остават и изследванията за TSH и пикочна киселина, които нямат отношение към лечението, но често бяха използвани като мотив за връщане на протокола за лечение с изискване за допълнителни консултации с ендокринолог например.
"За нас като пациентско сдружение това е поредната историческа победа, която следва премахването на чернодробната биопсия през 2020 г., която постигнахме благодарение на водените с години дела във Върховния Административен Съд.
Още по темата:
Лекари и пациенти настояват да отпадне ненужното забавяне при лечението на хепатит С
Независимо от премахването на биопсията, в Изискванията останаха някои ограничаващи условия, които не присъстват в Ръководствата за лечение на Европейската и Американска Асоциация за изучаване на черния дроб. Най-важното от които бе пациентът да чака 6 м., преди да се подаде протокол за отпускане на лечение с немедицински обуснованото обяснение, че може да се касае за остър хепатит, който да се самоизчисти в рамките на половин година.Разбира се, изследванията, които се извършват в хода на диагностиката, установяват дали се касае за остра или хронична фаза, но икономическият интерес беше прекалено силен.
От една страна се редуцира броят лекувани всяка година, което спестява средства на НЗОК, а от друга страна се повишава out of pocket доплащането от пациента за редица ненужни проследяващи изследвания и частни прегледи", коментираха от пациентското сдружение ХепАктив.
От сдружението припомнят, че през последните 3 години многократно са сигнализирали Министерството на здравеопазването и омбудсмана, както и са изпратили редица писма до НЗОК, които едва сега бяха взети под внимание.
Наскоро беше приета и промяна в реда за подаване на протокола, като той се изпраща по електронен път от лекуващия гастроентеролог към НЗОК.
"Изискванията и процесът по одобрение на лечение са далеч от идеални, но са важна стъпка напред в посока на това да не чакаме едно хронично заболяване да прогресира, преди да го лекуваме, както и да намалим емоционалната и финансова тежест върху пациента. Тази промяна ще донесе облекчение и хората, които са изложени на по-голям риск от инфектиране с хепатит С като лишените от свобода например, които имат шанс да се излекуват единствено, докато са институционализирани и имат здравни осигуровки", посочват от ХепАктив.
"Бихме искали да изкажем искрена благодарност към проф. д-р Красимир Антонов, председател на Българското дружество по гастроентерология и доц. Михаил Околийски, бивш представител на СЗО за България и настоящ заместник министър на здравеопазването, както и на всички други партньори за непрестанната подкрепа през годините, без които този успех не би бил възможен", казват от сдружението.
mediapool.bg